Пілотний проєкт реалізується нашим Департаментом ІТ-технологій на базі філії «Вінницьке лісове господарство» ДП "Ліси України". Досліджуються дві ділянки: 15 га дубового лісу (середній вік 90 років), 18 га соснового (середній вік 57 років).
Дрон із лазерним сканером облітає лісовий масив та зондує поверхню. А наземний лідар створює моментальні знімки 360⁰ для забезпечення максимальної точності визначення показників кожного стовбура. Знімання з обох лідарів суміщаються та обробляються, створюється 3D-модель лісових насаджень.
На ділянках, де проводилися дослідження, понад 25 тисяч дерев, але сканер ідентифікував кожне (!), визначив висоту, діаметри крони та стовбура.
На черзі розробка методики визначення об’єму кожного дерева з розподілом за класами якості.
На цих ділянках ВО Укрдержліспроект нещодавно проводилися Національна інвентаризація лісів та лісовпорядкування. Тому програмні розрахунки на основі лазерного сканування порівняємо з даними традиційних вимірювань.
Очікуваний результат пілотного проєкту – автоматичне визначення запасу деревини на будь-якій ділянці з розподілом за класами якості. Швидко, максимально точно, з виключенням «людського фактору». Це нарешті зніме питання щодо коректності відводу ділянок в рубку та виходу сортиментів.
Плануємо, що вже в наступному році, ділянки ДП «Ліси України» з найбільш цінними породами дерев будуть відводити в рубку із застосуванням технології LIDAR.
Запровадження технології – це справжня революція, яка суттєво вплине на український ринок деревини.
Повністю зникне джерело появи «необлікованої» деревини. Скоротяться витрати на проведення робіт із відводу, а отже і собівартість. Лісівники зможуть більш чітко планувати діяльність та виставляти на реалізацію лише той обсяг деревини, який реально є на ділянці. Бізнес, який працює з легальною деревиною, отримає гарантію виконання договорів.
Сьогодні співробітники внутрішньої безпеки ДП «Ліси України» курсують по всій Україні, вручну перевіряючи, чи не занижується обсяг деревини при відводі. Завтра це буде не потрібно.