Під головуванням секретаря Лубенської міської ради Маргарити Комарової відбулося перше у 2024 році засідання комісії з реалізації державної політики відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу на території Лубенської територіальної громади. Я взяв участь у режимі ZOOM-відеоконференції.
Заступник начальника управління культури і мистецтв Оксана Радченко доповіла про об’єкти культурної спадщини, які містять символіку російської імперської політики або є символікою російської імперської політики. У межах співпраці із Українським державним інститутом культурної спадщини на 11 пам’яток вже виготовлено облікову документацію без незаконної комуністичної термінології про Другу світову війну 1939-1945 років. «Переосмислюємо і переозначуємо пам’ятники, які увічнюють перемогу над нацизмом без радянських міфологем, якраз у контексті подвигу українського народу. Це меморіальні комплекси у селах Новаки, Нижній Булатець, знак воїнам 337 стрілецької дивізії у Лубнах та інші. Облікову документацію направимо на розгляд Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Департаменті культури і туризму Полтавської ОВА», - розповіла Оксана Радченко.
Вона поінформувала: філія «Вокзальна компанія» акціонерного товариства «Укрзалізниця» нарешті очистила від незаконної символіки СРСР зал очікування вокзалу «Лубни». В «Укрзалізниці» запевнили, що незабаром комуністичну символіку приберуть й з фасаду лубенського вокзалу зі сторін міста і перону.
Йшлося про перейменування вулиць і провулків, які є символікою російської імперської політики у селах Вищий Булатець, Вовчик, Войниха, Вязівок, Засулля, Ісківці, Калайдинці, Тотчине, Шершнівка, Ломаки, Мацківці, Селюки. Присутні затвердили пропозиції нових назв. Оскільки більшість вулиць розміщені на окраїнах сіл, або мають по 5-10 домогосподарств, то їх пропонується перейменувати в основному на вул.Урожайна, Житня, Трипільська. Також запропоновано увіковічнити Імена Ганни Орлівни в с.Калайдинці, Андрія Жука у Вовчику, Василя Ляскоронського - в Ісківцях та інших. Назви обговорять серед громадськості та винесуть на затвердження на сесії Лубенської міської ради.
Також заплановано демонтаж з будівлі Лубенського районного центру комплектування та соціальної підтримки і передачу до місцевого краєзнавчого музею анотаційної дошки зі звеличення військового діяча СРСР Щелканова. До речі, рішенням 35-ої сесії Лубенської міської ради з ініціативи комісії й Олега Пустовгара вулицю Щелканова у Лубнах уже перейменовано на честь уродженця Лубенського краю, соратника Симона Петлюри, борця за незалежність у ХХ столітті, публіциста, одного із засновників і чільних діячів Союзу Визволення України та Головної Української Ради, радника МЗС УНР, керівника статистичного бюро Ревізійного союзу українських кооперативів, дослідника історії українського революційного руху Андрія Жука.
Олег Пустовгар