В основі роботи КП «КНП Лубенський міський центр ПМСД» лежить профілактика найбільш поширених серед населення захворювань. Особлива увага приділяється неінфекційним захворюванням, які є причиною як інвалідизації, так і смерті. Онкологічна патологія займає стійку другу позицію із нозологічних груп, які визначають рівень інвалідизації населення та смертності.
Саме з метою виявлення онкологічної патології на ранніх стадіях та виявлення передракових станів у КП «КНП ЛМЦ ПМСД» організовано роботу оглядового кабінету для жінок: у віці після 18 р. проводяться профілактичні огляди жінок, які вперше протягом року звернулися до закладу.
Враховуючи те, що за даними 2017 р. виявлення злоякісного новоутворення передміхурової залози у чоловіків склала 9,6 %, злоякісні новоутворення шийки матки – 6,2 % від всіх злоякісних новоутворень у Полтавській обл. – постає нагальність профілактичних оглядів чоловіків на предмет виявлення патології передміхурової залози.
Таким чином у закладі з 2019 р. запроваджено роботу оглядового кабінету для чоловіків. Кабінет працює на базі АЗПСМ №1 (вул. Л.Толстого, 18-А, 2-й поверх, кабінет 225). При спілкуванні з пацієнтом (особливо актуальна вікова категорія після 50 років) лікар визначає фактори ризику розвитку раку передміхурової залози, рекомендує виконати аналіз крові на простат-специфічний антиген (PSA-тест) експрес-методом (тест виконується в амбулаторії) та, за показами, скеровує до оглядового кабінету для чоловіків. Лікар через реєстратуру АЗПСМ № 1 проводить запис пацієнта на обстеження, визначаючи день та час обстеження, про що повідомляє пацієнта. Попередній запис проводиться за телефонами: 7-40-40 (реєстратура) або моб. 050 247 4040; 098 987 4040.
Важливість акцентування роботи закладу на ранню виявленість раку передміхурової залози (РПЗ) підтверджено статистичними даними. Так, у розвинених країнах РПЗ становить близько 15 % від усіх пухлинних захворювань у чоловіків в порівняні з 4 % РПЗ в країнах, що розвиваються. За результатами 2017 р. РПЗ мали 39 267 осіб на 19 644 580 чоловічого населення України. Протягом 2017 р. по Україні вперше РПЗ було виявлено у 6 467 осіб із них на ранній стадії (І-ІІст.) у 2 839 осіб (44%).
Алгоритм, за яким працює наш заклад по ранній діагностиці РПЗ визначений локальним клінічним протоколом первинної медичної допомоги «Рак передміхурової залози», відповідно до положень наказу МОЗ України №235 від 2.04.2014 р.
Олена ПУЧКА, головний лікар КП «КНП ЛМЦ ПМСД»