В світі починають дозволяти добрива з тіл померлих людей

ekopochoron 11062019У США дозволили проводити перетворення тіл померлих в компост, а раніше те ж саме зробили в Швеції. Першим штатом став Вашингтон: закон, що дозволяє використання тіл померлих як добрива, 21 травня 2019 року підписав губернатор штату Джей Інслі. Про це повідомляє BBC.

Щоб тіло померлого перетворили в компост, людина повинна дати згоду при житті. Йдеться про метод, альтернативний кремації або звичайному похованню. Тіло померлого поміщають в контейнер з люцерною, тирсою і соломою. Потім контейнер закупорюють на 30 днів, протягом яких людські останки розкладаються природним шляхом, утворюючи приблизно «два візки» добрива. Автор методу Джо Рим Лі вважає його найбільш екологічним з існуючих.

Чому це правильне рішення, актуальне і для України?

ЦЕ ПРИМХА?

Не те, щоб в США такі методи були гостро необхідні, адже простору для життя в цій країні достатньо, а екологія – у відносному порядку. Але екологічне мислення в США і країнах Європи давно стало частиною культури, а тому такий підхід має найрізноманітніші (іноді – досить несподівані) прояви.

У Китаї влада вже змушена вживати заходів через «перенаселеність» кладовищ. Зокрема, в китайській провінції Цзянси на південному сході країни місцева влада забороняє похорон і наполягає виключно на кремації (за повідомленням УНІАН, до вересня 2019 року кремацію в провінції планується зробити єдиним дозволеним способом поховання).

ЧИМ ПОГАНІ ЗВИЧАЙНІ ПОХОРОНИ?

Основна проблема полягає в тому, що для поховання в землі потрібно багато місця, а в грунт потрапляють шкідливі речовини.

З нестачею місця – все ясно: навіть в Україні багато кладовищ переповнені. Що ж стосується шкоди для екології, то мова йде не про саме тіло померлого (воно повністю розкладається і вважається, що не шкодить екології), а про розкладання металу, дерева, текстилю (одяг, труна). Ще є бальзамуючі розчини, в яких міститься формалін, сулема, спирт, хлористий цинк, гліцерин, які шкодять ґрунту і, потрапивши в ґрунтові води, можуть викликати рак у людей.

Крім того, для трун використовується деревина (тобто – знищуються ліси) і метали (які можна було б використовувати повторно).

КРЕМАЦІЯ КРАЩА?

Краща, але все одно – такий спосіб теж не повністю екологічний. У результаті кремації від небіжчика залишається тільки прах, який можна навіть розвіяти за вітром там, де це не заборонено законом (в Україні, до слова, це і не дозволено, і не заборонено). Однак при спалюванні виділяється вуглекислий газ, діоксин, двоокис сірки, а це теж шкодить атмосфері.

Прах можна не тільки поховати на цвинтарі або в колумбарії, або розвіяти, але і, наприклад, змішати з ґрунтом для рослин. Є і більш екзотичні варіанти «утилізації»: додати прах у фарби для картин; змішати з чорнилом і зробити татуювання; виготовити штучні алмази або відправити в космос.

ЩО ТАКЕ ЕКОПОХОРОНИ?

Описаний на початку статті метод компостизації можна вважати різновидом екологічних похорон. Екопохорони (інші назви: біопохорони, природні похорони) практикуються з XIX століття в країнах Західної Європи. Зараз такий спосіб поширений в деяких штатах США, в Австралії, у Новій Зеландії і в Канаді.

При біопохоронах не використовуються бальзамічні розчини, труна може бути плетеною з лози (або її взагалі замінюють простою тканиною з екобавовни). Поховання проводиться на глибині близько 1 метра. Як надгробки не використовуються камені – замість них можуть бути висаджені квіти або дерева.

Власне, так ховали людей багато століть, поки не з’явилася достатня кількість ресурсів, щоб робити це за допомогою трун.

ЯК СПРАВИ В УКРАЇНІ?

У квітні 2018 року прем’єр-міністр Володимир Гройсман запропонував Верховній Раді новий закон, що містить пункт про біопохорони. Згідно з проектом, пропонується ввести можливість похорону не тільки на кладовищах і в колумбаріях, але і в спеціальних парках, і використовувати при такій процедурі тільки біорозкладні матеріали. Однак проект поки не прийнятий.

На даний час в Україні багато переповнених кладовищ, а в Києві – страждають від нестачі місця для поховання всі кладовища. Крематорії є тільки в Києві, Харкові та Одесі, і в них везуть померлих з усієї країни. У цілому кремують померлих все частіше: 90% померлих кремують у Києві і понад 70% – у масштабах України (дані 2018 року).

У містах України є кладовища посеред житлових кварталів. Нерідко вони ще працюють. Крім того, багато хто хотів би допомогти природі відновлюватися, навіть після свого відходу в інший світ. А значить, тема біопохорон актуальна і для України.

Календар свят

Квітень, 2025
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
День сміху
2
Всесвітній день поширення інформації пpо проблему аутизму
Міжнародний день дитячої книги
34
Міжнародний день освіти пo питаннях мінної небезпеки
Міжнародний день інтернету
День веб-мастера
56
День геолога
День працівника слідчих органів
7
Всесвітній день здоров'я
Благовіщення Пресвятої Богородиці
8
Міжнародний день циганів
91011
Міжнародний день звільнення в'язнiв фашистських концтаборів
12
День працівникiв ракетно-космічної галузі України
Вcесвітній день авіації і космонавтики
13
1415
День кримінального розшуку
1617
День пожежної охорони
18
Міжнародний день пам'ятників тa видатних місць
День пам'ятників історії тa культури
19
День довкілля
20
Великдень
212223
Міжнародний день секретаря
Всесвітній день книги тa авторського права
Всеукраїнський день психолога
242526
Всесвітній день інтелектуальної власності
Міжнародний день пам'яті жeртв радіаційних аварій і катастроф
27
28
Усесвітній день охорони праці
29
Міжнародний день танцю
30    

Онлайн-передплата

Лубенщина онлайн-передплата

Реклама

Замовити рекламу

Як стати журналістом

Привітання в газеті

Видавництво Лубни

Погода

Погода

Курс валют

Контакти

  • Адреса редакції: 37500, м. Лубни, проспект Володимирський, 43 (вхід з двору), 2-й поверх.
  • Телефон: +38(05361)61651
  • Телефон: +38(05361)74556
  • E-Mail: Lubenschina@ukr.net

Телефони

  • Директор підприємства (редактор) (05361) 7-45-56
  • Головний бухгалтер (менеджер з реклами) (05361) 6-16-51

Інформація

  • - Директор підприємства (редактор): Олександр Міщенко
  • - Індекси 61247. 61501. 61502

Угода

  • - За точність викладених фактів відповідальність несе автор
  • - За зміст та достовірність інформації у рекламі відповідальність несе рекламодавець
  • - Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій
  • - Редакція залишає за собою право скорочувати матеріали
  • - При використанні, або копіюванні матеріалів з сайту, посилання на сайт газети "Лубенщина" - обов'язкове!