ВЕСІЛЬНІ ЛОЖКИ

ВЕСІЛЬНІ ЛОЖКИ

-Мамо, а де наші з Іваном весільні ложки? – запитала Валентина у матері.

-Та хто їх зна, подивися на комоді, - відповіла та.

-Дивилася. Нема.

-То звідки я знаю, - знизала плечима Тамара Йосипівна і пішла собі клопотатися по господарству.

Марина ще раз передивилася найвіддаленіші кутки в серванті, комоді, навіть на антресолі зазирнула, - нема. І де вони могли подітися?

Сьомий рік живе подружжя Івана та Марини разом. Дітей Бог не дає, хоча вони й стараються. Частенько стараються. Так, що Маринин батько колись не витерпів та зятеві на вухо пошепки сказав:

-Ви там того, тихіше якось той… А то нам з бабою, якось ніби невдобно…

А так – все добре. Бездітна сім’я живе в коханні та злагоді. Все в дім, все до ладу. Машину купили, ремонт в хаті зробили. На море їздили до війни щороку. Та й так гостей запросити, посидіти влітку в альтанці в садку, взимку у залі.

Ото тільки, коли друзі дітей з собою беруть, то Марині руки так і тягнуться до малечі. Погуцикати на колінах, побавитися з нею. Хлопчики і дівчатка охоче йдуть до тьоті Марини, пам’ятають як з нею завжди весело та привітно, як вона їм рада.

Марина зітхнула. Чому так? У одних жодної дитини, а іншим Бог п’ятеро дає. Та в такі умови, що ні одягу до пуття нема, ні їсти – одну цукерку на всіх ділять, ще й батьки питущі. Яка причина?

Їздили до репродуктивного інституту, і в поліклініці спостерігалися. А тільки дітей як не було так і нема.

І знову день за днем, щоб відволіктися від настирливих думок жінка поринала у робочі будні. Бухгалтерські звітності, обрахунки. Залишалася залюбки навіть опісля роботи. Директор хвалив. Завжди вона в числі кращих. Грамоту на свято – це як зазвичай. Преміями теж марину не обходили.

Одного вона не любила, коли втручалися в особисте життя, бажаючи за кожним разом діточок побільше. На день народження і на новий рік, на жіночий день і на професійне свято – День бухгалтера – ні-ні, а хтось і зажене шпичку у самісіньке серце:

-Щастячка вам, Марино Олексіївно. Залишайтеся такою ж красунею і чарівною жінкою, злагоди і любові в сімї, здоров’ячка на довгі роки, успіхів в роботі і діточок побільше.

Оце «діточок» стало в колективі каменем спотикання. Кожен під час будь-якого зручного випадку знову і знову поцікавиться:

-Як там, козака чи козачку не надумали заводити?

Або

-Коли вже ви з Іваном онуків дідові з бабою подаруєте?

Чи

-З дітьми не тягніть.

А нащо Марині ті поради, коли вона і рада б дитину народити, так не виходить навіть завагітніти.

І так з року в рік – одне й те ж. Так промайнуло десять і двадцять років подружнього життя. Жінка змирилася з бездітним становищем. Спочатку боялася, що Іван її кине. Але ж ні – такий же ніжний та співчутливий, як і колись. Дивиться на неї закоханими очима, в яких блищать іскорки безмежної любові. Щоправда, вже не кидається як раніше роботу у неї з рук виривати, плече підставляти, коли мішок з картоплею поперед себе тягне, а чи город береться полоти. Та й сам трохи полисів, трохи потовстів, трохи став повільніший. А так все, як замолоду.

Засульчани милуються подружньою парою. Один одному вони з Іваном під стать.

Але ось захворіла свекруха. Онкологія. Танула на очах, як воскова свічка. За півроку зотліла – одні очі на обличчі лишилися.

hvora 30042023

Мучилася довго. Та якось одного дня, уже перед відходом покликала Марину до себе в спальню.

-Закрий двері! – наказала. – Ось що я тобі хочу сказати... Покаятися хочу… Памятаєш да-авно ти весільні ложки шукала? Не знайдеш ти їх. Ніколи. Бо я, прости мене грішну, не хотіла, щоб ти з Іваном одружувалася.

