Лубни на перехресті століть

 

lubny na perekhresti stolit 14032018 112 березня, післяобідньої пори, в Лубенській галереї мистецтв увазі містян презентували фотовиставку «Лубни на перехресті століть», а також однойменний каталог, що виданий у трьох варіаціях. Мистецька подія зібрала багато небайдужих людей, зокрема серед присутніх були не лише сучасники, які захоплюються історичними Лубнами, а й ті, за чиєї пам'яті тисячолітня твердиня на Сулі не раз змінювала свій архітектурний лик.

Результатом спільного проекту краєзнавчого музею і видавничо-поліграфічного підприємства «Інтер-парк» стали 168 сторінок каталогу, близько 180 фотографій і три його розділи: архітектура, вулиці та краєвиди. В цьому каталозі поєдналися високі технічні можливості видавництва і наукова робота співробітників музею. Основою для фотографічної збірки послужили листівки кінця ХІХ - початку ХХ ст. і фото цього періоду. Видання каталогу стало можливим за всебічної підтримки управління культури і мистецтв виконкому Лубенської міської ради і безпосередньо міського голови Олександра Грицаєнка. Він у свою чергу подякував команді, яка працювала над випуском тематичного альбому і зазначив, що це гарний початок заходів, які приурочені до цьогорічного ювілею міста.lubny na perekhresti stolit 14032018 2

Серед використаних джерел – фонди краєзнавчого музею та матеріали архівного сектору виконкому Лубенської міської ради. Також користувались упорядники користувались приватними колекціями – копіями фотографій Володимира Білоуса та Бориса Буркацького. В залі була присутня сестра останнього: «Мене переповнює почуття гордості і смутку, - почала свій виступ Тетяна Андріївна. - Я пишаюся тим, що моя сім’я долучилася до створення цього каталогу, радію, що тисячі лубенців і гостей побачать і переглянуть цей історичний доробок. На жаль, я не стою поряд з тією людиною, матеріалами якої я скористалася. Він (авт. - брат) був дуже творчим, з дитинства захоплювався всім, що можна колекціонувати. Бог не дав йому довгого життя, але його справи залишаться в пам’яті лубенців, особливо тих, хто гортатиме каталог». Пані Тетяна подякувала людям, які долучилися до створення збірки, зокрема відзначила ідейного натхненника – Руслану Василенко, яка перейнялася не лише давніми знімками, а й працювала над ними технічно.

lubny na perekhresti stolit 14032018 3Історик і краєзнавець Микола Полонський ознайомив всіх із окремим деталями столітньої історії. Панорамні фото, церковні оази, Верхній Вал, мережа вулиць, торгова площа, тогочасні пам’ятні будинки – все це лишилось незайманим фотографічним спадком. Неодноразово під час заходу лунали імена тих, хто робив і продовжує робити свій вклад в краєзнавство та архітектуру Лубен – Бориса Ванцака та Ірини Казакової.

Невід’ємною частиною церковної архітектури в давнину і нині є Мгарський Спасо-Преображенський чоловічий монастир. Присутній на заході протоієрей Борис Кондрат висловив задоволення від перегляду експозиції та нагадав, що храмова архітектура минулого спонукає нас берегти те, що цінно і велично на фоні буття. Більш детально про церкви міста розказала науковий співробітник музею Тамара Дяченко. Спілкуючись із присутніми, можна було зробити майже безпомилковий висновок – лубенці шкодують за тим, що втрачено. Особливо це стосується великих релігійних святинь. Духовним оберегом нашого міста є нинішні храми, і ті, які були колись, але не збереглися з тих чи інших обставин. Зокрема є відомості про існування соборної Троїцької церкви, яка була зведена у 1868 році (на місці сучасного готелю). В ній поєднувалися три престоли – Троїцький, Варваринський і Олександра Невського. Звідси й названа церква соборною. В другій пол. 30-х років її було закрито, поки не зруйновано, а влаштовано краєзнавчий музей. Коли ж почалася війна - церква потерпіла в числі перших, її розбивали танками, зрівнювали з землею, на деяких вулицях вимощували з її стін бруківку…Та Троїцька церква діє й до сьогодні, правда, можливо, не настільки велична. Її основа була перенесена вниз, на Хорольський спуск, у пристосоване приміщення (реконструкцію нинішньої Троїцької церкви проводила архітектор Ірина Казакова). В ході розповіді Тамара Миколаївна також торкнулася Миколаївської церкви на Подолі, церкви, яка була на місці теперішнього дитячого парку та братської церкви – єдиної, яка вціліла до наших часів (церква Різдва Пресвятої Богородиці). lubny na perekhresti stolit 14032018 4 

