У Лубнах добре знають Дитячий соціальнореабілітаційний центр «Надія», який очолює Лідія Белова.
Адже центр є дуже часто єдиним порятунком для дітей, які потрапляють у безвихідне становище, коли батьки ведуть антисоціальний спосіб життя або потрапили у складні життєві обставини. Іноді соціальні служби змушені вилучати малечу або підлітків із сім’ї і робити це потрібно не зволікаючи, адже трапляються обставини, коли зволікання загрожує здоров’ю, а то й життю дитини у прямому сенсі цього слова.
Тоді плече підставляють фахівці дитячого соціально-реабілітаційного центру «Надія». Діти мають комфортні умови для проживання, навчаються в школі або відвідують дитсадок, якщо це дошкільнята. Іноді сюди потрапляють цілими сім’ями: брати і сестри. І доки вирішується доля горе-батьків щодо позбавлення їх батьківських прав, мають де жити – дах над головою та умови для розвитку.
Дитячий центр «Надія» – це благодійна організація, яка не вимагає від держави жодних дотацій. Фінансування відбувається за рахунок добровільних пожертв, підтримки місцевого бізнесу та небайдужих людей як з України, так і зза кордону. І тим не менш центр має базу для розвитку на постійній основі. Фахівці центру постійно працюють з благодійними організаціями та благодійниками, мають опікунську раду, беруть участь у різноманітних грантах і виграють їх.
У Лубнах відбулася презентація проєкту «Покращення якості та умов харчування дітей та ВПО в Дитячому центрі «Надія», який став кращим соціальним проєктом 2024 року в конкурсі «Час діяти, Україно!»
За отримані кошти проведено реконструкцію приміщення їдальні (збільшено корисну площу, покращено її функціональність та санітарний стан) та закуплено сучасне обладнання для приготування їжі. Встановлене нове сучасне обладнання дозволить швидко та якісно готувати здорову їжу для більшої кількості дітей, внутрішньо переміщених осіб, людей, що потрапили в складні життєві обставини. Це – пароконвекторна плита та потужна м’ясорубка, які мають ряд переваг.
Як повідомили в центрі «Надія», відтепер процес приготування відбувається за мінімальної участі персоналу – не потрібно стежити за часом та температурою, не доводиться нічого перевертати чи перемішувати, при обробці в пароконвектоматі, втрати ваги продуктів незначні – їхнє усихання практично відсутнє. До того ж можна готувати кілька страв одночасно – їхні запахи не перемішуються; їжа виходить корисною та здоровою, бо готується з мінімальною кількістю жиру або зовсім без нього.
Потужна м’ясорубка здатна переробити до 120 кілограмів м’яса за годину. Також її можна використовувати для перемелювання овочів. Таке обладнання – мрія кожного кухаря!
Вячеслав Белов, аналізуючи результати співпраці з Благодійним фондом «МХП-Громаді», сказав:
– Нам дуже допомогли. Завдяки коштам, які отримали по гранту конкурсу Благодійного фонду «МХП-Громаді» «Час діяти, Україно!» придбали обладнання для кухні і технологічні процеси відразу отримали нове дихання. Зараз, коли у нас стоїть така чудова конвекторна піч, потужна м’ясорубка ми збільшити продуктивність, при тій же кількості персоналу в 2,5-3 рази. Нині ми можемо випікати 240 пиріжків за раз. Тому дуже вдячні Благодійному фонду «МХП-Громаді».
Директор БО «БФ «МХП-Громаді» Олександр Пахолюк у присутності членів Правління та Наглядової ради Полтавської обласної благодійної організації “Спілка Самаритян” урочисто вручив пам’ятну табличку «Найкраща соціальна ініціатива», що засвідчує перемогу у конкурсі «Час діяти, Україно!» та успішне виконання проєкту Лубенським дитячим соціально-реабілітаційним центром «Надія», що є головним елементом програми «Партнерство заради спасіння дітей».
