Скарб

skarb 07082018Ну що може відбуватися у звичайному собі селі? Хіба сусідки полаються за курку, що перелетіла через паркан та помідори понадкльовувала, а чи молодики у клубі увечері поб’ються!

А тут трапилося таке! Але цьому «таке», передувала дуже давня історія. Жили поряд старезний дід та одна хороша сім’я – Іван і Тетяна. І ото як дід зібрався помирати, покликав він до себе сусідів, і передав їм у спадок свою хатину. Хатина не найкраща, але й жити у ній можна – цегляна 1965 року побудови. Сказав:

- Ми з бабою удвох її зводили, на дітей сподівалися… та Бог дітей не дав, а труна – без кишень – нічого на той світ не візьмеш. А я й радий, що одна смерть непідкупна – до всіх однакова – що до бідного, що до багатого! Так ото хай моє добро вам послугує, дітям вашим буде, бач, старша ваша – дівка на виданні! А мені може коли свічку у церкві поставите на спомин душі! Нічого більше мені й не треба…

А за тиждень чи два помер старий!

Зраділи Іван і Тетяна. Вірніше, як зраділи? Посумували, що людина відійшла. Та воно довго за чужим плакати не доводиться. А вони і дев’ятини відбули, і сороковини справили.

А дід, ніби у воду дивився, – через півроку родина зіграла весілля і, залишивши молодятам свій будинок, переїхали жити у дідову хату. Та тільки відтоді став покійник Іванові снитися. Приходить буцім то до хати, сідає на лаві, якої давно вже немає – викинули, бо стара і шашелем побита була… Одним словом, негодяща. Отож сідає дід на лаві і починає говорити:

«Я все вам для повного щастя віддав: і хату, і сарай, і гараж, чого ж ви не заберете в гаражі подароване?!»

Дивуються Іван і Тетяна: та ж вони у дідовій хаті живуть, дідовим сараєм користуються, у дідовому гаражі машину свою ставлять, та й у дворі, на городі – повноправні господарі! Вже й свічку за спомин дідової душі ставили, і в газету поминання писали – з фотознімком великим, і священика освятити хату закликали, і екстрасенсів – потратилися – з сусідньої області привозили, все як годиться! Ні!

Покійник час від часу знову являється Іванові уві сні і одне й те ж говорить:

«Я все вам для повного щастя віддав: і хату, і сарай, і гараж, чого ж ви не заберете в гаражі подароване?!»

Вже думали чи не на смерть той дід сниться. Та ні таки… Всі у родині живі, здорові. Онучата з’явилися…

Вже й цукерки за царство небесне роздавали і чого тільки не робили – дід сниться і все вимагає забрати подарований скарб. Не витримав Іван – запросив кума Сергія з металошукачем продзвонити бетоновану підлогу у гаражі, а заодно і в сараї, чи не закопано там бува чого. Той прийшов довго водив рамкою по закутках.

- Ні, - каже. – Нема тут нічого металевого – ні золота, ні бодай якого залізяччя. Збрехав вам дід!

Отак і жили у страху років вісім. Чекали, коли покійник наступного разу уві сні прийде. І так уже дід допік, що відважився Іван бетон зняти! Воно хоч і шкода, і затратно, і нерозумно – дружина плаче: зовсім з глузду благовірний зіскочив – та спокій дорожчий. Найняв робітників і заходилися вони ломами та кувалдами підлогу крушити. А вона ж, мов той камінь! Працювали цілі свята – чотири дні! Нічого!!! І підлоги – нема – лежить посеред дворища купою битого бетону. Тетяна  лає Івана на чім світ стоїть! Розмовляти з ним перестала… Хоча обід для робітників готувала всі чотири дні справно. Ще й чарчину і не одну – наливала.

А тільки-но роботу закінчили, першої ж ночі прийшов цього разу дід уві сні знову. Тепер уже до Тетяни і знову за своє:

«Я все вам для повного щастя віддав: і хату, і сарай, і гараж, чого ж ви не заберете в гаражі подароване?!»

Після того жінці уже не спалося до самісінького ранку. Ще й гроза вночі бушувала. А ближче до обіду вийшов Іван до гаража і наткнувся у кутку при вході на невелику діру у землі.

«Нора, чи що?» – подумав.

А потім таки роздивився, що то вона з-під воріт ямку ту промила. Взяв заступ із сараю і почав ту діру розширяти. Скільки там разів копнув – вузьке скляне горло старого, ще за часів Панька, бутля побачив, міцно закорковане деревом і сургучем залите. Розхитав той бутель за горлечко і витяг на світ божий. Глянув – прозора рідина у ньому. На дні, щоправда, у палець осаду від довгого стояння утворилося. Відкоркував – так і є самогон!

Покликав дружину. Та тільки руками сплеснула! І треба ж! Таки правдивим сон виявився! Але якою ціною! Гараж розкурочили. І жодного прибутку – витрати одні.

Рідину, звісно ж, вилили – побоялися пити. Мало що…

А от восьмирічний кошмар для сім’ї скінчився – дід уві сні приходити перестав. Видно, заспокоїлася нарешті його невмируща добра душа…

Олександр МІЩЕНКО.

Календар свят

Квітень, 2024
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
День сміху.
234567
Всесвітній день здоров’я.
89101112
Всесвітній день рок-н-ролу.
1314
151617
Український день довкілля.
18192021
2223
Всеукраїнський день психолога.
Іменини святкує Юрій.
2425
Іменини святкує Марко.
26
Міжнародний день пам’яті Чорнобилької катастрофи.
2728
Вербна неділя.
2930
Іменини Якова.
     

Онлайн-передплата

Лубенщина онлайн-передплата

Реклама

Замовити рекламу

Як стати журналістом

Привітання в газеті

Видавництво Лубни

Погода

Погода

Курс валют

Контакти

  • Адреса редакції: 37500, м. Лубни, проспект Володимирський, 43 (вхід з двору), 2-й поверх.
  • Телефон: +38(05361)61651
  • Телефон: +38(05361)74556
  • E-Mail: Lubenschina@ukr.net

Телефони

  • Директор підприємства (редактор) (05361) 7-45-56
  • Головний бухгалтер (менеджер з реклами) (05361) 6-16-51

Інформація

  • - Директор підприємства (редактор): Олександр Міщенко
  • - Індекси 61247. 61501. 61502
  • - Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації ПЛ 1240-497ПР

Угода

  • - За точність викладених фактів відповідальність несе автор
  • - За зміст та достовірність інформації у рекламі відповідальність несе рекламодавець
  • - Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій
  • - Редакція залишає за собою право скорочувати матеріали
  • - При використанні, або копіюванні матеріалів з сайту, посилання на сайт газети "Лубенщина" - обов'язкове!