Знання можуть допомогти не починати, а якщо почав - потрібно лікуватися

snid 01122018 1Щорічно, 1 грудня, відповідно до рішення Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) та рішення Генеральної Асамблеї ООН, прийнятими в 1988 році, відзначається Всесвітній день боротьби з синдромом набутого імунодефіциту (World AIDS Day). Цей день - в числі перших з Всесвітніх днів боротьби з якими-небудь захворюваннями, і зараз пов'язані з ним заходи проводяться в більш ніж в 190 країнах світу.

На сьогодні ми доволі добре знаємо про ВІЛ/СНІД: що воно являє собою, наслідки, шляхи передачі. Але тим не менше, статистика і реальні факти - річ сумна. До того ж, за 30 років сформувались і так звані міфи, яким, на жаль, люди іноді вірять більше, ніж самій правді.

Протягом останніх років в Полтавській області з'явились перші ознаки уповільнення епідпроцесу. Сучасний стан розвитку епідемії ВІЛ характеризується активністю прихованого компоненту за рахунок недіагностованих хворих на ВІЛ-інфекцію. Станом на 01.11.2018 р. в Полтавській області, на обліку перебуває 3685 осіб. За останні 9 місяців виявлено 306 ВІЛ-інфікованих, з яких статевим шляхом інфікувались 209 осіб та через кров - 53 особи. Загалом, найвищі рівні захворювання на ВІЛ зареєстровано в Диканському, Гребінківському, Машівському, Пирятинському районах та в м. Полтава.

Ситуацію, яка склалася на теренах Лубенського краю коментує головний лікар Лубенського обласного наркологічного диспансеру Антон Смагін: «Сьогодні (станом на 01.12.18) на обліку по наркоманії у нас перебуває 222 споживачі наркотиків, на ЗПТ (замісна підтримуюча терапія) - 74 споживачі, з яких 15 ВІЛ-позитивні. В основному наші пацієнти міські, оскільки район дає всього 37 споживачів. Кількість залежних приблизно стала (я саме про залежних, а не про юзерів, в яких залежність ще не сформувалась). Ріст відбувається тому, що люди, які вже вживають кілька років приходять в ЗТ. Середній стаж вживання «новеньких» становить 5-6 років, так що в принципі не такі вони й нові, просто не потрапляли в наше поле зору, оскільки в нас не було дієвого допомагаючого людям інструменту - замісної терапії».snid 01122018 2

На даний момент існує засіб лікування інфекції. Це комбінована терапія, що пригнічує розмноження вірусу. Головною її метою є зупинка подальшого розвитку ВІЛ, а також перешкоджання тому, щоб він переріс у СНІД. Саме тому відповідну терапію треба починати вчасно. В Полтавській області продовжується розширення доступу до ЗПТ для наркозалежних, передовсім ВІЛ-інфікованих споживачів ін’єкційних наркотиків. Станом на 01.10.18 у програмі ЗПТ по області всього перебував 691пацієнт. На Лубенщині за 10 років провадження ЗТ був зафіксований тільки один випадок, коли людина отримала ВІЛ, вже перебуваючи в програмі. А це значить, що програма виконує свою функцію - зменшення шкоди.

Пацієнтами виступають різні категорії населення, адже незалежно від статків, посад і обов’язків, носієм вірусу може стати кожен. Окрема тема - лікарі, які допомагають, супроводжують, підтримують і часто самі є залежними або мають ВІЛ-позитивний статус.

Тут на думку приходить фільм «Морфій», відзнятий за класикою Михайла Булгакова. В лінії сюжету - молодий лікар, який вважав, що одна доза (і то випадкова, щоб не підхопити хворобу від пацієнта) не зіграє злої ролі. Проте зовсім скоро ін’єкції морфію стали невід'ємною частиною життя лікаря, який мав необмежений доступ до ліків. Не секрет, що й сам письменник був морфіністом, але йому якимось дивом вдалося зцілитися від такої «пристрасті». Зараз, напевно, ситуація з працівниками-медиками не краща, просто має латентний характер.

- З лікарями ж насправді все гірше, - розповідає Антон Смагін. - Ми ж нібито все знаємо й думаємо, що нам точно вдасться проконтролювати вживання, але ми такі ж самі люди-організми, як і пастухи-сантехніки. Знання можуть допомогти не починати, а якщо вже почав - потрібно лікуватися…

В Лубнах безкоштовно і конфіденційно можна протестуватись на ВІЛ в "Кабінеті довіри" в поліклінічному відділенні КЦМЛ (3-й поверх, каб.333), в наркологічному та шкірно-венерологічному диспансерах.

Юлія АНТОНЕЦЬ.

 

Календар свят

Березень, 2024
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678
Міжнародний жіночий день.
9
День народження Тараса Шевченка.
10
Іменини Ніки.
Галини.
11121314
Іменини Венедикта.
15
Всесвітній день сну.
1617
неділя Прощення.
1819
Іменини Дарії
20
Весняне рівнодення.
21222324
25
Благовіщення.
День СБУ.
26
День Національної гвардії України.
2728293031
Пасха (римо-католики).

Онлайн-передплата

Лубенщина онлайн-передплата

Реклама

Замовити рекламу

Як стати журналістом

Привітання в газеті

Видавництво Лубни

Погода

Погода

Курс валют

Контакти

  • Адреса редакції: 37500, м. Лубни, проспект Володимирський, 43 (вхід з двору), 2-й поверх.
  • Телефон: +38(05361)61651
  • Телефон: +38(05361)74556
  • E-Mail: Lubenschina@ukr.net

Телефони

  • Директор підприємства (редактор) (05361) 7-45-56
  • Головний бухгалтер (менеджер з реклами) (05361) 6-16-51

Інформація

  • - Директор підприємства (редактор): Олександр Міщенко
  • - Індекси 61247. 61501. 61502
  • - Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації ПЛ 1240-497ПР

Угода

  • - За точність викладених фактів відповідальність несе автор
  • - За зміст та достовірність інформації у рекламі відповідальність несе рекламодавець
  • - Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій
  • - Редакція залишає за собою право скорочувати матеріали
  • - При використанні, або копіюванні матеріалів з сайту, посилання на сайт газети "Лубенщина" - обов'язкове!