Навесні, в рамках заходів по благоустрою обов’язковим пунктом є щорічний ритуал, мета якого полягає у створенні ефекту святковості – вапнування. Традиція біління всього, до чого можна дотягтися – дерев, бордюрів, використаних автошин, стовпців, пеньків, різних елементів архітектурного та ландшафтного декору прийшла до нас з недалекого радянського минулого і для багатьох людей справді нагадує про урочистість, свято, або приїзд якихось важливих гостей, чиновників. Але так вважають далеко не всі…
Насправді, на вапнування дерев та малих архітектурних форм вже давно існує заборона. Аж із 2006 року! Мова йде про наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України». Так, у пункті 9.1.17 документу чітко прописано – «Забороняється білити вапном декоративні дерева і малі архітектурні форми».
Даний пункт ніхто з того часу не змінював і не скасовував. Але навіть в тих містах, де схаменулися і все ж таки владно наголосили на забороні (Вінниця, Київ, Львів) дерева та іншу атрибутику однак білять, тільки вже не комунальні служби, а самі містяни з власної ініціативи.
Хтось називає це безглуздям, викиданням грошей на вітер, оскільки примарна біла радість – то до перших кількох дощів. Далі побілені елементи просто стоять заяложені, припадають дорожнім пилом і грязюкою, втрачають первинний колір. А скільки часу це займає і людської праці?..
В мережі ж все частіше з'являються заклики до всіх міст України створювати електронні петиції з метою заборонити побілку дерев та елементів вуличного декору. Наводяться й цілком правдиві аргументи: побілка для декоративних дерев, тобто тих, які ми вирощуємо не для отримання плодів, а для естетичного задоволення, створення тіні, насичення повітря киснем… не корисна і навіть шкідлива. Деревам, що виникли природнім шляхом побілка жодним чином не допомагає, навпаки – підсушує і часто цим руйнує кору, що може призвести до подальшої гибелі дерева. Білити доречно лише плодові дерева з гладенькою корою на зиму для боротьби з опіками (зимовими і весняними). Аргумент етичності часто можна побачити неозброєним оком, коли бордюр, розбитий, подекуди врослий в землю, від якого тільки назва…зате побілений.
На жаль, чіткий механізм реакції на такі «порушення» міністерського наказу ніде не прописаний, тому вплинути на людей, які попри заборону продовжують весняне розмальовування, доволі важко.
Юлія АНТОНЕЦЬ.