Чи можливо осягнути масштаби техногенної екологічної катастрофи, якою стала аварія на Чорнобильській АЕС? Скільки лишилось її свідків, учасників, героїв, жертв? Сьогодні багато з тих, хто пройшов ядерне пекло і зумів вистояти, змушені доводити державі, що потребують її посиленої уваги. Чорнобильці невідступно борються за свої права, захищаючи честь і гідність своїх побратимів, свято шанують пам'ять тих, хто вже відійшов за межу вічності.
Двері Лубенської міської громадської організації інвалідів «Ветерани Чорнобиля» за адресою просп.Володимирський, 12 – відкриті завжди, а не лише в період відзначення чергової річниці чорнобильської трагедії. Тут проводять екскурсії музейною кімнатою для підростаючих поколінь, приймають іноземні делегації, зустрічають колег із сусідніх районів і областей та залюбки спілкуються з усіма небайдужими мешканцями рідного міста. Загалом, громадська організація живе, активно працює, будує плани на прийдешній рік і сміливо втілює їх, адже тільки спільними зусиллями можна досягти поставленої мети.
- Ми працюємо в активному форматі, не зупиняємося всупереч труднощам, – говорить заступник голови правління Лубенської міської ГО «Ветерани Чорнобиля» Лариса Погребняк. – За роки існування нашої організації нам вдалося зробити багато справ: про нас почули не лише в області, а й у столиці, адже в першу чергу наша діяльність спрямована на усунення факту дискримінації ліквідаторів. З 2016 року ми співпрацюємо з народним депутатом минулих скликань Володимиром Пилипенком, дуже цінуємо його підтримку, прислухаємось до порад. Нещодавно, 15 квітня, на базі ЛМГОІ «Ветерани Чорнобиля» (прим. авт. - керівник Віктор Собко) спільно з громадськими чорнобильськими організаціями з Миргороду, Хоролу, Гребінки (прим.авт. - керівники: Володимир Тарануха, Олександр Гуляєв, Микола Петренко) створено Спілку об’єднань громадян «Полтавське обласне об’єднання громадських організацій інвалідів-ветеранів Чорнобиля» з центром в Лубнах (прим.авт. - керівник Лариса Погребняк). Також наша організація започаткувала проведення в Лубнах Відкритого дитячо-юнацького фестивалю чорнобильської пісні «Пам'ять Чорнобиля», який за два роки свого існування вже має чималий успіх і високий рівень проведення. Своїми силами придбали і відновили польову кухню, тому тепер ми маємо можливість пригощати на масових заходах смачною їжею всіх бажаючих. Ми співпрацюємо з ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС із Західної Грузії, а також в подальшому плануємо налагодити співпрацю з представниками Японії, адже нас із цією країною пов’язує спільне лихо.
При громадській організації діє невелика музейна кімната. Тут кожен куточок займає якийсь експонат, що має свою історію і призначення, є свідком страшної події, яка сколихнула світ у 1986 році. А ще тут оживає історія: про ікону «Чорнобильський Спас», про побудову сотень кілометрів огорожі 30-ти кілометрової зони, про почесні грамоти і листи вдячності – все, чим держава могла віддячити ліквідаторам аварії на ЧАЕС.
Чільне місце в музейній кімнаті займає Книга Пам’яті. І не лише в паперовому вигляді, де представлена Полтавська область, а й електронна. Для відвідувачів та ліквідаторів тут представлена інформаційно-пошукова система «Книга пам’яті учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», аналогів якої немає у музеях України. З 1997 року ця система працює на базі Національного музею «Чорнобиль», а віднедавна діє і в Лубнах.
Поіменна «Книга Пам’яті» доступна кожному відвідувачу музею та відповідного сайту. Перегортаючи її сторінки, можна відшукати імена своїх батьків та дідів, братів та сестер, подивитися в їх очі, дізнатися, що робили вони у небезпечній зоні, в яких подіях брали участь, яку дозу радіації отримали та як держава оцінила їх вклад у перемогу над радіацією, як склалася їх подальша доля. До електронної книги увійшли імена більше п’яти тисяч ліквідаторів. Робота з її поповнення постійно триває.
- Знайти того чи іншого ліквідатора (не переселенця, не постраждалого) можна лише в тому випадку, якщо ним особисто, або довіреними особами було заповнено спеціальну анкету, – говорить голова правління Лубенської міської ГОІ «Ветерани Чорнобиля» Віктор Собко. – Дані цієї анкети, а також фотокартки та архівна довідка, які подаються до Національного музею «Чорнобиль» детально перевіряються і лише після цього вносяться до бази даних. Тільки тоді можна відшукати своїх рідних у цій пошуковій системі. Тож ми запрошуємо до співпраці не лише ліквідаторів з Лубен та Лубенського району, а й Хоролу, Гребінки, Миргороду.
В організації сподіваються, що таким чином вдасться увіковічити імена героїв-ліквідаторів, а нащадкам назавжди залишити пам'ять про їх подвиг. Інформаційно-пошукова система «Книга пам’яті учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» знаходиться за адресою www.memory.chornobylmuseum.kiev.ua
Юлія АНТОНЕЦЬ.
Знімки автора.