Весняне водопілля 2023 року на річках басейнів Сула, Псел та Ворскла принесло чимало сюрпризів жителям Полтавщини через природні та природно-техногенні особливості його формування.
По-перше, початок формування хвилі водопілля прийшовся на спад досить високого сніго-дощового паводку, що проходив на річках у грудні 2022 - січні 2023 року. Тому початкові рівні води весняного водопілля були досить високими. Найвищі рівні спостерігались на р.Сула (м.Лубни) та р.Хорол (м.Миргород).
По-друге, відсутність снігового покриву на водозборах наприкінці зими, незначна глибина промерзання ґрунту та часті хвилі атмосферного тепла сприяли формуванню у лютому - березні 2023 року невеликого притоку талої води у річки. Тому водопілля було раннім і невисоким. Пік водопілля на більшості річок пройшов 20 - 31 березня. Висота підйому рівнів над зимовими значеннями не перевищувала 1,5 м. Пізніше, на спадаючу хвилю водопілля наклалися невеликі дощові паводки, які сприяли підняттю рівнів води ще на 2 - 10 см. Проте рівні води не досягали небезпечних відміток, а затоплення населених пунктів, об’єктів інфраструктури не відбувалось.
По-третє, високе весняне водопілля на р.Дніпро, що сформувалось у квітні під впливом природних чинників та ускладнене скидами гідроелектростанцій Дніпровського каскаду, сприяло затопленню земель, дачних ділянок, окремих будинків у прирічкових населених пунктах Кременчуцького району та формуванню підпору на пригирлових ділянках Сули, Псла та Ворскли.
Як наслідок, станом на 20 квітня рівень води у Дніпрі біля м.Кременчук почав зменшуватись. На річках Сліпорід, Мерло, Хорол, а також на верхніх і середніх ділянках Сули, Псла та Ворскли спостерігається спад весняного водопілля зі швидкістю 0-7 см/добу. Загрози затоплення доріг, населених пунктів, дачних ділянок немає.
На нижніх ділянках річок Сула, Псел, Ворскла відмічався повторний підйом рівнів води через підпір від Дніпровських водосховищ. Внаслідок підпору від Кременчуцького водосховища у пригирловій частині річок Сула, Борис відбувається підйом рівнів і затоплення окремих заплавних ділянок. На гідропосту р.Сула-м.Лубни повторний підйом рівня складав 11 см. У свою чергу підпірні рівні води Сулі сприяють підйому рівнів води на притоках- річках Удай, Оржиця. Наприклад, на гідропосту р.Оржиця (с.Маяківка) загальний підйом рівнів за останні 5 днів складав 13 см. Внаслідок цього затоплені значні ділянки заплави р.Удай, р.Оржиця.
Загрози затоплення населених пунктів немає. Підпір від Кам’янського водосховища призвів до затоплення заплави, земель, окремих дачних ділянок у пониззі Псла та Ворскли. Загальний підпірний підйом рівня на гідропосту р.Псел (с.Запсілля) складав 67 см. Затоплення населених пунктів, обєктів інфраструктури немає.
При нормальному розвитку гідрометеорологічної ситуації, відсутності тривалих зливових дощів, у подальшому слід очікувати поступового пониження рівнів води в річках. Проте на затоплених заплавних ділянках Дніпра, Сули, Псла, Ворскли вода буде стояти до кінця місяця.
Полтавський гідрометцентр
20.04.2023 року