Сказ – це гостре інфекційне захворювання, яке виникає у тварин і людей внаслідок потрапляння зараженої слини до рани, або на слизові оболонки. Збудником цієї хвороби є специфічний вірус, який міститься в слині хворої тварини. Він вражає центральну нервову систему, що призводить до зміни поведінки, гідрофобії, параліча і зрештою смерті. Запам’ятайте. У тварин сказ не лікується!
Походження сказу в котів
Сказ у котів викликається вірусом Rabies lyssavirus. Він передається через укуси заражених тварин, таких як лисиці, кажани, собаки та інші коти.
Історія виникнення цієї хвороби у котів сягає доісторичних часів. Rabies lyssavirus існував у диких тваринах, ще задовго до того, як люди приручили їх. Коли люди почали приручати котів, вони також піддалися ризику зараження цим вірусом.
Перші згадки про сказ можна знайти в давньоєгипетських папірусах, які датуються 1500 роком до н.е.
У середньовіччі сказ був поширеним захворюванням, яке вражало як людей, так і тварин. В ті часи, у Європі було зареєстровано кілька епідемій сказу, які призвели до загибелі тисяч людей і тварин. Тоді цю хворобу називали "біль собачого укусу" або "собача лихоманка".
У 1800-1885 роках французький лікар Луї Пастер розробив вакцину проти сказу. Що дозволило значно знизити рівень захворюваності на цей недуг і людей, і тварин.
В XX столітті сказ залишався серйозною проблемою в таких країнах як Африка та Азія. Однак завдяки своєчасному проведенню вакцинації та ряду інших заходів, спрямованим на запобігання поширенню сказу, рівень захворюваності в багатьох країнах знижувався.
В наш час, сказ є рідкісним захворюванням в розвинених країнах. А в країнах з низьким рівнем профілактики цієї хвороби він залишається серйозною проблемою.
Сказ у котів і його профілактика в Україні
В Україні, сказ в котів є доволі рідкісною хворобою. Однак протягом останніх років спостерігається тенденція до зростання кількості захворювань на цей недуг. Головною причиною такого негативного явища є неможливість проводити вакцинацію і контролювати розповсюдження безпритульних тварин в тих регіонах, які постраждали від російської агресії та знаходяться під окупацією, або в зоні бойових дій.
Основні фактори які впливають на розповсюдження сказу :
- збільшення кількості безпритульних тварин.
- несвоєчасна вакцинація тварин, або взагалі її відсутність.
- висока щільність лисиць, які є природними переносниками вірусу сказу.
Щоб захистити своїх котів від сказу, господарі повинні регулярно проводити їх щеплення. Це безпечний, а головне дієвий спосіб вберегти домашнього улюбленця від смертельного захворювання.
Завдяки щепленню від сказу, організм тварини створює власні антитіла які здатні боротися з вірусом.