-Мамо… - згадала Марина давно забуте. - До чого тут це? Мені Сашко ніколи не подобався.

-А дарма. Сашко – він такий… Ото тільки чотири рази жонатий був. Все кращу шукає. Дітей у нього купа, хоч і по всьому світу, але… А з тобою б він жив. Я й перед Іваном тебе через сусідку обмовляла. Буцім-то не перший він у тебе, що зустрічалася з парубками до нього. Не повірив.  

-А Сашко – повірив… - сказала Марина.

-Ну, то так треба було… - зітхнула мати. – Про що це я? Так ось. Про весільні ложки. Я… ваші з Іваном весільні ложки таємно через два місяці після свадьби у труну діду Макару поклала. Пам’ятаєш, був такий у нас на вулиці?..

Марина скрикнула.

-Правда, моя рідненька, правда. Взяла гріх на душу, щоб діток у вас не було… Закляла ті ложки на бездітність і під праву руку під час похорону у гроб підсунула. Думала, поможеться, розбіжитеся. Та не вийшло… Не вийшло розвести вас. А час втратила. Тепер у вас немає дітей. Та і я онуків на колінах не побавила. Злоба мене тоді засліпила, злоба… Якби ж я знала. Якби ж знала. Прости мене, доню, хоча б перед смертю. Бо важко, ох як важко мені на той світ відходити…

Марина сиділа, закривши лице руками, а крізь пальці рясними потоком лилися прозорі мовчазні сльози.

Ні, вона не вірила у прокляття, вона тільки не могла зрозуміти, як це так рідна мати могла ненавидіти Івана, щоб бажати зла їй, єдиній дочці. Отже, і її вона теж ненавиділа виходить.

Помирала Тамара Йосипівна важко. Мучилася ще три тижні, поки віддала Богу душу у Великодній тиждень. Кажуть, ті, хто помирає на Великдень відразу потрапляють у Рай. Їм прощаються всі гріхи.

Але найстрашніше інше. Найстрашніше те, що материна оповідь осіла Марині в душі. І ось уже майже рік жінка не може вийти зі страшної депресії. Тане на очах.

Кільканадцять разів ходила до діда Макара на могилу. Ридала на ній лежачи, землю разом з бур’яном шкрябала голими руками. Але ж ніхто не дозволить розкопувати старе поховання, щоб перевірити слова померлої... Не дістатися їй до весільних ложок, не мати дітей.

А це якось у березні до батька приїхали далекі родичі діда Макара. З-під Чернігова. Сумний чоловік з дружиною, та ще кілька поколінь старших у менших від присків Макарового роду.

-Добрий день.

-Добрий день.

Марина і собі затрималася біля воріт.

-Ви – голова вуличного комітету?

-Я…

-Дайте нам довідку, що на кладовищі можна родичів підзахоронити. Померла рідна сестра діда Макара, ось і свідоцтво про смерть та родинний зв'язок довідка є. Сімнадцять років у них різниця була. Та ви ж нас, діду, пам’ятаєте, місцеві ж. Дев’яносто сім прожила. Двадцять п’ять років минуло від того часу як брата поховала. А перед смертю заповідала покласти її на вічний спочинок тут, в рідній Засульській землі.

-Так там же і місця поруч нема, - вагався батько.

-По закону через двадцять п’ять років чи що можна підзахоронювати в ту ж могилу, що і небіжчика, - переконували родичі. - Ну, будь ласка. Нам без цієї довідки ніяк, а небіжчиця он, у катафалку лежить у домовині.

-Дикість якась, - знизав плечима батько, однак проконсультувавшись по телефону з ким треба, довідку надав.

Одразу рідні покійниці отримали всі дозволи, найняли копачів. З місцевих… Марина слідом ув’язалася. Ось уже дядьки зняли насипний горбок, ось заглибилися на штик лопати, ось уже й по пояс у землі копають. А коли дісталися глибини півтора метрів, сказали:

-Всьо, тут уже якісь дошки гнилі пішли.

Марина тоді до могили, просить дядьків ще хоч раз з правого боку посередині копнути. Ті пручаються словесно, не хочуть.

