Сьогодні весь український народ відзначає ювілейну – 100-у річницю акту злуки українських земель в єдину українську соборну державу. Епохальна та довгоочікувана для нашого народу подія сталася 22 січня 1919 року на Софіївській площі у м. Київ. Дві українські держави, що у важкій боротьбі здобули незалежність від різних імперій об’єдналися під спільними знаменами. Того далекого зимового дня вперше в нашій історії воєдино злилися століттями відірвані одна від одної частини великої України – Західної та Східної. Єдиний український народ оголосив про своє споконвічне бажання жити у власній незалежній і соборній державі.
А незадовго до цього 1 грудня 1918 року у Фастові був підписаний Передвступний договір (передував Акту Злуки), котрий пролив світло на об’єднання і в якому говорилося: «Західноукраїнська Народня Республіка заявляє цим непохитний намір злитися в найкоротшім часі в одну велику державу з Українською Народньою Республікою, значить, заявляє свій намір перестати існувати як окрема держава, а натомість увійти з усею своєю територією і населенням як складова частина державної цілісності в Українську Народню Республіку... Правительства обох Республік уважають себе зобов’язаними сю державну злуку можливо в найкоротшім часі перевести в діло, щоб обі держави утворили справді одну неподільну державну одиницю». Відтак навіть нині на Фастівському залізничному вокзалі є Музей-вагон злуки УНР і ЗУНР, в якому було підписано цей попередній договір.
Урочистий мітинг з нагоди Дня Соборності України традиційно відбувся в Лубнах на площі Ярмарковій, біля пам’ятника давньоруському воїну. Тут зібрались представники владних структур, молодь міста, воїни АТО, свідомі лубенці.
З вітальним словом перед громадою міста виступив секретар міської ради Олександр Карпець. Він наголосив на тому, що об’єднання, яке відбулося століття тому, як ніколи потрібне українцям і зараз – в помислах, вчинках, діях, адже тільки мудрість, розум, воля, любов до рідної землі єднає нас заради високої мети – збереження і процвітання високої держави. Зі святом присутніх також привітав голова громадської організації «Лубенське міськрайонне об’єднання ветеранів АТО» Олександр Клюшник.
Квіти до пам’ятника Тарасові Шевченку поклали студенти фінансово-економічного коледжу ПДАА Влада Ковтун та Андрій Ломака.
Завершальною частиною мітингу стала молебень за Україну, яку провели благочинний Лубенського округу, настоятель Свято-Пантелеймонівської УПЦ Київського Патріархату о. Володимир.
Юлія АНТОНЕЦЬ.
Сергій СТЕПЧЕНКО.