Для того, щоб жити в достатку, обов’язково потрібно позбутися від боргів до сьогоднішнього свята

georgiya 091220199 грудня у православ’ї відзначається День святого Георгія Побідоносця, а в народі – свято Юріїв день. 

У народі це свято називали Днем Юрія Холодного, Юрія Зимового. Вважали, що саме 9 грудня ведмідь укладається на зимову сплячку у своїй барлозі – настільки холодно ставало. Люди вирушали до криниць, щоб послухати воду і зрозуміти, якою буде зима.

Так, якщо вода 9 грудня була тиха і без хвилювань, то зима буде теплою, без хуртовин та морозів. Якщо ж з дна колодязя чувся шум і гул, то це прикмети, що зима буде морозною, з хуртовинами.

Про життя Георгія-християнина

Він прийшов у світ у III ст. в Кападокії, що належала до складу Римської імперії й був сином хлібороба. Та й його ім’я Георгій у перекладі з грецької означало «хлібороб». В українській мові це грецьке ім’я зазвичай має іншу форму — Юрій.

Народжений у місті Бейруті (колись — Беліт), біля підніжжя Ліванських гір, він виріс у християнській родині: його батько помер смертю мученика за Ісуса Христа, а мати, перебравшись у Палестину, виховала сина у благочесті та християнській покорі. Молодий Юрій поступив на службу до римського війська і за свою відвагу у боях був відзначений імператором Диоклетіаном і прийнятий до його охорони як один із старших воєначальників.

Невдовзі потому Юрій став радником, незмінним супутником, наближеним імператора. Диоклетіан був талановитим правителем, але зберігав фанатичну прихильність до римських богів. Узявши собі за мету відродити в Римській імперії язичництво, він практикував жорстокі гоніння на християн.

Тоді було видано суворі закони проти християн. Наказано було палити їхні книги, руйнувати церкви, а на них самих чекали тортури. Довідавшись про це, Юрій і сам почав готуватись до смерті. Роздав гроші й майно бідним, відпустив на волю своїх рабів. Залагодивши таким чином свої справи, відважний юнак прийшов на імператорську раду до Никомідії, де тоді вирішувалася доля християн, і відкрито заявив, що він — християнин. Вражений його поведінкою, імператор став вмовляти юнака не руйнувати свого життя й за римським звичаєм принести жертву язичницьким богам. Проте Юрій відмовився зректися Христа. Із цієї хвилини розпочався період великих випробувань і страждань відважного християнина, який вирішив не зраджувати своїх ідеалів навіть перед загрозою смерті.

Після марних умовлянь зректися Ісуса Христа імператор наказав застосувати до Юрія тортури. Його кинули за ґрати, поклали спиною на землю, ноги вклали в колодки, а груди притиснули важким каменем. Але святий стійко зносив страждання та прославляв Господа. Тоді мучителі Юрія почали застосовувати ще жорстокіші тортур. Вони били його воловими жилами, колесували, кидали в негашене вапно, примушували бігати в чоботях із гострими цвяхами всередині.

Святий мученик все стерпів. Подвиги великомученика Юрія збільшили число прихильників християнства. Навіть дружина Диоклетіана цариця Олександра, бачачи дива мученика, стала докоряти чоловікові за його жорстокість, а потім і сама увірувала в Христа. Імператор засудив її разом зі святим Юрієм. Але Олександра не дожила до ганебної кари: вона тихо віддала Богові душу, коли її вели до місця страти.

Імператор на вимогу жерців наказав відтяти Юрію голову. Спокійно і мужньо святий великомученик Юрій загинув 6 травня 303 року. Йому не було ще й 30 років. Сильний, непоборний воїн, він зазнав страшних мук за сповідування віри в Христа й загинув від них. І за цей подвиг в ім’я віри Церква нарекла його Переможцем.

9 грудня історія свята

Православні завжди дуже шанували великомученика Георгія. Народився він в ІІІ столітті в християнській родині в Каппадокії (територія сучасної Туреччини) і був вихований в традиціях віри і благочестя. Георгій був військовим, вірою і правдою служив імператорові Диоклетіану, але той був язичником.

Коли почалися гоніння на тих, хто сповідував християнство, Георгій відкрито заявив про своє віросповідання, за що і був підданий численним тортyрам і вбuтий. За переказами, він перед смepтю перехрестився перед статуєю Аполлона, після чого всі ідоли храму зруйнувалися.

Також перекази свідчать, що Георгій убuв змія, що спустошує землі Бейрута. Це вважається дивом, так як сталося вже після його смеpті. Саме тому Георгій Побідоносець зазвичай зображується доблесним воїном зі списом в руках, який перемагає змія або дракона, якому приносили в жеpтву молодих дівчат.

