Лубни на перехресті століть

 

lubny na perekhresti stolit 14032018 112 березня, післяобідньої пори, в Лубенській галереї мистецтв увазі містян презентували фотовиставку «Лубни на перехресті століть», а також однойменний каталог, що виданий у трьох варіаціях. Мистецька подія зібрала багато небайдужих людей, зокрема серед присутніх були не лише сучасники, які захоплюються історичними Лубнами, а й ті, за чиєї пам'яті тисячолітня твердиня на Сулі не раз змінювала свій архітектурний лик.

Результатом спільного проекту краєзнавчого музею і видавничо-поліграфічного підприємства «Інтер-парк» стали 168 сторінок каталогу, близько 180 фотографій і три його розділи: архітектура, вулиці та краєвиди. В цьому каталозі поєдналися високі технічні можливості видавництва і наукова робота співробітників музею. Основою для фотографічної збірки послужили листівки кінця ХІХ - початку ХХ ст. і фото цього періоду. Видання каталогу стало можливим за всебічної підтримки управління культури і мистецтв виконкому Лубенської міської ради і безпосередньо міського голови Олександра Грицаєнка. Він у свою чергу подякував команді, яка працювала над випуском тематичного альбому і зазначив, що це гарний початок заходів, які приурочені до цьогорічного ювілею міста.lubny na perekhresti stolit 14032018 2

Серед використаних джерел – фонди краєзнавчого музею та матеріали архівного сектору виконкому Лубенської міської ради. Також користувались упорядники користувались приватними колекціями – копіями фотографій Володимира Білоуса та Бориса Буркацького. В залі була присутня сестра останнього: «Мене переповнює почуття гордості і смутку, - почала свій виступ Тетяна Андріївна. - Я пишаюся тим, що моя сім’я долучилася до створення цього каталогу, радію, що тисячі лубенців і гостей побачать і переглянуть цей історичний доробок. На жаль, я не стою поряд з тією людиною, матеріалами якої я скористалася. Він (авт. - брат) був дуже творчим, з дитинства захоплювався всім, що можна колекціонувати. Бог не дав йому довгого життя, але його справи залишаться в пам’яті лубенців, особливо тих, хто гортатиме каталог». Пані Тетяна подякувала людям, які долучилися до створення збірки, зокрема відзначила ідейного натхненника – Руслану Василенко, яка перейнялася не лише давніми знімками, а й працювала над ними технічно.

lubny na perekhresti stolit 14032018 3Історик і краєзнавець Микола Полонський ознайомив всіх із окремим деталями столітньої історії. Панорамні фото, церковні оази, Верхній Вал, мережа вулиць, торгова площа, тогочасні пам’ятні будинки – все це лишилось незайманим фотографічним спадком. Неодноразово під час заходу лунали імена тих, хто робив і продовжує робити свій вклад в краєзнавство та архітектуру Лубен – Бориса Ванцака та Ірини Казакової.

Невід’ємною частиною церковної архітектури в давнину і нині є Мгарський Спасо-Преображенський чоловічий монастир. Присутній на заході протоієрей Борис Кондрат висловив задоволення від перегляду експозиції та нагадав, що храмова архітектура минулого спонукає нас берегти те, що цінно і велично на фоні буття. Більш детально про церкви міста розказала науковий співробітник музею Тамара Дяченко. Спілкуючись із присутніми, можна було зробити майже безпомилковий висновок – лубенці шкодують за тим, що втрачено. Особливо це стосується великих релігійних святинь. Духовним оберегом нашого міста є нинішні храми, і ті, які були колись, але не збереглися з тих чи інших обставин. Зокрема є відомості про існування соборної Троїцької церкви, яка була зведена у 1868 році (на місці сучасного готелю). В ній поєднувалися три престоли – Троїцький, Варваринський і Олександра Невського. Звідси й названа церква соборною. В другій пол. 30-х років її було закрито, поки не зруйновано, а влаштовано краєзнавчий музей. Коли ж почалася війна - церква потерпіла в числі перших, її розбивали танками, зрівнювали з землею, на деяких вулицях вимощували з її стін бруківку…Та Троїцька церква діє й до сьогодні, правда, можливо, не настільки велична. Її основа була перенесена вниз, на Хорольський спуск, у пристосоване приміщення (реконструкцію нинішньої Троїцької церкви проводила архітектор Ірина Казакова). В ході розповіді Тамара Миколаївна також торкнулася Миколаївської церкви на Подолі, церкви, яка була на місці теперішнього дитячого парку та братської церкви – єдиної, яка вціліла до наших часів (церква Різдва Пресвятої Богородиці). lubny na perekhresti stolit 14032018 4 

