Квітка гладіаторів

gladiolusy 25092018 1Гладіолуси належать до родини півникових. А тим часом – це красиві квіти, що зустрічаються в садках кожного, хто любить квіти. Жодна ділянка дачі чи заміського будинку не обходиться без них. Щоб домогтися яскравого і рясного цвітіння, мало доглядати в період вегетації. Потрібно уміло зберігати цибулини взимку та захищати їх від шкідників. Тому питання:  коли викопувати і як зберігати, не менш важливе, ніж як доглядати під час вегетації і цвітіння. Від того наскільки правильно ви це робите, залежить доля рослини. Існують кілька правил, що дозволяють не тільки зберегти цибулини, але і забезпечити подальше зростання гладіолусів і квітування.

Коли краще викопувати гладіолуси?

Кожен квітникар визначає сам час викопування гладіолусів. Залежить це від ділянки вирощування, точніше від кліматичної зони і настання холодів у вашому регіоні. Тому назвати точний час викопування проблемно. Простіше визначитися з температурою повітря. Викопувати гладіолуси рекомендують при встановленні осінньої погоди, але не раніше, ніж за 30 днів від завершення їх цвітіння. Адже потрібно дати час для визрівання посадкового матеріалу. Затягувати збір до морозів теж не варто.gladiolusy 25092018 2

Щоб цибулини були здоровими і сильними потрібно зрізати квітконоси. Від цього часу до викопування цибулин  повинно пройти не більше 50 днів. Затримка строків викопування може призвести до ураження цибулин шкідниками і хворобами. Не чекайте, доки листя зів'яне, цибулини викопують на зберігання із зеленим листям. Вичікувати їх пожовтіння – помилка, бо зміна забарвлення може свідчити про наявність захворювання. Такий посадковий матеріал садити не можна.

Починають збирання цибулин на зимівлю до настання заморозків при температурі повітря від +10 до +5 цельсія. Якщо квіти абсолютно здорові і ділянка не заражена трипсами чи захворюваннями, то викопувати квіти можна трохи пізніше, коли похолодає до заморозків уночі і показники термометра вдень опустяться до +3. Сильно затягувати зі збиранням не варто: зниження температури може спровокувати сплеск грибкових інфекцій.

Якщо є імовірність зараження трипсами, гладіолуси викопують при температурі не нижче +8 градусів. При подальшому похолоданні ці шкідники спускаються під землю і залазяться під лусочки цибулини, де успішно зимують. Збір цибулин гладіолусів здійснюють в суху погоду, тоді земля сама осипається і не доводиться докладати зайвих зусиль, завдаючи пошкодження рослині. Першими викопують з грунту ранні сорти, потім середні, та  пізні. Рослини для розмноження, вирощені з діток, збирають останніми, але знову ж таки до настання заморозків.

Як правильно збирати цибулини?

Під час збирання гладіолусів необхідно обережно заглиблювати лопату на деякій віддалі від рослини, щоб не пошкодити цибулину з нарослими на ній дітками. Тому багато садівників викопують посадковий матеріал садовими вилами. При зануренні інструменту в землю рослину витягають за листя.

gladiolusy 25092018 3Після того, як гладіолуси викопані, у них зрізають верхню наземну частину, залишаючи не більше 1-2 см. Це необхідно для захисту рослин від зараження трипсами. Обрізані листя гладіолусів, старі, пошкоджені цибулини прибирають за межі ділянки і спалюють. Потім посадковий матеріал слід протравити будь-яким інсектицидом, яким ви труїте колорадських жуків. Наприклад, «Інта-вир», «Максим», «Хом». Замочують цибулини у розчині засобу у відрі на півгодини. Цього досить. Далі просушують просто неба. Слід дотримуватися заходів безпеки при роботі з отрутохіміками. Далі цибулини розсортувати за розмірами, сортами. Сортування цибулин не чинить впливу на зимівлю, тому багато квітникарів не надають значення цьому моменту.

Після цього бульби просушують спочатку на відкритому повітрі, потім вдома тримають тиждень при температурі +30 і місяць при +20°C. Другий етап сушіння здійснюють за допомогою марлевих мішечків, куди поміщають відібраний матеріал. Якщо немає можливості просушити цибулини при високій температурі, то перш ніж відправити рослина на зберігання, воно «відлежується» два місяці на підвіконні або в будь-якому іншому місці.

Після просушування у дорослих бульб необхідно обрізати коріння, інакше взимку вони будуть випаровувати вологу, і видалити материнську цибулину на денці. Всередині її відмерлих лусочок здатні ховатися хвороботворні інфекції, що може стати причиною зараження посадкового матеріалу. У молодих цибулин, які були вирощені з діток, потрібно обрізати коріння. Вікові бульби з широким денцем вибраковують.

