Народне свято Петро Сонцеворот відзначається 25 червня (за старим стилем – 12 червня). У православному церковному календарі це день пам’яті преподобного Петра Афонського. 25 червня завершується літнє сонцестояння. Починається спека, яка зазвичай стоїть сорок днів.
У давній Русі Петра прозвали Сонцеворотом: з його дня сонце скорочує свій хід, дні стають коротшими, а ночі — довшими. «Сонцеворот вершить поворот», — говорили в народі і додавали, що сонце повертається на зиму, а літо — на спеку.
Заборони на Петра
Петрів день також називали запізнілим капусником. У цей день городники висаджували останню розсаду і сіяли останні насіння. Було прийнято до обіду сіяти біле зерно (наприклад, пшеницю або овес), а після обіду — чорне (гречку). Для гречки день взагалі вважався вдалим. Існувала навіть приказка: «Хто на Петра посіє гречку, той буде взимку млинці пекти».
Ще одне прізвисько Петра — Рибалка. 25 червня ходили на рибалку і готували страви з риби. Головним із них була, звичайно, юшка. Цікаво, що аж до 19 століття юшкою називали будь-суп — й рибний і м’ясний, овочевий. Поступово ця назва стали застосовувати тільки до перших страв з риби. У кожному регіоні були свої рецепти приготування юшки. Так, на півдні до неї додавали помідори, а на півночі – молоко.