Під майорінням прапорів України та «Союзу Чорнобиль» стартувала тисячна хода у Лубнах від площі Ярмаркової. На її чолі – представники влади міста, району, області, делегації з Італії, керівники громадських чорнобильських організацій, яких у Лубнах – шість.
Пройшовши центральними вулицями міста, учасники заходів, присвячених 33-ій річниці Чорнобильської катастрофи завмерли біля пам’ятного знака учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС. Звучить гімн чорнобильців «Союз людей, що зберегли країну». Ведучі мітингу нагадують про величезну трагедію, що трапилася на українській землі. Чорною плямою стала вона на нашій зеленій планеті, а день 26 квітня 1986 року розпочав новий відлік часу – техногенної історії людства.
Сьогодні у місті проживає 1360 ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, з них майже половина – інваліди чорнобиля, 222 вдови. За 33 роки померло 560 ліквідаторів, за 2018 рік – 28, у цьому році – 8. Така сумна статистика, де за кожною цифрою стоїть чиясь доля, чиєсь неповторне життя.
Перед присутніми виступили міський голова Олександр Грицаєнко, голова РДА Тетяна Качаненко, заступник голови ОДА Микола Білокінь, голова Вони нагадували про важливість збереження пам'яті про трагедію 1986 року, подвиг земляків-чорнобильців, піклування про них, захист їх прав. до вирішення проблем чорнобильців долучається і обласна влада. У минулому році було виділено на ці завдання 7 млн. грн., в цьому 10 млн. грн. Після чого Микола Білоконь вручив орден «За мужність» ІІІ ступеня Анатолію Черкасцю та Почесні грамоти обласної держадміністрації ліквідаторам найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття Володимиру Гиренку, Олександру Болотову, Володимиру Овчаренку, Миколі Яценку, Миколі Ушканю, Анатолію Цілуйку, Миколі Лохвицькому, Віталію Щербині, Миколі Андрієвському.
Естафету виступів продовжив голова Полтавської обласної організації ветеранів та інвалідів «Союз Чорнобиль України» Віктор Шкурпела. Від імені італійської делегації – голова асоціації «Затока казок» з міста Сестрі Леванте виступив доктор Бруно Канетті. Він звернувся до присутніх зі словами шани і поваги до присутніх, згадав дона Мікеля Косту – священика, який звернув увагу на дітей чорнобильців міста і району, Полтавської області і сприяв тому, щоб упродовж 24 років близько 30 дітей оздоровлювалися в Італії. На жаль, він уже покійний. Але чорнобильці Лубенщини вирішили вшанувати пам'ять про співпрацю з італійским народом встановленням меморіальної дошки на стіні пам’яті, яка існує біля пам’ятного знака ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС в Лубнах. Після цього Бруно Канетта не лише поклонився чорнобильцям за їх подвиг, але й особисто потис руки вдовам ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, які стояли на мітингу з фотографіями своїх покійних чоловіків.
В урочистій тиші голова Полтавської обласної організації ветеранів та інвалідів «Союз Чорнобиль України» Віктор Шкурпела та голова асоціації «Затока казок» з міста Сестрі Леванте (Італія) доктор Бруно Канетті відкрили меморіальну дошку дону Мікелю Коста. До пам’ятного знака ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС лягли живі квіти, а в синє сонячне небо злетіли різнокольорові повітряні кульки із символічними паперовими білими голубами. Хвилиною мовчання присутні вшанування чорнобильців, які пішли з життя.
Після цього у Мгарському Спасо-Преображенському монастирі відбулася панахида за померлими ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС та мітинг біля пам’ятного знака на алеї чорнобильців, де відкрита пам’ятна дошка дону Мікелю Коста.
Олександр МІЩЕНКО
Знімки Сергія СТЕПЧЕНКА