Відчуваючи неминучий прихід осені, серпень сповнений подіями і датами. Окрім свят державного та релігійного значення, містяни можуть долучитися і до інших дійств, як то фестивалі, кіно, майстер-класи.
Вечір суботи, що минула не став виключенням. Так, лубенці могли спробувати себе у створенні закоханої парочки в техніці лялька-мотанка разом із Світланою Пазич (м-н «Стильне вікно»), стати учасником Холі-фесту та пінної дискотеки від організаторів Екстрім парку, потанцювати на справжньому українському весіллі та подивитись фільм просто неба в рамках європейського кінофестивалю за участі громадського проекту «Стежинами добра» та ТРЦ Depo't.
Кожне дійство було по-своєму цікавим і особливим, але все ж хочеться зупинитися на наймасовішому заході, який привернув увагу гостей і містян. Українське весілля: скільки ж у ньому традицій, звичаїв, обрядів і…трансформацій! За століття свого існування воно змінилося майже до невпізнанності, втратило свою автентичність і набуло іншого стильового відтінку. Ми, сучасне покоління, не були свідками стародавніх весільних гулянь, але серед нас ще живуть ті, хто на своєму віку пам’ятає таке обрядове женихання і заміжжя.
Отже - всі на весілля! Побачити театралізоване дійство на власні очі міг кожен, адже освітній проект «Епоха» вже другий рік поспіль надає нам таку можливість. Цього року програма заходу була дещо розширена і складалася не лише із весільної церемонії, а й показувала один із варіантів життя після весілля. Всі дійові особи були одягнуті в автентичний одяг, вік якого перевищує сто років. Але, не дивлячись на цей факт, вбрання мало дуже розкішний вигляд і пасувало акторам.
Сама священна ініціація – перетворення молодого й молодої в чоловіка та дружину, викликає відверте захоплення. Процес включає в себе вдягання нареченої, її прощання з дівоцтвом, сватання сміливих бояр і випробування для майбутнього жениха, викуп за молоду, благословення батьків, пришивання весільної квітки, запалювання свічок світилці, сім рушників і, врешті, поцілунок, яким скріплюється початок сімейного життя. Публіка, яка в цей час спостерігала за розвитком подій, отримала солодке частування – весільні шишки (коровай).
Під час заходу лунали древні пісні та приспівки, які співали на весіллях наші прапрабабусі. Нині ж до виконання «живої» музики залучили жіночий вокальний колектив «Молодички» із Калайдинець. Посмію наголосити – вийшло не гірше! Студія свята «Mixmusic» посприяла у звуковому оформленні заходу, що було дуже важливо, оскільки все відбувалося на вулиці. А ведуча Аліна Юрченко, яка весь час тримала сюжетну лінію, додала весільному дійству справжнього театралізованого шарму.
Також не можна не відзначити українські танці. До них могли долучитись всі бажаючі. Запалювали «танцпол» посеред парку культури і відпочинку не лише актори театралізованої вистави, а й учасниці ГО «PRєDKI» - Руся Чичикало, Саша Антонюк та Настя Бондаренко. Народні танці як то «голубка», «гречаники», «ойра», «цвєк», «восадулі» складалися з кількох танцювальних фігур, а проте були невимушені, прості у виконанні. Тож майстер-клас, судячи зі щасливих посмішок і розпашілих облич, приніс багато позитивних емоцій і був сповнений вражень.
Юлія АНТОНЕЦЬ.
Знімки автора.