Це – автомобільна аптечка швидкої медичної допомоги типу АМА-1. Поряд з малюнком червоної машини завбачливий напис – «Євро нью». А ще нижче – перелік нормативів, якими визначений склад лікарських засобів, що знаходяться всередині аптечки. Наскільки аптечка є «нью» - читайте далі.
Представлена на фото аптечка – одна з найдешевших. Виявляється, незалежно від визначених стандартів, вони є з багатим вмістом і з суттєво біднішим (до уваги не беруться аптечки, які знаходяться в автомобілях екстреної медичної допомоги). Тобто, на будь-який гаманець. В аптеках Лубен такі коштують від 60 грн. Чим більший вміст, тим дорожчою є аптечка. Відповідно, ціна зростає до ста, двохсот і більше гривень. У найдорожчих, запевняють аптекарі, є все. На просторах Інтернету ціни теж коливаються, але здатні задовольнити навіть найвибагливіших водіїв.
Коли береш до рук саме цю пластикову валізку, вже робиться млосно, бо занадто легка. Воно й не дивно. А коли відкриваєш її – то одразу втрачаєш свідомість (в інструкції цей стан прописаний, як «обморок»). Вміст аптечки поміщається в долоні: ампула новокаїну, шприц, пучок вати, лейкопластир бактерицидний, презерватив, булавка, ватна паличка, серветки паперові та перекис водню (аж ціла упаковка і пляшечка), рукавички – такі, як ми набираємо цукерки і пряники в магазинах, і пластиковий маленький стаканчик. Хоча, стосовно останнього, взагалі не зрозуміло, що з нього пити (в переліку нема питних ліків). Присутній ще й гіпотермічний пакет «Морозко», який при правильному використанні слугує холодним компресом при забоях та гематомах. Ще однією цікавинкою вмісту є медичний маячок – такий собі папірець із коротким посилом «Help me». Там потрібно вписати контактні дані потерпілого, телефон, групу крові та адресу.
Директор КНП «Лубенський міський центр ПМСД» Олена Пучка говорить, що маячок краще возити вже заповненим. Як тоді бути в разі, коли зле стане не водію, а комусь з пасажирів?
- Щоб бути цілковито впевненим в тому, що автомобільна аптечка допоможе при необхідності, потрібно самому наповнити її відповідно до своїх потреб, - стверджує лікар. – У кожного є схильність до тих чи інших станів, тому краще подбати про це завчасно і покласти до аптечки саме ті ліки, яких ви потребуєте і яким довіряєте. Люди повинні самі максимально нести відповідальність за своє здоров’я.
В той же час, начальник сектору реагування патрульної поліції №3, капітан поліції Світлана Брюховецька коментує: «При зупинці автомобіля перевіряють наявність аптечки, а не її вміст. Якщо ж вона відсутня взагалі, складається протокол за ст. 125 КУ «Про адміністративні правопорушення». Стаття передбачає попередження».
Перебираючи скупий медичний набір автомобільної аптечки, складається враження, що скористатись нею можна одноразово. Крім того, коли ми вирушаємо в дорогу, то майже стовідсотково беремо з собою ліки (які практично не входять до складу аптечки) – про всяк випадок. Впевнена, що їх кількість іноді навіть більша, ніж та, що нам пропонує «євро нью».
Згадаймо, якими були автомобільні аптечки хоча б 10-15 років тому? Наказ МОЗ України №187 в старій редакції пропонував значно ширший вибір найменувань. Серед лікарських засобів в аптечках першої медичної допомоги для пасажирських легкових авто з кількістю пасажирів до 9 осіб повинні бути: джгут для зупинки кровотечі, бинт стерильний (не клаптик розміром з чайний пакетик, а 5 м), серветки з хлоргексидином, серветки кровоспинні з фурагіном, пакет перев'язочний стерильний, пластир бактерицидний і лейкопластир (в рулоні), косинка медична перев'язочна, розчин йоду, знеболюючі та серцеві засоби (у новій аптечці ними виступають валідол та новокаїн). У списку додаткових зазначено ножиці з тупими кінцями, плівка (клапан) для штучної вентиляції легенів, шість булавок, портативний апарат для штучної вентиляції легень.
Звісно, можна заперечити: далеко не все знаходилось із переліку у вітчизняних аптечках. Та й чи користувались би цим начинням за призначенням? Можна ситуацію розглядати і з іншого боку – наприклад, що можна було з ліків придбати за 60-70 грн. у 2008 році і що зараз. Цінова політика тут відіграє значну роль.
Думка водіїв з цього приводу теж різна: когось вже нічого не дивує, хтось емоційно обурюється.
- Я купив цей непотрібний чемоданчик, щоб поліція не чіплялась, - говорить знайомий. – Чим тут можна полікуватися? Це ж смішно! А якщо серйозно, то купляти, мабуть, треба сам футляр, а покласти туди свої препарати, а не із запропонованого євро-списку.
- У мене сім’я в повному складі: ми з дружиною, троє дітей, і ви думаєте, мені ця коробочка чимось поможе? – іронічно запитує чоловік, на вигляд якому років 45. – Я дбаю про безпеку своєї родини і пасажирів машини загалом, тому регулярно оновлюю свою автомобільну аптечку. Наповнюю її сам і виходить це не дешево, зате моя совість чиста і я впевнений, що можу в будь-який момент скористатись ліками. Але нехай краще не знадобиться…
Отже, незмінним з усього вищеописаного залишається одне: автомобільну аптечку кожен обирає на власний розсуд, але поновлювати або замінювати лікарські засоби після їх використання чи закінчення терміну дії потрібно своєчасно.
Юлія АНТОНЕЦЬ.