Так, Георгій з’явився під час жеpтвопринесення. Він велів змію ім’ям Божим підкоритися, а жителів міста закликав не боятися і увірувати в Ісуса Христа.

У Києві Ярославом Мудрим було закладено Георгіївську церкву і освячена вона митрополитом Іларіоном між +1051 і 1054 роками. День освячення Георгіївської церкви – 26 листопада – став великим святом: в легенді говориться, що Ярослав Мудрий «заповів по всій Русі творити свято святого Георгія». У народі свято отримало назву Юріїв день.

9 грудня Юріїв день: традиції

Якщо людина збиралася у далеку дорогу 9 грудня, то необхідно було обов’язково замовити молебень в церкві. Також слід роздати всі борги, інакше все життя ходити в боржниках доведеться. Оскільки Георгія вважали захисником домашніх тварин, молилися святому про безпеку і здоров’я худоби, щоб їх дикі звірі не чіпали. Були поширені обряди на цю тему. Наприклад, 9 грудня кидали вугілля у воду, а потім кілька жаринок відносили у хлів, де були домашні звірі та птахи.

Юріїв день для наших предків був досить важливим святом: у цей день під час кріпосного права селяни мали можливість переходити від одного господаря до іншого. Але дана традиція була скасована Борисом Годуновим в кінці XVI століття. Напевно, багато хто з вас чули прислів’я «Ось тобі, бабусю, і Юріїв день», що позначає втрачені можливості.

Прийнято вважати, що для того, щоб жити в достатку і не мати боргів, то обов’язково потрібно позбутися від боргів або розплатитися за рахунками до свята Єгора Холодного (9 грудня).

Вирушаючи в далеку дорогу 9 грудня обов’язково слід відслужити молебень про сприятливе закінчення майбутньої подорожі.

Вважалося, що на Юрія зима повністю вступає в свої права: ”Юрій мостить, а Миколай цвяхи”. До 9 грудня наші пращури забивали вікна і оббивали двері повстю, щоб захистити свої хати від тріскучих морозів.

У цей день молилися Георгію з проханнями про захист домашнього господарства, про здоров’я і безпеку худоби, щоб хижаки не чіпали її.

Для захисту домашніх тварин селяни кидали жаринки у воду, а потім кілька штук заносили в сарай з худобою.

Покровитель України

Із писаних джерел складно дізнатися, коли Юрія було визнано святим. Десь є записано, що Папа Бенедикт ХІV (1740—1758 рр.) проголосив св. Юрія патроном англійського королівства. В історичних записках Англії є примітка, що 1222 року день смерті св. Юрія було проголошено національним святом. Він ставпатроном лицарства. Культ його в Середньовіччі дуже поширився, було засновано лицарські ордени його імені, і в ім’я святого Юрія при посвяченні на лицаря складали воїни свою присягу.

Культ святого Юрія перейшов до нашого козацтва, на острів Хортицю, серце Січі, бо козаки називали острів його іменем, а козацьку пісню «Нам поможе святий Юрій і Пречиста Мати» співають донині.

Князь Ярослав Мудрий, який прийняв при хрещенні його ім’я, на честь свого святого заступника 1030 року засновує місто Юр’їв. Він здвигнув церкву Св. Юрія в Києві, заклав монастир на його честь. Отак Юрій Змієборець став прообразом лицарства і патроном боротьби за найвищий ідеал народу – свободу, та символом боротьби проти зла. Храми, присвячені Юрію, споруджуються у всіх землях Київської Русі. З X по XIII століття георгіївські церкви услід за Києвом і Володимиром були побудовані в Новгороді, Каневі та інших містах. Під час служб в них читали уривки з житія і чудес Святого Юрія.

Святий є покровителем України, а також столичної Київської області (зображений на прапорі та гербі Київщини) і головної святині Галичини та Львова — собору Святого Юра, збудованого за часів козацтва.

