По території Лубенської ОТГ зростає захворюваність на сальмонельоз. В порівнянні з І півріччям 2021 року захворюваність зросла на 6 випадків (в 2022 році зареєстровано 10 випадків, в минулому – 4 випадки ).
При епідрозслідуванні встановлено, що випадки ймовірно пов’язані з вживанням в їжу продуктів домашнього виробництва, які пройшли недостатню термічну обробку та зберігались при неправильному температурному режимі. Серед продуктів - курячі яйця, які були придбані на стихійному ринку м. Лубни, ковбаса кров'яна домашнього виробництва та інші. Всі випадки лабораторно підтверджені.
Сальмонельоз – це інфекційне захворювання, яке викликає бактерія роду Salmonella. Це захворювання із фекально-оральним механізмом передачі, характеризується переважним ураженням травної системи з розвитком діареї, інтоксикації та зневоднення організму.
Джерело збудника інфекції - тварини (велика рогата худоба, свині, вівці, коні, свійська водоплавна птиця, кури, рептилії, коти, собаки, домашні гризуни), хворі на сальмонельоз люди або здорові бактеріоносії. Носійство може тривати від кількох днів до кількох років.
Механізм передачі інфекції — фекально-оральний. Зараження відбувається харчовим, водним і побутовим шляхами. У більшості випадків інфікування пов'язане зі споживанням забрудненої сальмонелами їжі. Основні фактори передачі – харчові продукти, контаміновані сальмонелою, найчастіше це м'ясні, молочні продукти та яйця. У харчових продуктах, особливо в напівфабрикатах, сальмонели не лише зберігаються, але й швидко розмножуються.
Сальмонельоз має літньо - осінню сезонність, що пов’язано з активацією в цей період механізму передавання бактерій.
Інкубаційний період коливається від 2 годин до декількох діб.
Хвороба може перебігати в легкій, середньотяжкій та тяжкій формах. В деяких випадках, пов'язане з хворобою зневоднення може становити загрозу для життя.
Основні симптоми сальмонельозу: підвищення температури, головний біль, слабкість, нездужання, біль в животі, нудота, блювання, діарея.
З метою профілактики захворювань сальмонельозом та іншими гострими кишковими інфекціями рекомендуємо:
1. Купувати продукти харчування лише в місцях організованої торгівлі.
2.Звертати увагу на умови та терміни зберігання продуктів, не споживати продукти із закінченим терміном придатності.
- 3. Перед споживанням піддавати ретельній термічній обробці м’ясні, молочні продукти та яйця.
Дотримуватись правил особистої гігієни та ретельно мити руки з милом після відвідування вбиральні, перед вживанням їжі та її приготуванням.
Завідувач відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб Лубенського РВП ДУ" Полтавський ОЦКПХ МОЗ " Тамара Давиденко.