Картопля подешевшає?

kartoplia 19092019В Україні картоплярство стає невигідним. Приватні домогосподарства, дачники щороку скорочують виробничі площі на 10%. Їм вигідніше вирощувати ягоди та заробляти 30-40 грн за кілограм порічок, розповіла виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі Оксана Руженкова.

Українці скаржаться на дорогу картоплю. Чому ціни зросли?

 Сьогодні професійні господарства відпускають дрібну картоплю по 3,54 гривні за кілограм. Її забирають супермаркети та перекупники. Якісну картоплю господарства продають по 7-8 гривень. Ціни задирають через великий попит. Це пов'язано з побоюваннями недобору врожаю картоплі. Однак він цьогоріч не низький. Середня європейська врожайність становить 33 тонни з гектару. По українським господарствам у Київській, Житомирській, Рівненській, Львівській, Волинській, Черкаській і Чернігівській областях урожайність склала від 40 до 48 тонн із гектару. Це більше, ніж в Європі.

Якщо порівнювати з попереднім роком, то врожайність картоплі торік була 54-56 тонн із гектару. Це був унікальний рік. Але врожай торік був фактично гнилим. Господарства 30 відсотків зібраної картоплі відправляли на крохмальні заводи. Ми не радили споживачам затарюватися продукцією на весь сезон, бо вона зіпсувалася б у льохах і на балконах. Цьогоріч ситуація значно краща. Не бачили жодного поля із гнилою картоплею у професійних господарствах. Якщо споживачі, панікуючи, хочуть закупити картоплю, то можуть це робити. Продукція збережеться до березня, квітня і навіть початку травня.

Чому вирощувати картоплю стає невигідно?

– Картопля понад 4 роки була збитковою для господарств. Виробник витрачає на один гектар понад 70 тисяч гривень. Це добрива, пестициди та дизпаливо. У цю вартість не входять зарплати, які для сезонних працівників суттєво зросли. Також вартість паїв і зберігання. При збиранні 40 тонн картоплі з гектару і витратах 70 тисяч гривень виробник заробляє копійки. Якщо він продасть картоплю по 3 гривні, то сумарно отримає 120 тисяч гривень. Це заробіток на рівні 50 тисяч гривень. На сьогодні вартість паю становить 5 тисяч гривень. Ще треба гроші на зарплати. Таким чином картоплярство останні 4 роки у вітчизняних аграріїв перетворилося на збиткове хобі.

Україна експортує картоплю за кордон?

– Не можемо постачати картоплю до країн Євросоюзу через військові дії. Крім того, ЄС ввів єдині карантинні правила. Україна має право поставляти картоплю з ділянок, вільних від карантинних організмів. Це поля, які з моменту посадки картоплі інспектор перевіряє 3-4 рази на наявність різних шкідників і бур'янів. На жаль, за 2 роки тільки 8 господарств опанували такий механізм. Тому ми втратили білоруський ринок, який вирощував із українського насіння 70 відсотків картоплі. Це іноземні сорти, які розмножували в Україні.

Звідки завозимо картоплю?

– Україні вистачає власної продукції. Ми займаємо 2-3 місце у світі з виробництва картоплі - 22 мільйони тонн. Внутрішня потреба становить 6 мільйонів тонн. Якщо у нас недобір врожаю на 50 відсотків, то це 11 мільйонів. Українці з голоду не помруть. Водночас зараз нас закидають гнилою російською та білоруською картоплею. Там кардинально розширили виробничі площі. Держави компенсували будівництво картоплесховищ. Сьогодні це один із елементів продовольчої війни. Українські супермаркети забирають білоруську картоплю, яку завернули Молдова, Сербія та Румунія. Якщо люди на хвилі паніки нахапають хворої картоплі та посадять її, то ми остаточно знищимо власні промислові підприємства. Говорити про вітчизняне картоплярство через 2 роки буде недоцільно.

Як боротися з неякісним імпортом?