Переможці конкурсу в особі Вячеслава Белова поділилися планами на майбутнє. А вони грандіозні. Готування їжі – не самоціль. Далі готові благодійні обіди будуть розвозити жителям лубенської громади, які потребують допомоги. А в перспективі, щоб ця добра справа розвивалася, планують відкрити соціальну їдальню, де буде харчуватися максимальна можлива кількість людей і масштабувати її на Хорольську і Оржицьку громади.
Уже зараз для розвезення комплексних обідів по домах, тут закупили одноразовий пластиковий посуд, виготовили етикетки, здійснили заготовки продуктів, і перша партія вирушила у мікрорайони міста Лубни та буде доставлятися безпосередньо людям.
Категорія потребуючих визначається згідно книги зводів законів гуманітарної благодійної допомоги. Це ті, хто не може себе забезпечити: літні люди, інваліди, внутрішньо-переміщені особи, діти.
– Ми не ставимо завдання нагодувати всіх, але дати хліб і забезпечити людські умови проживання людям, які не можуть приготувати собі їжу, – сказав Вячеслав Белов. – які не можуть сходити в магазин, живуть, перебиваючись, ми думаю, зможемо допомогти. До комплексного обіду входить: борщ, друга страва, сметана, творог, сир, фрукти, соки, навіть йогурт з фруктами – все необхідне для повноцінного харчування з етикеткою «Спілка самаритян».
Слід зауважити, що за останні роки діяльності центру «Надія» змінилися завдання, причому діаметрально. Тепер це не лише допомога дітям, а й цільова допомога людям. І для цього все є.
Дитячий центр «Надія» має два буси, на яких виїздять соціальні бригади. До їх складу входять соціальний працівник, психолог, водій-соціальний працівник і волонтер. Їх завдання – виїхати на місце і провести індивідуальну роботу з людиною, яка потребує допомоги. Психолог спілкується безпосередньо з нею. Соціальний працівник наводить порядок, чистить, миє, прибирає помешкання.
В чому суть такої роботи? Допомога доходить до людей, працівники з’ясовують, що тій чи іншій людині необхідно в першу чергу, і вирішують проблему. Є також оперативна машина, яка виїздить, на місце, де є відходи деревини: гілля, кущі, хмиз і подрібнювальний агрегат перебиває все це на щепу, яка використовується в обігріві приміщень центру.
Також працівники центру «Надія» продемонстрували сільгосптехніку, якаобслуговує городнє господарство. Завдяки цьому забезпечують овочами в літній період. Гуманітарний одяг, продукти харчування – все це зберігається в належних умовах і передається потребуючим людям.
Це сім’ї ВПО з дітьми, більшість з яких є діти з особливими потребами, літні люди, люди з інвалідністю, сім’ї з дітьми, що потрапили в складні життєві обставини. Якісне харчування є значущою частиною їх як фізичної, так і психологічної реабілітації. Діти із малозабезпечених, багатодітних сімей, та сімей ВПО, які перебувають у складних життєвих обставинах та відвідують групу денного перебування, також відчули позитивні зміни у вигляді більш корисної та здорової їжі.
Тож маючи нагоду, відбулося перше засідання новообраної наглядової ради Дитячого соціально-реабілітаційного центру «Надія», до складу якої входять міський голова Олександр Грицаєнко, директор БФ «МХП-Громаді» Олександр Пахолюк (обраний головою наглядової ради), голова наглядової ради ПП «Лубнимаш» Володимир Кудрик, голова ФГ «Екокрай» Валерій Орошан, радник головного виконавчого директорка МХП Юрія Косюка Андрій Науменко, представник північно-західного об’єднання церков хритиян віри Євангельської (США) Петро Радчук та інші.
Співпраця має зробити благодійну діяльність у м.Лубни іншої якості, орієнтувати її на допомогу дітям, інвалідам, людям похилого віку. Це є завдання України, коли людина знає, що вона в цій країні буде захищеною і їй нічого не загрожує. В цьому є любов до ближнього. І така потужна команда, яка зібралася біля цих програм, здатна вирішувати найскладніші проблеми.
Олександр МІЩЕНКО
Знімки автора