Як відомо, в 2015 році в Україні стартував процес децентралізації. Причина – старий централізований принцип розподілу коштів не працював. Місцеві органи самоврядування старцювали, перебиваючись як то кажуть, з хліба на воду.
Податки із сіл та міст йшли у Державний бюджет, а потім у ручному режимі перерозподілялися по районах. При цьому потреби мешканців не враховувалися або враховувалися мінімально. Працював принцип протекціонізму, коли в кого є зенвайомства – той вигравав при розподілі загально бюджетного пирога і навпаки…
Після революції Гідності влада вирішила змінити такий підхід, віддавши частину фінансів, а відповідно і відповідальності на рівень об’єднаних територіальних громад (ОТГ) — добровільних об’єднань жителів сіл, селищ та міст, які межують між собою.
ОТГ залишали у себе більшість податків: податок з доходів фізичних осіб, акцизний збір, екологічний і земельний податки. Також ОТГ мали можливість безпосередньо з держбюджету отримувати кошти на соціальний захист, медицину, освіту, культуру, спорт і т.д. Простіше кажучи, об’єднані громади отримали можливість витрачати кошти без посередників, як їм захочеться.
З іншого боку створення ОТГ додало обов’язків місцевим органам влади. Те, за що раніше відповідала держава в особі районних адміністрацій перейшло у сферу відповідальність громад. І щоби ОТГ ефективно працювала, мешканцям потрібно було знайти кваліфікованих спеціалістів.
За п’ять років 400 тис. мешканців сіл та міст Полтавщини зуміли самостійно організувати 53 ОТГ. Решта очікувала, коли їх на свій розсуд об’єднає обласна адміністрація — головний модератор реформи децентралізації на місцевому рівні.
В лютому 2020 року ОДА опублікувала перший варіант готового перспективного плану для ознайомлення. В ході його обговорення були внесені зміни й фінальний проєкт був оприлюднений у квітні. 30 квітня пройшла погоджувальна нарада між асоціацією міст України, Мінрегіоном і експертами ОДА, в якій обговорили останній нюанси щодо меж ОТГ.
Після цього документ передали на стіл Мінрегіону. Найближчим часом його затвердить Кабмін. В документ можуть внести корективи, але основні питання уже вирішені.
Маючи на руках цей документ не важко помітити, що Засульської ОТГ у ньому немає. Є Лубенська, до якої вливається Засульська сільська рада у складі 11 старостатів. За кількістю населення Лубенська ОТГ буде третьою за кількістю населення (70 тис. осіб), в області. Себто однією з найбільших.
Другий етап Децентралізації — об’єднання районів в округи. На Полтавщині, наприклад, замість 25 нині існуючих районів мають намір створити 4 округи.
Іще одне: у квітні Верховна рада прийняла закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад». Документ дає Уряду право самостійно «нарізати» округи й визначати центри громад.