– Уже надіслали лист до Служби безпеки України, Державної фіскальної служби, до Кабінету міністрів з проханням повернути інспекторів на кордон. Щоб перевіряли картоплю, яку завозять в Україну. Звернулися із заявою до СБУ, що в українських супермаркетах продають контрабандну картоплю. Також мають діяти самі українці. На базарах не лінуйтеся запитувати, звідки привезли картоплю й яка це продукція. В Україну насіннєву картоплю не можна завозити під виглядом звичайної товарної, яку споживаємо. Першу тільки у процесі вирощування 12 разів обробляють пестицидами від шкідників. Вона небезпечна для здоров'я. Якщо на ринку побачили насіннєву картоплю, яку продають під виглядом товарної, пишіть скаргу до Держпродспоживслужби. Вона зможе взяти проби продукції на базарі та виставити ноту протесту Білорусі. Тоді вдасться закрити цей ринок для України.

Картопля подешевшає?

– Цьогоріч через прохолодне літо картопля дозріла пізніше. Мали задовгу весну, а літа тільки півтора місяці. До цього не призвичаїлися ні селекційні компанії, ні виробники. Картопля так само, як помідор просто не встигла визріти. У середині серпня комбайни копали середні та пізні сорти. У них шкірка, як у молодої картоплі. Якщо збирати картоплю традиційно закінчували в останні числа вересня, то цьогоріч це буде 15-20 жовтня. Адже копати її у багатьох регіонах почали тільки 1 вересня. Крім того, через посуху земля закам'яніла. При копанні картопля пошкоджується. Чекаємо на дощ. В усіх професійних господарствах сховища будуть заповнені. Вони поки не викидають на ринок картоплі, як це раніше робили у серпні-вересні.

Радимо дочекатися кінця вересня і затарюватися картоплею. Тоді ціни підуть донизу. Кілограм коштуватиме 10-12 гривень. На жаль, нижче картоплю продавати нерентабельно. Адже господарства відпускають її по 6-7 гривень. Далі йде накрутка перекупника та торговельної мережі.

Торік картоплю продавали по 3,5-4,5 грн/кг. Ціни почали падати наприкінці серпня. Найдешевше картопля коштувала у жовтні – 2,5-3,5 грн/кг. Із другої половини листопада картопля почала знову дорожчати.

Джерело:

Календар свят

Липень, 2025
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
День архітектури України
День слідчого
2
День податківця України
34
День судового експерта
56
День Військово-морських Сил Укpаїни
День військ ППО Збpойних Сил України
7
День пpацівника природно-заповідної справи
891011
Всесвітній день народонаселення
12
Всесвітній день бортпровідника
13
День рибалки
1415
День Української Державності
16
День бухгалтера
1718
Міжнародний день Нельсона Мандели
1920
День працівників металургійної тa гірничодобувної промисловості
2122232425
День системного адміністратора
2627
День флота України
День працівників торгівлі
28
День Української Державності
Міжнародний день боротьби iз вірусними гепатитами
День PR-спеціаліста
293031   

Онлайн-передплата

Лубенщина онлайн-передплата

Реклама

Замовити рекламу

Як стати журналістом

Привітання в газеті

Видавництво Лубни

Погода

Погода

Курс валют

Контакти

  • Адреса редакції: 37500, м. Лубни, проспект Володимирський, 43 (вхід з двору), 2-й поверх.
  • Телефон: +38(05361)61651
  • Телефон: +38(05361)74556
  • E-Mail: Lubenschina@ukr.net

Телефони

  • Директор підприємства (редактор) (05361) 7-45-56
  • Головний бухгалтер (менеджер з реклами) (05361) 6-16-51

Інформація

  • - Директор підприємства (редактор): Олександр Міщенко
  • - Індекси 61247. 61501. 61502

Угода

  • - За точність викладених фактів відповідальність несе автор
  • - За зміст та достовірність інформації у рекламі відповідальність несе рекламодавець
  • - Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій
  • - Редакція залишає за собою право скорочувати матеріали
  • - При використанні, або копіюванні матеріалів з сайту, посилання на сайт газети "Лубенщина" - обов'язкове!