Прикмети на Юріїв день 9 грудня

  • Якщо до 9 грудня випало багато снігу, то до 6 травня (на свято Георгія весняного) все розтане і виросте нова трава.
  • Якщо на Юріїв день холодно або вдарив мороз, то зима обіцяє бути дуже суворою і довгою.
  • Почути вовче виття недалеко від будинку – до сильних морозів.
  • Іній на землі на Юріїв день – до хорошого урожаю.
  • Сильний вітер 9 грудня: чекайте тріскучих морозів.
  • Якщо на 9 грудня весь день мете заметіль, то буде раннє напування бджіл.
  • Без Юр’єва наказу і сірий (вовк) ситий не буде
  • На що вовк сірий, а й той за законом живе: що Єгорій скаже, на тому все й порішили

Підготовлено за матеріалами сайтів «На скрижалях», Коломийська єпархіяВікіпедія, Рідна

Календар свят

Жовтень, 2024
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
Покров Пресвятої Богородиці.
День захисника України.
День українського козацтва.
День працівників освіти (День вчителя).
Міжнародний день людей похилого віку.
Міжнародний день кави.
Міжнародний день музики.
Міжнародний день охорони єнотів.
Іменини святкує Ананій.
2
Міжнародний день боротьби з насильством.
Всесвітній день Хабітат.
Іменини святкують Кипріян, Юстина.
3
Всесвітній день сільськогосподарської техніки.
Іменини святкують Денис, Діонісій.
4
Всесвітній день тварин.
Іменини святкують Василь, Дмитро, Єрофей, Петро, Степан, Тихон, Вероніка.
5
Всесвітній день архітектора.
Іменини святкує Харитина.
6
Всесвітній день охорони місць проживання.
Іменини святкує Тома.
7
Міжнародний день листоноші.
Іменини святкують Сергій, Вакх.
8
Всесвітній день зору.
День юриста України.
День художника України.
Іменини святкує Пелагія.
9
Всесвітній день поштової служби.
Всесвітній день яйця.
Іменини святкує Яків.
10
Всесвітній день психічного здоров’я.
Іменини святкують Євлампій і Євлампія.
11
Міжнародний день дівчаток.
Іменини святкують Филип, Теофан.
12
Всесвітній день боротьби з артритом.
Іменини святкують Косма, Мартин.
13
Міжнародний день зменшення небезпеки лих.
Іменини святкують Карпо, Пилип, Агатонік.
14
Іменини святкують Назарій, Протас, Гарвасій, Парскева.
15
Всесвітній день боротьби з раком грудей.
Всесвітній день миття рук.
Іменини святкують Євтимій, Лукіян.
16
Всесвітній день анастезіолога.
Всесвітній день здорового харчування.
Всесвітній день продовольства.
Іменини святкує Лонгин.
17
Всесвітній день донорства.
Міжнародний день боротьби за ліквідацію злиднів.
Іменини святкує Андрей.
18
Європейський день боротьби з торгівлею людьми.
День еспресо.
Іменини святкує Лука.
19
Міжнародний день кредитних спілок.
Іменини святкує Йоіл.
20
Всесвітній день боротьби із раком молочної залози.
Міжнародний день кухаря.
Іменини святкує Артемій.
21
Іменини святкують Іларіон.
22
Всесвітній день людей з вадами мовлення.
Іменини святкує Аверкій.
23
Всесвітній день шампанського.
Міжнародний день тещі.
Іменини святкує Яків.
24
Всесвітній день інформації про розвиток.
День ООН.
Іменини святкує Арета.
25
Всесвітній день макароні.
День автомобіліста.
Іменини святкує Маркіян.
26
Міжнародний день шкільних бібліотек.
Іменини святкує Дмитро.
27
Всесвітній день аудіовізуальної спадщини.
Іменини святкує Нестор.
28
День визволення України від фашистських загарбників.
Міжнародний день анімації.
Іменини святкують Терентій, Неоніла, Параскева.
29
Всесвітній день боротьби з інсультом.
Іменини святкують Анастасія, Аврамій.
30
Іменини святкують Зиновій, Зиновія.
31
Міжнародний день економії.
Міжнародний день Чорного моря.
Іменини святкує Євстахій.
   

Онлайн-передплата

Лубенщина онлайн-передплата

Реклама

Замовити рекламу

Як стати журналістом

Привітання в газеті

Видавництво Лубни

Погода

Погода

Курс валют

Контакти

  • Адреса редакції: 37500, м. Лубни, проспект Володимирський, 43 (вхід з двору), 2-й поверх.
  • Телефон: +38(05361)61651
  • Телефон: +38(05361)74556
  • E-Mail: Lubenschina@ukr.net

Телефони

  • Директор підприємства (редактор) (05361) 7-45-56
  • Головний бухгалтер (менеджер з реклами) (05361) 6-16-51

Інформація

  • - Директор підприємства (редактор): Олександр Міщенко
  • - Індекси 61247. 61501. 61502

Угода

  • - За точність викладених фактів відповідальність несе автор
  • - За зміст та достовірність інформації у рекламі відповідальність несе рекламодавець
  • - Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій
  • - Редакція залишає за собою право скорочувати матеріали
  • - При використанні, або копіюванні матеріалів з сайту, посилання на сайт газети "Лубенщина" - обов'язкове!