Подивіться на карту Полтавщини. В самому центрі нашої області знаходиться місто Лубни. Це одне з найдревніших міст Полтавщини і всієї Центральної України. Офіційний вік міста 1035 років, але археологи та історики вважають, що насправді Лубни значно старші.
А ще поруч із Лубнами було знайдено найдавніше людське житло на Полтавщині - йому орієнтовно 13-15 тисяч років. Це Гінцівська стоянка, яка є історичною пам’яткою світового масштабу. Подібна в Європі є лише одна, в Італії. Житла тоді будували з кісток мамонтів і залишки кількох з них збереглися до наших днів! Розкопки та реставраційні роботи тут тривають досі, чимало іноземних вчених – археологів та палеонтологів - вважають за честь попрацювати з українськими колегами в цьому унікальному місці. Серед таких – професор із Сорбони Франсуа Джіджан. До речі, за участі французьких вчених археологічні дослідження проводять тут з 1993 року.
Дізнатися більше про історію Полтавщини можна завітавши до Лубенський краєзнавчий музей імені Гната Стеллецького. Він, до речі, теж один з найстаріших на Полтавщині, був заснований ще 1918 року відомим археологом Гнатом Стеллецьким. У музеї зберігаються неймовірні артефакти, що охоплюють період історії у тисячі років! Найдавнішим експонатам до 20 тисяч років, це кам’яні знаряддя.
Розкриють тут і таємницю зникнення мамонтів. Як вважає дослідниця Гінцівської стоянки археологиня Людмила Яковлєва, сталося це через різку зміну клімату. Довга шерсть мамонтів (а вона сягала 90 см!) рятувала цих тварин від морозів, але коли стало тепліше і замість снігу пішли дощі, шерсть мамонтів постійно намокала і призводила до хронічної пневмонії у прекрасних давніх тварин…
Розкажуть у музеї також про скіфів, часи Київської Русі, монгольську навалу і періоди відродження, які переживали Лубни за часів князя Вишневецького та козаччини. Із сучасної історії буде цікаво почути про першу україномовну газету Наддніпрянської України «Хлібороб», яка видавалася у Лубнах.
У музеї працюють високопрофесійні дослідники, які ретельно оберігають і вивчають історію свого краю. Вони не лише займаються науковою роботою, але й проводять цікаві та захоплюючі екскурсії. Тож будете в Лубнах – обов’язково завітайте до музею, який розташований на вулиці Ярослава Мудрого, 30/25. Не пошкодуєте! Буде цікаво і корисно.
Ольга Усанова
P.S. До музею завітав директор Лубенського краєзнавчого музею у 1986-2006 роках Микола Павлович Тасенко. Зустріч зі знайомими експонатами, новою експозицією та колегами, спогади про роботу та поради. Дякуємо, довгих та активних років життя!
Фото авторки та Краєзнавчий музей ім.Г.Стеллецького