Ось і жовтень. Середульший місяць осені має назву, відому ще з часів Київської Русі. А ті, хто послуговується латинською назвою, трохи відстають у ліку часу, адже «октобер» означає восьмий. Інша назва, яку вживали наші пращури – «паздерник».
Це слово походить від спільнослов’янського «паздер» – костриця. Саме о цій порі починали масово переробляти льон та коноплі. Вилежані під осінніми дощами й вітрами стебла сушили в печі, потім тіпали їх на терницях і голіруч, щоб очистити волокно від костриці.
В Україні побутували й регіональні назви: «грязень», «хмурень», «листопадник», «зазимник», а також «весільник». Починаючи з Покрови (14 жовтня) українці масово справляли весілля. У народі так і казали: «Жовтень на весілля багатий». Існувало чимало приказок про цей осінній місяць: «У жовтні виореш мілко, весною посієш рідко, то вродиться дідько», «У жовтні на день сім погод: сіє, віє, крутить, мутить, рве, зверху ллє, а знизу мете!», «Вересень пахне яблуками, а жовтень – капустою».
А ще сьогодні мучениці Ярини. Цей день ще називали «журавлиним літом». Якщо до Ярини відлетять журавлі, то через два тижні чекай морозів, а як затримаються – зима себе раніше не покаже.
Іменинники сьогодні Іван, Борис, Михайло, Володимир, Веніамін, Костянтин, Сергій, Софія, Ірина.
Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1976: -0,3, а найтеплішим у 1927 – +26,5.