9 листопада українська спільнота відзначає Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. В галузі працює велика кількість професіоналів і знавців справи, але набагато важливішим є перелік їх творчих злетів, виступів, досягнень. А скільки ще не написано сценаріїв, скільки не зіграно ролей, скільки всього захоплюючого і нового чекає на тих, хто пов’язав свою долю з високою культурою…
Людина, навіть сама того не помічаючи, перебуває чи не щодня в культурному просторі – від народження до останньої хвилини. Багато хто звик вважати за культуру лише концерт або танці, але насправді палітра галузі настільки різноманітна, що її важко осягнути.
Що ж таке культура, яку роль вона відіграє в людському житті і що саме являє собою галузь в місті та районі – своїми думками про це поділилися винуватці свята.
Начальник управління культури і мистецтв Лубенської міської ради Юрій Литовченко неприховано розповідає: «Вважаю, що культура у нас в місті на достойному рівні, адже культурне життя - це не лише сцена і артисти, а й наші бібліотеки, музей, галерея, музична школа. В нас талановиті люди, багато ідей і задумів, шкода тільки, що для культурної довершеності нам бракує відповідного приміщення. На своє професійне свято працівники міського БК вирішили не влаштовувати собі урочистостей, а висловили бажання здійснити поїздку до Полтавського обласного музично-драматичного театру ім. М.В.Гоголя. Я, як керівник галузі, цілковито підтримую їх пропозицію».
Начальник відділу культури і туризму Лубенської райдержадміністрації Людмила Пазенко, яка присвятила галузі більше двадцяти років, говорить про своє творче ремесло поетично і натхненно, адже розповісти є про що: «Галузь культури району – це величний храм духовності, в якому дзвонарями працюють безмежно віддані своєму покликанню мої колеги. Завдяки їх праці, таланту сотень аматорів сцени мистецьке поле лубенського краю щедро врожаїться зернами добра, любові, творчості, краси. Тут зберігаються і примножуються традиції, реалізуються нові проекти і починання. Це всемогутній організм, який постійно розвивається, вдосконалюється, збагачується, тож вдячність усім, кому притаманний постійний творчий неспокій, хто красою і силою свого таланту зцілює людські душі, запалює серця, плекає повноводдя криниці аматорського мистецтва ріднокраю. Впевнена, що мрія у нас єдина – аби квітла культура в лубенському краї, аби піснею славилась рідна Вкраїна. Зичу сил і натхнення колегам у цій благородній справі, невичерпної енергії і всеперемагаючої любові. Завтра знов підніметься завіса і розпочнеться новий наш політ!»
Про належний стан культури в місті відгукується заступник начальника управління культури і мистецтв Лубенської міської ради Світлана Васюк: «У місті є велике розмаїття закладів, де кожен зможе знайти щось для себе. У дітей вибір ще більший, адже це й музичний напрямок, і художній, краєзнавчий та науковий. Лубни мають одну з кращих в області галерею мистецтв, заклад живе і розвивається. Бібліотеки теж вийшли на новий рівень, працюють у різному форматі, заохочують відвідувачів різними тематичними заходами. Нам є чим пишатися: майже всі заклади культури мають привабливий естетичний вигляд, у нас на обліку перебуває 95 об’єктів культурної спадщини (цьогоріч додалось ще п’ять), є облікова документація на всі пам’ятки археології. Втім, працювати є над чим і я впевнена, що ми не зупинимося на досягнутому. Тож, користуючись нагодою, я вітаю колег з професійним святом – нехай завжди буде успіх!»
Ні для кого не секрет, що в галузі культури чоловіків менше, але директор Тарандинцівського сільського БК Василь Хлипенко гідно представляє когорту: «У селі все взаємопов’язано. Так не буває, щоб щось було окремо. Культура ж, на мою думку, ще більше поєднує нас. Село дихає і живе, коли в ньому є осередок духовності, до якого тягнуться і великі, й малі».
Сценічні перевтілення ведучого та учасника багатьох загальноміських заходів Артема Бондаренка містяни бачать доволі часто: «Так сталося, що я поєдную педагогічну діяльність з виступами на сцені. Мені подобається працювати в команді, спілкуватися з творчими людьми, знайомитися з учасниками колективів. Роль ведучого - це щоразу чимала відповідальність, але в мене є підтримка колег, тому це додає впевненості у своїх силах».
Директор Вовчицького сільського БК Світлана Костюк щаслива з того, що сповна присвячує себе улюбленій справі: «Для мене культура в усьому: це й фольклор, це український колорит, це все, що єднає нас від дитячої казки до живильної пісні. Безперечно, культура містить в собі і виховний потенціал. Через призму культури ми формуємо власну історію, прищеплюємо любов до високої духовності, а також представляємо країну на світовому рівні».
Ветеран галузі, художній керівник Жданівського сільського БК Раїса Пасічна вже близько сорока років присвячує себе культурній роботі: «Відчуваю, що це моє. Я люблю українську пісню, талановитих людей, які беруть участь у творчій діяльності. Кожне село повинно мати свою художню самодіяльність, бо культура на селі – це його серце, віддушина для молодшого і старшого покоління. Хочеться, щоб у галузь прибувала молодь, адже саме так ми можемо не лише зберегти культурні цінності, а й передати їх нащадкам».
Завідуюча молодіжним сектором районного БК Наталія Карпенко зовсім нещодавно влилася в лави культпрацівників, але вже встигла достойно зарекомендувати себе. Стверджує, що свій творчий потенціал почала розвивати ще в дитинстві: «Культура має своє велике, одвічне значення в житті людей. Вона навчає, виховує, розширює простір можливостей. Ми всі – це велика родина, і доки ми стоятимемо пліч-о-пліч, пам’ятатимемо свою історію, зберігатимемо культурні надбання – доти будемо нездоланними і єдиними».
Юлія АНТОНЕЦЬ.