Навіть досвідчені городники часом зіштовхуються з різними проблемами під час вирощування розсади перцю, баклажанів, томатів та інших культур. Сіянці витягуються, падають, хворіють, відстають у зростанні або, навпаки: занадто швидко нарощують зелену масу, інформує Ukr.Media.

Щоб отримати міцні і здорові рослини, потрібно виконати безліч умов: підготувати надійне насіння, вчасно його посіяти, використати якісний ґрунт і правильно доглядати за своїми зеленими вихованцями. Зупинимося докладніше на деяких ключових моментах, через які найчастіше виникають проблеми з розсадою.

Неякісний ґрунт

Від якості ґрунту безпосередньо залежить здоров'я розсади. Якщо ви готуєте ґрунтосуміш самостійно, потрібно подбати про те, щоб вона була пухкою, родючою, легкою, вологоємною і володіла нейтральною кислотністю (рівень pH повинен бути у межах 6,5-7 одиниць). Важка, кисла земля часто є причиною виникнення кореневих і прикореневих гнилей. Щоб зробити ґрунт повітропроникним і легким, додайте у субстрат розпушувач: пісок, перліт, вермикуліт, перепрілу тирсу.

Основні компоненти ґрунту для розсади:

  • торф або кокосове волокно (30 %);
  • дернова або городня земля (25 %);
  • зрілий компост, перегній або біогумус (25 %);
  • пісок, перліт або вермикуліт (20 %).

На кожні 10 л ґрунту можна додати склянку золи, особливо якщо субстрат має слабокислу реакцію (це можна перевірити за допомогою лакмусового папірця). Зола не лише розкислює ґрунт, але й збагачує його важливими для розвитку рослин елементами живлення.

Самостійно приготований субстрат вимагає обов'язкового знезараження.

Щоб впоратися з хвороботворними бактеріями, грибами і ґрунтовими шкідниками, можна пролити ґрунт окропом, прожарити або пропарити у мікрохвильовці протягом 15 хвилин. Ефективними засобами для обробки ґрунту є також біопрепарати на основі сінної палички, триходерми та інших корисних ґрунтових мікроорганізмів, які не лише пригнічують патогенну мікрофлору, але й сприяють зміцненню імунітету майбутніх рослин.

Якщо немає можливості приготувати правильний ґрунт самостійно, можна купити готову ґрунтосуміш, яка буде володіти гарною структурою і сприятливими для розсади водно-повітряними властивостями. Крім того,у якісному ґрунті відсутні фітопатогени і насіння бур'янів, а повний набір елементів живлення забезпечить сіянцям повноцінний розвиток.

Основу більшості ґрунтів становить розкислений торф, який має високу пористість і вологоємність. Краще, якщо у складі ґрунтосуміші буде не лише верховий, але й низинний, більш поживний, торф, і, звичайно ж, компоненти, що розпушують, як, наприклад, у ґрунті для розсади "Здоровань". У його складі також містяться добрива у хелатній формі, що дозволяє рослинам легко засвоювати усі елементи живлення і швидко розвиватися. Такий ґрунт можна використовувати для посіву насіння і пікірування розсади у чистому вигляді, а також змішувати його з компостом, біогумусом або садовою землею.

Загущений посів

Дуже часто ми купуємо посівний матеріал з запасом і часом висіваємо значно більше насіння, ніж нам потрібно. А після, не маючи можливості розташувати на підвіконнях усі контейнери з розсадою, ми робимо посіви більш густими. У результаті паростки витягуються, хворіють, оскільки погано провітрюються і освітлюються.

Але що зробити, якщо розсада вже росте у одному контейнері і деякі сіянці відстають у зростанні, хворіють і падають?

За наявності загущеного посіву видаліть слабші сіянці, щоб ґрунт краще провітрювався, а рослини, що залишилися, отримували більше живлення і світла. І щойно з'явиться можливість, розсадіть рослини у окремі ємності, наповнені якісним ґрунтом.

Перезволоження ґрунту

За наявності тривалого перезволоження ґрунту доступ кисню до коріння ускладнюється, рослина слабшає і може захворіти на чорну ніжку. Розвитку хвороби сприяють полив холодною водою, різкі коливання температури повітря і ґрунту.

Поливайте розсаду теплолюбних культур у міру підсихання ґрунту і тільки відстояною водою, температура якої становить 21-23° С. Якщо земля погано прогрівається і за вікном похмуро, поливайте якомога рідше. Навіть одноразове перезволоження розсади, яка стоїть на холодному підвіконні, може негативно відбитися на стані кореневої системи.

Несвоєчасна пікіровка

Щойно на розсаді з'являться справжні листочки, розпочинайте пікіровку. Чим довше рослини перебувають у одному контейнері, тим більше переплітаються їх корінці і тим травматичнішою стане подальша пересадка. Крім того, у спільному контейнері рослини весь час змушені боротися за живлення і світло, тому деякі сіянці будуть відставати у зростанні.

За кілька годин до початку пікіровки полийте розсаду. Намагайтеся витягувати її разом з грудкою землі, яка оточує коріння. Ємності для посадки рослин бажано наповнити тим самим субстратом, який використовувався для посіву насіння.

У міру зростання розсади підсипайте у ємності невеликі порції поживного ґрунту, мульчуйте ним землю після поливу. Через два тижні після пересадки підгодуйте розсаду комплексним органомінеральним добривом "Здоровань", поєднавши підгодівлю з поливом.

Бажано, щоб добриво для розсади містило не лише основні елементи живлення, але й гумати, які є природними стимуляторами зростання. Першу підгодівлю розсади слід провести після появи першого справжнього листочка, наступну — через 2 тижні після пікіровки, а третю — за два тижні до висадки у ґрунт. Перед застосуванням будь-якого добрива уважно вивчайте інструкцію, не перевищуйте рекомендовану виробником норму внесення.

Щоб розсада була міцною, не забувайте також про правильний температурний режим. Теплолюбні культури (томати, перець, баклажани) можуть чудово розвиватися на сонячному підвіконні за кімнатної температури, а холодостійкі рослини (капуста, рукола) повинні зростати у прохолодному місці, де вдень температура становить не більше 15° С, а вночі — 8-10° С, інакше розсада швидко витягнеться і стане слабкою. У сонячні дні відчиняйте кватирки, загартовуйте рослини. Це особливо важливо напередодні висадки розсади у відкритий ґрунт.

Виростити міцну розсаду не настільки вже й складно. Дотримуючись наших порад, можна уникнути основних помилок і протягом усього сезону радіти здоровим рослинам та гарному врожаю.