ukenru

День літнього сонцестояння в 2018 році: історія, традиції, магія

soncestoianna 19062018Сонце в зеніті, сонячне коло висить, завмирає над нашими головами і ніби не збирається нікуди йти. Так починається день літнього сонцестояння, найдовший день у році. У 2018 році день літнього сонцестояння припадає на 21 червня, о 10:07.

Історія святкування цього дивного дня

Наші предки ставилися до Сонця з трепетом і повагою, тому особливо відзначали це свято. Історики досі сперечаються, хто з народів світу першим став виділяти день сонцестояння як свято. Відомо тільки, що відзначали його не тільки на Русі, інформує Ukr.Media.

В добу язичництва це був один з найголовніших свят року. Вважалося, що чим більше обрядів у цей день проведеш, тим легше і спокійніше буде твоє подальше життя. Тому повсюдно палили вогнища, танцювали навколо вогню, плели вінки і пускали їх по річці.

З входженням до Європи християнства язичницькі свята стали поступатися своє місце християнським.

Астрономічний зміст сонцестояння

Астрономи визначають день літнього сонцестояння як точку початку астрономічного літа. Цікавий факт: кілька днів до і пару днів після зазначеного дня Сонце практично не відхиляється від свого місця розташування. Тому і застосовується термін «сонцестояння». В цей день сонце знаходиться максимально далеко від небесного екватора.

У момент зимового сонцестояння сонце зависає в найнижчій точці над горизонтом. На противагу цьому, при літньому, світило знаходиться в найвищій точці небосхилу.

Івана Купала і літнє сонцестояння

У північній півкулі літнє сонцестояння настає в 2018 році 21 червня. У цей день тривалість дня найбільша, а ніч, навпаки, найкоротша.

Це свято має велике значення в культурі багатьох народів. У наш час свято отримало назву Івана Купала, в честь Іоанна Предтечі. Дата урочистості зрушилася на два тижні. Тепер вона не співпадає з днем літнього сонцестояння і потрапляє з 6 на 7 липня.

Зсув дати пов'язаний з різницею календарів. За новим стилем християнське свято Різдво Іоанна Предтечі припадає на 7 липня, а день сонцестояння не змінився. Багато традицій проведення самого довгого літнього дня перейшли на святкування Івана Купала. Але свято літнього сонцестояння теж залишилося.

Традиції свята дня літнього сонцестояння

 • Найдовший день припадає на час Петрівського посту, тому це практично повна відмова від м'ясних та молочних продуктів. На дворі літо і на столі вітаються продукти, вирощені під сонечком. Це всі ранні трави: кріп, петрушка, зелена цибуля. Різнокольорові овочі і ягоди: червоні, зелені, помаранчеві. Ці страви просочені сонячною енергією і дуже до речі подаються на стіл у свято шанування Сонця.
 • Чудове свято сонцестояння проводиться в самий пік літнього тепла і складається головним чином з води, вогню і зелені. Є повір'я, що в цю ніч русалки мирно сплять у своїх заплавах і люди можуть спокійно купатися нікого не побоюючись. Вночі прийнято купатися роздягненими або у вишитих сорочках. Вважалося, що купання в цей день приносить людині силу, здоров'я і довголіття.
 • Центром свята були вогнища їх розпалювали кілька. Навколо великих водили хороводи, а через маленькі влаштовували стрибки. Палили багаття, співали пісні, купалися, все це тривало до самого ранку. Найрішучіші молоді люди вирушали в ліс шукати квітку папороті.
 • У вінок, сплетений під час свята вплітали змову на виконання бажання. Якщо в цю найкоротшу ніч на небі багато зірок, то до осені обов'язково буде великий врожай грибів.

Традиції літнього свята у різних країнах

 • Прибалтійські народи з розмахом відзначають ніч і день літнього сонцестояння. Палять вогнища, співають пісні, славлять сонце, купаються. По річці відпускають плисти вінки з польових квітів, як символи сонця. У Латвії ця подія носить назву «Янів день». Свято затверджено офіційно на державному рівні і оголошено вихідним днем.
 • В Іспанії день сонцестояння називається «Ніч Святого Хуана». Це улюблена літня подія. Традицією урочистості дуже схожі, хоча є і національні нюанси. Тут самий сонячний день символізує перемогу світлих сил над темними, добра над злом. Молодь перестрибуючи через багаття, спалює за собою все погане, що було минулої зими.

