21 вересня у православ'ї відзначається одне з головних релігійних свят у році - Різдво Пресвятої Богородиці або друга Пречиста. Різдвом в християнстві називають народження. У цей день віруючі відзначають народження на світ Діви Марії, захисниці всіх людей, яка стала земною матір'ю Ісуса Христа.
Євангеліє говорить, що Діва Марія народилася у праведної пари Іоакима і Анни. Вони були бездітними до похилого віку і вже не сподівалися на народження дитини. Тільки в похилому віці їм з'явився ангел і повідомив про швидке народження дочки, яка принесе порятунок людству.
Ангел сказав, що Анні та Іоакиму слід назвати дочку Марією. Так вони і зробили. З'явилася на світ Богородиця 8 вересня, а за новим стилем дата свята перенеслася на 21 вересня. На честь народження дочки Анна та Іоаким зробили щедру пожертву в храм.
В народних традиціях Різдво Богородиці вважався жіночим днем — культ жінки був безперечний. Так і казали: «Друга Пречиста — це мамин день». На Західній Україні прийнято було вшановувати найстаршу жінку у сім’ї. Якщо проживали всі разом, то зранку родина молилася, потім по черзі родичі цілували руку мамі (чи бабусі, або прабабусі), обдаровуючи її на свій лад: малеча щось малювала чи вишивали, дорослі підносили хустку, взуття та інші дарунки. Чоловіки в цей день намагались по-максимуму бути корисними і звільняли жінок від домашніх справ. Якщо старша родичка жила в окремій хаті, то до неї навідувались діти-онуки. А вона у святковій одежі кожному на порозі вручала по головці маку (освяченого на Маковія і який слугував символом непереривності роду), приговорюючи: «Аби наш рід не переводився». Вся родина сідала за накритий стіл, де виставляли просту їжу з печі: борщ, голубці, печеню, вареники або пироги з м’ясом, сиром, сливами, грушами, яблуками тощо. В цей день готувались в багатьох областях рибні страви.
На свято Другої Пречистої хлопці-підлітки могли ходити вулицями села і розмахувати освяченими ще у Вербну неділю гілочками (з намотаними червоними нитками). Ними торкалися тварин — так благословляли, щоб плодилась худоба. А потім вербичку кидали на воду, щоб одужали хворі, а чужа болячка не причепилась. А молодь збиралась на вигоні, щоб поспівати, водити хороводи, порозважатися.
Що не можна робити в цей день
В цей день не можна сваритися, бажати зла іншій людині або думати про когось погано. Помисли в цей день мають бути тільки світлі і чисті, бо погані й лихі повернуться до вас.
Забороняється відмовляти у проханні про допомогу, інакше може спіткати лихо і допомога знадобиться вам самим.
Цього дня не можна зловживати алкоголем, переїдати і влаштовувати пишні святкування.
Не рекомендовано займатися важкою фізичною працею - роботу по дому, в саду та на городі варто відкласти на потім.
Не варто ходити у незручному взутті - якщо ви натрете цього дня ноги, то це погана прикмета. Але й босоніж ходити заборонено.
Не можна різати хліб, вишивати, шити та брати в руки ножиці.
Народні прикмети
Яке свято Різдва Пресвятої Богородиці, такою й осінь буде.
На небі з'явилася веселка - чекайте на теплу осінь.
Якщо 21 вересня гарна погода, то бабине літо прохолодним буде.
Багато павутиння - на морозну і малосніжну зиму.