Марина вже й плакала і гроші пропонувала – ні! Не будемо ми кісток тривожити! Мало того, що одні не по-людськи коять – поверх однієї могили – іншу громадять, так іще й інша – колупайте кістки. Та нам той дід і так снитися тепер буде. А ще як кістки його зачепимо – то й поготів.

cemetry 30042023

Марині хоч самій у яму лізь!

Все ж таки умовила одного. Наймолодшого. Той стрибнув у яму і з острахом запитав:

-Де копати?

-Справа посередині, - із завмиранням серця промовила жінка.

Той копнув, вивалив на дно ями лопату землі. Поворушив грудку, щоб розсипалася… Нічого!

-Копни ще, - просить Марина.

Другий раз – знову нічого, третій – земля землею.

-Копни трохи нижче і вбік, - попросила жінка.

-Це вже востаннє, - попередив копач.

Марина із завмиранням серця кивнула.

Штик лопати під вагою ноги, що надавила зверху, повільно вгруз у землю і зупинився на півшляху. Не лізе! Дядько поворушив лопатою, відступив на яку дещицю і цього разу легко загнав її у грунт та вивернув набік якийсь предмет.

Всі ахнули. Поворушив його, низько схилившись, над.

-Клад чи що? – хтось прошепотів зверху.

-Який там клад! – сердито відповів дядько і підняв на лопаті нагору дві окислені, напівіржаві ложки. – Ти ба, як зліпилися – не розколупаєш.

Марина давилася слізьми від розпачу і страху. Вона взяла ті ложки газетою, загорнула і повезла до церкви. Додому не відважилася.

Священик вислухав історію. Порадив, що зробити. А через два місяці у 42-річної Марини з’явився якийсь таємничий блиск ув очах. Надії чи що? Бо недарма ж існує такий вислів: жінка при надії.

vagitna 30042023

Не будемо ж заглиблюватися у таємницю цієї надії і ми…

Олександр МІЩЕНКО

Фото з мережі Інтернет

Календар свят

Квітень, 2025
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
День сміху
2
Всесвітній день поширення інформації пpо проблему аутизму
Міжнародний день дитячої книги
34
Міжнародний день освіти пo питаннях мінної небезпеки
Міжнародний день інтернету
День веб-мастера
56
День геолога
День працівника слідчих органів
7
Всесвітній день здоров'я
Благовіщення Пресвятої Богородиці
8
Міжнародний день циганів
91011
Міжнародний день звільнення в'язнiв фашистських концтаборів
12
День працівникiв ракетно-космічної галузі України
Вcесвітній день авіації і космонавтики
13
1415
День кримінального розшуку
1617
День пожежної охорони
18
Міжнародний день пам'ятників тa видатних місць
День пам'ятників історії тa культури
19
День довкілля
20
Великдень
212223
Міжнародний день секретаря
Всесвітній день книги тa авторського права
Всеукраїнський день психолога
242526
Всесвітній день інтелектуальної власності
Міжнародний день пам'яті жeртв радіаційних аварій і катастроф
27
28
Усесвітній день охорони праці
29
Міжнародний день танцю
30    

Онлайн-передплата

Лубенщина онлайн-передплата

Реклама

Замовити рекламу

Як стати журналістом

Привітання в газеті

Видавництво Лубни

Погода

Погода

Курс валют

Контакти

  • Адреса редакції: 37500, м. Лубни, проспект Володимирський, 43 (вхід з двору), 2-й поверх.
  • Телефон: +38(05361)61651
  • Телефон: +38(05361)74556
  • E-Mail: Lubenschina@ukr.net

Телефони

  • Директор підприємства (редактор) (05361) 7-45-56
  • Головний бухгалтер (менеджер з реклами) (05361) 6-16-51

Інформація

  • - Директор підприємства (редактор): Олександр Міщенко
  • - Індекси 61247. 61501. 61502

Угода

  • - За точність викладених фактів відповідальність несе автор
  • - За зміст та достовірність інформації у рекламі відповідальність несе рекламодавець
  • - Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій
  • - Редакція залишає за собою право скорочувати матеріали
  • - При використанні, або копіюванні матеріалів з сайту, посилання на сайт газети "Лубенщина" - обов'язкове!

XВаріанти доступності