Цікаво, що саме на цьому святі у іспанців прийнято спалювати старі меблі. Враховуючи іспанський темперамент стає зрозуміло, що свято не обходиться без запальних танців, гучних пісень і, звичайно ж, купання в теплому морі.

 • В знаменитий Стоунхендж (Англія) щорічно на день літнього сонцестояння приїжджають тисячі туристів, щоб зустріти це свято. Їх чисельність часом доходить до 40 тисяч чоловік.
 • У Норвегії торжество названо на честь Івана Хрестителя «Іванова ніч». Особливістю свята в Норвегії є обов'язкове неспання до ранку, щоб під ранок почути співи ельфів, а також, щоб прийдешній рік був вдалим.
 • У Фінляндії свято встановлено на шостий день тижня між 20 та 26 червня. Назва у нього Юханнус, це похідне від імені Іоанна Хрестителя. Також у цей день відзначається День національного прапора Фінляндії. День офіційно визнаний вихідним.

Магічне значення свята дня сонцестояння

У давнину вірили в магічну силу Бога Сонця і його впливу на Землю. Адже саме у день літнього сонцестояння світило ніби зависає над землею, висвітлюючи найдальші закутки, виганяючи все темне і зле. Настає час загадувати бажання, В цей період виконуються найзаповітніші з них. Вважалося, що можна навіть змінити долю.

Кожне язичницьке свято наші предки пов'язували з певною рослиною. На день сонцестояння це була папороть. До ночі цього дня розквітала папороть і наливалася магічною силою.

Темні духи лісу оточували квітку непрохідною гущею, зважитись зайти у такий ліс могла тільки дуже смілива людина. У сміливця, який зірве заповітну квітку духи лісу могли відняти дар мови. Після появи християнства на Русі, ритуал пошуків папороті перейшов у традицію дня Івана Купали. З допомогою трав ворожили на багатті. Чоловік кидав цілющу траву у вогонь. Якщо дим від трави злітав вгору, то в цьому році його чекали здоров'я і багатство. Але якщо дим стелився по поверхні землі, то чекай неприємностей.

Традиційно на цей день грали весілля, вважалося, що такі шлюби особливо щасливі і міцні.

Магічні ритуали на свято сонцестояння

В цей день магія працює тільки на благо людини.

Обряд на гроші

Зібрати всі дрібні гроші з гаманця і таємно, щоб ніхто не бачив сховати їх під порогом або в щілини біля вхідних дверей, то грошовий потік увійде у ваше життя. Через невеликий час ви побачите, як достаток у сім'ї додається чудесним чином.

Ритуал, щоб змінити життя

Іноді все йде так погано, що ви розумієте, що настав час щось змінити в житті, так більше не можна терпіти. Ввечері дня сонцестояння слід обійти весь будинок і перевернути всі предмети догори дном буквально: посуд, табуретки, чашки, взуття. Перевертаючи приказуйте: «беру і міняю». Перед сном голосно скажіть: «Будинок догори дном перевертається, нове життя з ранку починається». Не забудьте вранці повернути всі речі на місце, робити це треба в доброму настрої.

Обряд на виконання бажання

Навіть найнеймовірніші бажання, загадані в цей день збуваються. Враховуючи, що на день сонцестояння палять багаття, приготуйте щось зі старих особистих речей: взуття або щось з одягу. Нарвете польових квітів і сплетіть собі вінок. Поки плетете думайте про своє бажання, як воно здійсниться і як вам потім буде добре. Вінок, це знак Сонця, символ життя. Одягніть вінок на голову. Тепер кидайте приготовану стару річ в багаття з криком «Оплачено». Таким чином ви заплатили за виконання свого бажання.

Якими прикметами наділив народ день літнього сонцестояння

Це час, коли грань між світами стає дуже тонкою і необхідно дотримуватися деяких правил і прийомів.