Перед громадськістю виступили й представники ГО « PRєDKI» - Тетяна Сафронова та Валентина Ляшенко. Вже не перший рік вони працюють над проектом  «Лубни – все цікаве поряд»  і багато хто звик до їх «мандрівочки за хвилиночку», «прогулянок із задоволенням і не без моралі». Набувають все більшої популярності екскурсії по єврейським Лубнах та єпархіальному училищу. Історія останнього надихнула місцеву письменницю Ганну Кревську до написання вірша «Вчителькам 16-го року», який і був озвучений автором на заході. Також член НСПУ згадала постать відомого фотографа поза часом - Володимира Білоуса, який свого часу відображав на своїх світлинах забуте місто.

Співупорядник каталогу, підприємець Юрій Зілінський розповів про технічну частину створення каталогу, про роботу над його формуванням, збір і обробку матеріалів. Подякував «енергетичному стержню» проекту Руслані Василенко та запросив її до слова.

lubny na perekhresti stolit 14032018 5Стосовно того чи буде каталог у продажу, де і як його можна придбати, директор музею Віктор Верещака зобов’язався повідомити пізніше.

Натомість минувшина міста настільки об’ємна, що вже зараз є всі передумови для випуску другого такого каталогу. Фотографічні згадки про Лубни знаходяться в багатьох архівах нашої області, і вони, як свідчення нетлінної історії, потребують ретельного дослідження. Виставка ж фотографій, які розміщені в каталозі ще триває. Відвідайте обов’язково - не пожалкуєте!lubny na perekhresti stolit 14032018 7lubny na perekhresti stolit 14032018 6

 

Юлія АНТОНЕЦЬ.

Знімки Сергія СТЕПЧЕНКА.

Календар свят

Квітень, 2024
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
День сміху.
234567
Всесвітній день здоров’я.
89101112
Всесвітній день рок-н-ролу.
1314
151617
Український день довкілля.
18192021
2223
Всеукраїнський день психолога.
Іменини святкує Юрій.
2425
Іменини святкує Марко.
26
Міжнародний день пам’яті Чорнобилької катастрофи.
2728
Вербна неділя.
2930
Іменини Якова.
     

Онлайн-передплата

Лубенщина онлайн-передплата

Реклама

Замовити рекламу

Як стати журналістом

Привітання в газеті

Видавництво Лубни

Погода

Погода

Курс валют

Контакти

  • Адреса редакції: 37500, м. Лубни, проспект Володимирський, 43 (вхід з двору), 2-й поверх.
  • Телефон: +38(05361)61651
  • Телефон: +38(05361)74556
  • E-Mail: Lubenschina@ukr.net

Телефони

  • Директор підприємства (редактор) (05361) 7-45-56
  • Головний бухгалтер (менеджер з реклами) (05361) 6-16-51

Інформація

  • - Директор підприємства (редактор): Олександр Міщенко
  • - Індекси 61247. 61501. 61502
  • - Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації ПЛ 1240-497ПР

Угода

  • - За точність викладених фактів відповідальність несе автор
  • - За зміст та достовірність інформації у рекламі відповідальність несе рекламодавець
  • - Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій
  • - Редакція залишає за собою право скорочувати матеріали
  • - При використанні, або копіюванні матеріалів з сайту, посилання на сайт газети "Лубенщина" - обов'язкове!