Аварія, що сталася в квітні 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, стала однією з найбільших катастроф в історії людства. Цей день пам'яті давно став скорботним нагадуванням всьому світу про важку перемогу над вогнем, який охопив реактор атомної станції. Ним же обпалені долі сотень тисяч українців - ліквідаторів, переселенців, дорослих і ні в чому не винних дітей.
Вони живуть серед нас, вони з нами. Їх самовідданий героїзм і мужність заслуговують на безстрокову пам'ять, повагу, гідне пошанування, адже саме вони жертовно змагались у нерівному двобої з пекельними наслідками катастрофи.
Важливим кроком, своєрідною перемогою над неконтрольованим атомом було завершення будівництва захисного саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком. Тож саме 14 грудня держава визначила як День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС.
Дата не минає безслідно, адже щороку її відзначають на міському та районному рівнях, влаштовують тематичні заходи, зустрічі з ліквідаторами. З побажаннями міцного здоров’я, довгого і гідного життя, пошанування від держави та суспільства до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС звернулися голова Лубенської райдержадміністрації Тетяна Качаненко, голова районної ради Григорій Угляниця, керуючий справами виконавчого комітету Засульської сільської ради Сергій Бойко, депутат ВРУ попередніх скликань Володимир Пилипенко, депутат Полтавської обласної ради Руслан Ляшко.
Присутні в залі схилили голови в пошані і хвилиною мовчання пом’янули тих, хто врятував світ від ядерної чуми і сам пішов за межу вічності. Це 885 земляків-лубенців, з яких сільських мешканців – 341. Лише в цьому році земне життя закінчилося для 38 чорнобильців, серед них жителів району 14. Тому алея беріз на Зажур-горі з кожним роком подовжується… Цього дня до пам’ятних знаків на честь земляків-чорнобильців по вул. Монастирській та на алеї пам’яті, на могилу першого голови Всеукраїнської громадської організації ветеранів та інвалідів Лубенського району «Союз Чорнобиль України» Василя Куксаня побратими поклали вінки та квіти.
Почесними грамотами Полтавської ОДА, Лубенської районної ради та райдержадміністрації, а також ГО ветеранів та інвалідів Полтавської області «Союз Чорнобиль України» відзначено ліквідаторів, які попри всі життєві негаразди є активними учасниками суспільного життя, які не здаються у боротьбі за свої права і прагнуть до справедливості.
Питання державних гарантій ліквідаторів досі є болючим і не до кінця вирішеним, як на державному рівні, так і на місцях. Про це зокрема говорив нинішній голова Всеукраїнської громадської організації ветеранів та інвалідів Лубенського району «Союз Чорнобиль України» Микола Чудак: «Ми завжди маємо шанувати людей, які відвернули від цілого світу страшну біду, а також забезпечити їм максимально гідне життя. Щороку учасників ліквідації наслідків все меншає, але їх подвиг не повинен знецінитися ніколи!»
Концертну програму для ліквідаторів підготували артисти районного та сільських Будинків культури. Виразно, артистично, піднесено і журливо виконувались пісенні та хореографічні постановки. А головне – щоб присутні не лише мали час для спогадів, а й відпочили душею від буденності. За це Микола Чудак від усієї когорти ліквідаторів району щиро подякував начальнику відділу культури і туризму РДА Людмилі Пазенко та її колегам.
Юлія АНТОНЕЦЬ.