 • Якщо в цей день іде дощ, значить вищі сили чимось незадоволені.
 • Чоловік, який народився в таке свято володіє даром лікувати людей ліками і травами.
 • На сході Сонця потрібно обов'язково набрати води, їй приписують лікувальні властивості.
 • На день сонцестояння необхідно покласти біля порогу будинку кропиву, тоді всі напасті обійдуть ваш дім стороною.
 • Якщо чоловік з дружиною, взявшись за руки, на Купалу стрибнуть через вогнище, то шлюб буде міцним і багатодітним.
 • Дівчатам, які хочуть вийти заміж, потрібно поводити хороводи біля трьох вогнищ, тоді бажання збудеться, і вони знайдуть собі пару в цьому ж році.
 • І найголовніше. На день сонцестояння потрібно зібрати лікарські трави, зробити з них букет і повісити на видному місці будинку. Так будинок минуть всі біди і хвороби.

Цікаві факти про день сонцестояння

 • Згідно з Книгою Рекордів Гіннеса найбільше багаття розпалили на день літнього сонцестояння в 2010 році в Норвегії. Висота полум'я досягла 40,5 метрів.
 • У стародавній Греції настільки шанували день сонцестояння, що дозволяли рабам разом з вільними людьми брати участь у всіх святкових заходах. В цей день греки молилися богу землеробства з проханнями про гарний урожай.
 • Точної дати дня сонцестояння так і немає. Календар не може точно відобразити обертання Землі.
 • Саме на день сонцестояння Галілей відрікся від свого твердження, що земля обертається навколо Сонця. В цей же день через 42 роки була заснована обсерваторія в Грінвічі.

Висновокsoncestoianna 19062018 1

День літнього сонцестояння чудне, екзотичне свято. Зустріньте його з добром і просто подивіться на Сонце. Як багато вона значить для всього живого. Опівдні поставте під його світло посуд з чистою водою, і сонце перетворить цю воду у «сонячну». Добра вам і світла.

Погода

Погода

Курс валют

Календар

Квітень, 2020
ПнВтСрЧтПтСбНд
  1
День сміху
2345
67
Благовіщення
89101112
Вербна неділя. День Авіації і Космонавтики
131415161718
Міжнародний день пам'ятників та історичних місць
19
Великдень
20
Великодній (обливаний) понеділок
21
День довкілля
2223
Всеукраїнський день психолога
242526
День трагедії на Чорнобильській АЕС
272829
Міжнародний день танцю
30   
 • Станьте одним із 4 000 передплатників. Газета «Лубенщина» завжди з вами
 • Передплати газету лубенщина лише за 15,50
 • "Лубенщина" у форматі PDF - вигідно і зручно!
 • Як подати оголошення на сайті газети "Лубенщина"
 • Допоможіть своєму клієнту знайти вас! Додайте інформацію про вашу організацію в Довідник підприємств!

Україна і Світ

Ринок землі відкриють з 01.07.2021 — прийняли Закон

runok 01042020Прийняли Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» (законопроєкт від 10.10.2019 № 2178-10).

Детальніше...

Новопризначений глава МОЗ Степанов розповів, як боротиметься з COVID-19

golova 01042020В Україні треба перш за все навести лад із карантинними заходами, запровадженими задля мінімізації поширення коронавірусної інфекції у державі. Заходи мають бути жорсткі та розумні.

Детальніше...

Кількість хворих на коронавірус буде зростати: інфекціоніст назвав пікову дату в Україні

korona 31032020Пік захворюваності на коронавірус в Україні випаде на 20-ті числа квітня.

Детальніше...

Замовити рекламу

Автомагазин Автогалактика

Видавництво Лубни

Контакти

 • Адреса: 37500, м. Лубни, проспект Володимирський, 43 (вхід з двору), 2-й поверх.
 • Телефон: +38(05361)61651
 • Телефон: +38(05361)74556
 • E-Mail: Lubenschina@ukr.net

Телефони

 • Директор підприємства (редактор) (05361) 6-11-20, (05361) 6-14-58, 063-607-88-24
 • Журналіст (05361) 6-14-68
 • Головний бухгалтер (менеджер з реклами) (05361) 6-16-51, 050-261-96-96
 • Оператори комп’ютерної верстки (05361) 7-45-56

Інформація

 • - Директор підприємства (редактор): Олександр Міщенко
 • - Індекси 61247. 61501. 61502
 • - Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації ПЛ 1240-497ПР

Угода

 • - За точність викладених фактів відповідальність несе автор
 • - За зміст та достовірність інформації у рекламі відповідальність несе рекламодавець
 • - Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій
 • - Редакція залишає за собою право скорочувати матеріали
© 2018 Газета Лубенщина. Всі права захищені.

Карта сайта

Пошук по сайту