Його називали улюбленцем музи історії Кліо. Володимир Малик – письменник, який іще за життя отримав не лише визнання, а й любов читачів. Причому не лише дітей, а й дорослих. Премія його імені є однією з найпрестижніших в області. А тому стати лауреатом літературно-мистецької премії імені Володимира Малика особливо почесно.
Урочистості з нагоди вручення відзнаки відбулися сьогодні, 21 лютого, у музичній школі при величезному скупченні учнів навчальних закладів міста. Ведучі запропонували перш за все переглянути документальний фільм про письменника, який відтворював у своїх художніх творах правдиву історію України. І ось на екрані знову зринає із недалекої минувшини образ Володимира Малика. Зал зустрічає розповідь про «лицаря слова» оплесками.
Право покласти квіти до пам’ятного знаку Володимиру Малику надано кращим учням спеціалізованої школи №6 Анні Андреєвій та Олександру Жадовцю. Зал встає у єдиному пориві поваги до письменника, який понад 20 років тому відлетів у вічність, але залишив нам свої безсмертні твори. Народний чоловічий вокальний ансамбль розпочинає мистецьку частину урочистостей піснею на слова Михайла Ткача, музика Олександра Білаша «Люби мене, не покинь».
Його енергія і досі передається від серця до серця і багато хто з присутніх, зокрема, і лауреатів та дипломантів конкурсу на здобуття премії, можуть назвати Володимира Кириловича, якщо не другом, то вчителем. Серед них і нинішні лауреати: у номінації «Краєзнавство та народна творчість» Олександр Супруненко (м. Полтава) та номінації «Мистецтво та монументальна скульптура» народний аматорський ансамбль «Юність» (художній керівник Анатолій Царюк). На жаль, у номінації «Література і публіцистика» переможця не визначено.
Дипломи лауреата вручив голова журі премії ім. В.Малика, міський голова Олександр Грицаєнко. Він говорив про тісну співпрацю з обома переможцями премії ім. Володимира Малика, їх внесок у духовність Лубен.
Зокрема, Олександр Супруненко – кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України, знаний археолог, музейник, видавець, директор Полтавського краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського. Він є автором понад 2 тисячі наукових публікацій з археології, історії, музейництва та краєзнавства, організатором 60 наукових конференцій, семінарів міжнародного, всеукраїнського та місцевого рівня, три з них відбулися в Лубнах і були присвячені відомим музейникам – Федору Камінському, Сергію Кульжинському та Гнату Стеллецькому. Значну частину наукової діяльності він присвятив Лубенському краю. Найбільш фундаментальною його працею є монографія, присвячена першому приватному музею України – Лубенському музею Катерини Скаржинської. Він брав активну участь у дослідженні пам’яток археології міста, і, зокрема, встановленні дати його заснування.
Анатолій Царюк – керівник народного аматорського ансамблю танцю «Юність», самобутнього колективу, створеного у 1954 році талановитим хореографом Миколою Стрижовим, першим на Полтавщині у 1963 році став народним. Відтоді його колектив неодноразово підтверджував високий рівень культури танцю, високого художнього смаку. Хореографічне мистецтво, розвиток художніх здібностей дітей – головна мета Анатолія Царюка, під керівництвом якого народний аматорський ансамбль танцю «Юність» неодноразово ставав лауреатом фестивалів та конкурсів різних рівнів. У 2018 році на Міжнародному фестивалі українського народного танцю «Гопак-фест» колектив отримав диплом за ІІ місце з композицією «Віденська полька» та диплом за І місце з композицією «Святковий гопак». На підтвердження цього, учасники ансамблю «Юність» дарують присутнім запальний танок «Полька-веснянка».
А нагородження продовжує начальник управління культури та мистецтв міськвиконкому Юрій Литовченко, який перш за все передає вітання сину Володимира Малика – Олександру Володимировичу Сиченку, який за станом здоров'я вперше пропускає урочистості, але душею і серцем завжди з митцями. Тож диплом у номінації «Краєзнавство та народна творчість» отримує Володимир Красовський з м. Хорол за наукове видання «Ботанічний сад у системі ландшафтної забудови міста Хорол» та запрошує всіх побувати у перлині Хорольщини – єдиному на Полтавщині ботанічному саду. Диплом у номінації «Література та публіцистика» буде передано Галині Вовченко з м. Полтава.
Приємно, що спілкування з мистецтвом на цьому не завершується. Упродовж урочистостей лунають пісні у виконанні Карини Копотун, Яни Симоненко, народного колективу «Посульська рапсодія», Олега Приймака, Галини Бабич.
Олександр МІЩЕНКО.
Знімки автора.