Потужно, яскраво, натхненно увірвалась у сьогодення лубенців та гостей восьма Всеукраїнська виставка «Лубенська художня весна-2018», яка 18 травня огорнула галерею мистецтв хвилею неповторного піднесення.
Дійство, започатковане більше сорока років тому членом Спілки художників УРСР Василем Семенютою, не втратило своєї актуальності і нині, навіть коли наша держава переживає нелегкі часи свого становлення. Деякий час виставка не діяла, згубилася у подіях і датах Лубен, проте вже у 2015 році мистецьку традицію було успішно відновлено. Як три роки тому, так і зараз до її організації та проведення долучились ініціативні митці, Національна спілка художників України, Полтавська обласна організація НСХУ, Департамент культури і туризму Полтавської ОДА, Лубенська міська рада, управління культури і мистецтв виконавчого комітету Лубенської міської ради, краєзнавчий музей.
Не кожен обласний центр чи навіть музей може похвалитися наявністю у своїх сховищах картин Тетяни та Олени Яблонських, Сергія Шишка, Валентини Цвєткової, Сергія Григор’єва, Василя Чегодара, Федора Захарова, Петра Столяренка, Лева Ходченка та інших відомих на весь світ художників, творча спадщина яких є безцінною.
На цьогорічній Всеукраїнській виставці представлені роботи майстрів з різних куточків України: Києва, Харкова, Одеси, Львова, Дніпра, але, звісно, найбільше представників з Полтавщини. Безпосередньо організацією та облаштуванням виставки займався Юрій Самойленко – заслужений діяч мистецтв, голова правління Полтавської обласної організації НСХУ. Більшість полотен із новітнього творчого доробку митців та експонуються вперше.
За три роки (від попередньої виставки) художня весна «змужніла», утвердила себе на українських теренах як справді висококультурне дійство. 112 художників, більше 120 робіт, представники із більш як 25 населених пунктів. Ця статистика показує рівень зацікавленості подією, про що говорив у своєму виступі міський голова Олександр Грицаєнко. Всі роботи, представлені у галереї мистецтв будуть внесені до тематичного каталогу. Вітаючи краєзнавчий музей з професійним святом, мер міста передав його директору Віктору Верещаці подарунок з Китайського посольства (делегація з Лубен нещодавно перебувала в Китаї з робочим візитом). Творчий бомонд гостей отримав на згадку фотоальбом художників нашого міста та фотокаталог «Лубни на перехресті століть».
Заступник голови НСХУ, кандидат мистецтвознавства, завідувач кафедри рисунку та живопису КНУ технологій та дизайну, заслужений діяч культури Республіки Таджикистан Костянтин Чернявський передав вітальні слова від голови НСХУ Володимира Чепелика та відзначив високий рівень і професійність виставки.
Юрій Самойленко, голова правління Полтавської обласної організації НСХУ долучився до вітальних слів та наголосив, що підтримувати і зберігати традиції – це головне, а Лубни мають такі шедеври, які просто не мають права піти в небуття. Подарунки, а саме двохтомник «Енциклопедія образотворчого та декоративного мистецтва», робота нині покійного колеги по художньому цеху Віктора Трохимця-Мілютіна були передані до управління культури Лубенської міської ради, а робота полтавського графіка Олексія Соболевського – міському голові. До слова також був запрошений Олексій Петренко - видавець, колекціонер і меценат, почесний член Полтавської обласної організації НСХУ. Він із захопленням охарактеризував виставку, її достойний рівень, та залишив у якості подарунка роботу колишнього учасника «Лубенської художньої весни» минулих років Андрія Сербутовського разом з тематичним альбомом.
Серед присутніх своїми враженнями від виставки поділились також член НСХУ Сергій Мисак, художник-галерист з Полтави Юлія Петушинська, громадські активісти з обласного центру, учасниці проекту «В вінок України вплітаємо знов Віру, Надію і справжню Любов», учасниця Всеукраїнських та міжнародних виставок, художниця зі Львова Олена Березянська, земляки - доцент Львівської національної академії мистецтв Олександр Дмитренко та академік Національної академії мистецтв, професор Харківської державної академії дизайну та мистецтв Олег Векленко.
Впродовж заходу і навіть по його завершенню багато щирих і теплих слів линуло на адресу художнього наставника Василя Семенюти, одного з ініціаторів виставки Володимира Пашкевича, і, безумовно, на адресу міського голови. Гості мистецької події з неприхованим захопленням дякували Олександру Грицаєнку за його небайдужість до культурної галузі міста.
Наша художня галерея зберігає справжні мистецькі скарби. В цьому зможе переконатися кожен, хто встигне відвідати виставку. «Лубенська художня весна-2018» залишила по собі приємні спогади, мелодію скрипки і фортепіано у виконанні викладачів та вихованців музичної школи, а також яскраві малюнки на асфальті – творчість молодих талантів, і, - хто знає, - можливо, майбутніх учасників наступних художніх весен…
Юлія АНТОНЕЦЬ.
Знімки автора.