85-та річниця Голодомору в Україні. Історія, яка не забувається, історія, яка досі кровоточить у серці кожного українця. Для Лубенщини – ця дата особливо пекуча, бо тут, на Полтавській землі, голод лютував з небаченою силою, тут, у Мгарі, 25 років тому було споруджено перший в Україні меморіал пам’яті закатованим голодною смертю землякам.
Четвертої суботи листопада саме тут відбувся обласний захід із вшанування пам’яті померлих від голоду в 1921-1922, 1932-1933 та 1946-1947 роках. Поминальна хода, у якій взяли участь перший заступник голови ОДА Андрій Пісоцький, голова РДА Тетяна Качаненко, голова районної ради Григорій Угляниця, міський голова Олександр Грицаєнко, народний депутат України Руслан Богдан, численні делегації сільських рад району, міста, представники громадськості вирушила алеєю пам’яті чорнобильців у напрямку Кургану Скорботи. В них у руках – жмутики колосків пшениці і гілочки калини, як символ минувшини, яку неможливо ні забути, ні вибачити. Попереду – Державний прапор України, за часів незалежності якої Голодомор визнано 26 країнами світу актом геноциду українського народу.
Хода траурною вервечкою досягає підніжжя Кургану, звідки жінки в українському національному одязі нагадують про трагедію України. Зворушливо звучать у тиші, пронизаній мелодією осіннього вітру, поетичні рядки, присвячені найбільшій трагедії, яку знала ця земля, та пісенні твори у виконанні Анатолія Куценка «Дивлюсь я на небо…» та «Думи мої, думи…».
Мільйонам безневинно убієнних голодом під звуки мелодії «Реквієму» В.А.Моцарта присвячуються трепетні слова, які крилато злітають і падають у душу кожного, хто присутній на вшануванні пам’яті тих, у кого не було шансу на порятунок від голодної смерті. Під час хвилини мовчання кожен має можливість зануритися тихою молитвою у болючу трагедію, що розігралася на благодатній землі з волі однієї людини 85 років тому.
Панахиду за мільйонами безневинно убієнних українців звершив архієпископ Полтавський і Кременчуцький Української православної церкви Київського патріархату владика Федір разом з духовенством. Він говорить про Голодомор, як трагедію, штучно створену системою і людьми. Наголошує про важливість нагадування цієї події для усвідомлення своєї національної ідентичності в ім’я відродження української нації, як окремого народу, який має право на самобутнє існування, розвиток і свою державу. Закликає до єднання у боротьбі за свободу народу.
Відтак квіти, колоски і грона калини до пам’ятного знаку на вершині Кургану Скорботи поклали перший заступник голови ОДА Андрій Пісоцький, архієпископ Полтавський та Кременчуцький Української православної церкви Київського патріархату владика Федір, голова РДА Тетяна Качаненко, голова районної ради Григорій Угляниця, міський голова Олександр Грицаєнко, народний депутат України Руслан Богдан, депутати Полтавської обласної ради Лариса Сухопар, Олександр Сірик, керівники делегацій територіальних громад області, сільські голови Лубенського району, депутати Лубенської районної ради, представники громадськості.
На вшанування пам’яті померлих від голоду в 1921-1922, 1932-1933 та 1946-1947 роках в Україні, в тому числі і в Лубнах та населених пунктах району, було проведено загальноукраїнську акцію «Запали свічку», яка об’єднала усіх, хто відчуває в собі силу протистояти ідеологічному натиску ворога, хто пам’ятає.
Олександр МІЩЕНКО.
Знімки Сергія СТЕПЧЕНКА.