При сортуванні діток на зберігання закладають найбільші з непошкодженою лускою: вони зберігаються і зацвітають краще і швидше.

Способи зберігання цибулин взимку

В підвалі або льосі

Ідеальним варіантом для зберігання квітів є сухий підвал або льох. Для цього цибулинам виділяється окреме місце подалі від овочів і фруктів. Пов’язано це з тим, що останні виділяють велику кількість вологи, що згубно для посадкового матеріалу. Крім того, необхідно слідкувати за температурним режимом у сховищі, він повинен бути в межах від +5 до +8 градусів і вологістю, яка не повинна перевищувати 60-80 відсотків.gladiolusy 25092018 4

Як доглядати за молодими бульбами? Діткам для зимівлі потрібні трохи інші умови. Для них рекомендується знизити температуру до +3 градусів, а вологість збільшити до 90 відсотків. Для зберігання гладіолусів використовують ящики з дном у вигляді сітки, що забезпечує рівномірну вентиляцію. Щоб додатково захистити посадковий матеріал, поруч з цибулинами кладуть очищені зубчики часнику.

Ємності тримають на стелажах. Якщо тари з вентильованим дном немає, то квіти укладають у звичайні ящики, в піску. При такому зберіганні бульби за зиму обростають дітками. Якщо ящиків немає, то цибулини зберігають у мішечках з капронових колготок або сітках, які потрібно підв’язати до стелажів для забезпечення вентиляції. Навіть якщо вам вдалося створити ідеальні умови для зберігання, кілька разів протягом місяця слід оглядати бульби. Зіпсовані квіти гладіолуси потрібно видаляти, щоб не допустити загибелі всього посадкового матеріалу.

В квартирі

Не всі любителі квітів мають можливість зберігати посадковий матеріал у підвалі, деяким доводиться це робити будинку або в квартирі. Зберегти цибулини в цьому випадку складніше, їм потрібен особливий догляд. Для цього потрібно відшукати найбільш прохолодне місце в оселі. Потім покласти квіти в паперові пакети, які роблять з газет. Іноді цибулини укладають в картонні коробки, пересипаючи тирсою. При такому способі зберігання необхідно стежити, щоб гладіолуси не торкалися один до одного.

На балконі

gladiolusy 25092018 5Якщо клімат не надто суворий (зима не позначається мінусовими температурами), гладіолуси зберігають на балконі в ящику. Щоб посадковий матеріал не загинув при заморозках, ящики з цибулинами укутують агроспамом або старою ковдрою. Найскладнішим при цьому варіанті зберігання є дотримання необхідного рівня вологості. Тоді цибулини зберігають у глиняній оболонці. Для цього готують «бовтанку» з глини і води, що має консистенцію густої сметани. В неї по черзі занурюють кожну цибулину, просушують. Потім укладають на зберігання в пісок або ящик.

Знімки Олександра МІЩЕНКА.

 

Календар свят

Квітень, 2024
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
День сміху.
234567
Всесвітній день здоров’я.
89101112
Всесвітній день рок-н-ролу.
1314
151617
Український день довкілля.
18192021
2223
Всеукраїнський день психолога.
Іменини святкує Юрій.
2425
Іменини святкує Марко.
26
Міжнародний день пам’яті Чорнобилької катастрофи.
2728
Вербна неділя.
2930
Іменини Якова.
     

Онлайн-передплата

Лубенщина онлайн-передплата

Реклама

Замовити рекламу

Як стати журналістом

Привітання в газеті

Видавництво Лубни

Погода

Погода

Курс валют

Контакти

  • Адреса редакції: 37500, м. Лубни, проспект Володимирський, 43 (вхід з двору), 2-й поверх.
  • Телефон: +38(05361)61651
  • Телефон: +38(05361)74556
  • E-Mail: Lubenschina@ukr.net

Телефони

  • Директор підприємства (редактор) (05361) 7-45-56
  • Головний бухгалтер (менеджер з реклами) (05361) 6-16-51

Інформація

  • - Директор підприємства (редактор): Олександр Міщенко
  • - Індекси 61247. 61501. 61502
  • - Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації ПЛ 1240-497ПР

Угода

  • - За точність викладених фактів відповідальність несе автор
  • - За зміст та достовірність інформації у рекламі відповідальність несе рекламодавець
  • - Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій
  • - Редакція залишає за собою право скорочувати матеріали
  • - При використанні, або копіюванні матеріалів з сайту, посилання на сайт газети "Лубенщина" - обов'язкове!