Перед громадськістю виступили й представники ГО « PRєDKI» - Тетяна Сафронова та Валентина Ляшенко. Вже не перший рік вони працюють над проектом  «Лубни – все цікаве поряд»  і багато хто звик до їх «мандрівочки за хвилиночку», «прогулянок із задоволенням і не без моралі». Набувають все більшої популярності екскурсії по єврейським Лубнах та єпархіальному училищу. Історія останнього надихнула місцеву письменницю Ганну Кревську до написання вірша «Вчителькам 16-го року», який і був озвучений автором на заході. Також член НСПУ згадала постать відомого фотографа поза часом - Володимира Білоуса, який свого часу відображав на своїх світлинах забуте місто.

Співупорядник каталогу, підприємець Юрій Зілінський розповів про технічну частину створення каталогу, про роботу над його формуванням, збір і обробку матеріалів. Подякував «енергетичному стержню» проекту Руслані Василенко та запросив її до слова.

lubny na perekhresti stolit 14032018 5Стосовно того чи буде каталог у продажу, де і як його можна придбати, директор музею Віктор Верещака зобов’язався повідомити пізніше.

Натомість минувшина міста настільки об’ємна, що вже зараз є всі передумови для випуску другого такого каталогу. Фотографічні згадки про Лубни знаходяться в багатьох архівах нашої області, і вони, як свідчення нетлінної історії, потребують ретельного дослідження. Виставка ж фотографій, які розміщені в каталозі ще триває. Відвідайте обов’язково - не пожалкуєте!lubny na perekhresti stolit 14032018 7lubny na perekhresti stolit 14032018 6

 

Юлія АНТОНЕЦЬ.

Знімки Сергія СТЕПЧЕНКА.

Календар свят

Вересень, 2024
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
День знань.
2345678
Різдво Пресвятої Богородиці.
91011121314
Воздвиження Чесного Хреста.
15
Всенародний день батька.
1617
День рятувальника.
День працівників лісу.
Іменини святкують Ілля, Софія, Віра, Надія, Любов.
1819202122
День осіннього рівнодення.
День партизанської слави України.
23242526272829
День пам’яті трагедії Бабиного Яру.
30
День перекладача.
Всеукраїнський день бібліотек.
День усиновлення.
      

Онлайн-передплата

Лубенщина онлайн-передплата

Реклама

Замовити рекламу

Як стати журналістом

Привітання в газеті

Видавництво Лубни

Погода

Погода

Курс валют

Контакти

  • Адреса редакції: 37500, м. Лубни, проспект Володимирський, 43 (вхід з двору), 2-й поверх.
  • Телефон: +38(05361)61651
  • Телефон: +38(05361)74556
  • E-Mail: Lubenschina@ukr.net

Телефони

  • Директор підприємства (редактор) (05361) 7-45-56
  • Головний бухгалтер (менеджер з реклами) (05361) 6-16-51

Інформація

  • - Директор підприємства (редактор): Олександр Міщенко
  • - Індекси 61247. 61501. 61502

Угода

  • - За точність викладених фактів відповідальність несе автор
  • - За зміст та достовірність інформації у рекламі відповідальність несе рекламодавець
  • - Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій
  • - Редакція залишає за собою право скорочувати матеріали
  • - При використанні, або копіюванні матеріалів з сайту, посилання на сайт газети "Лубенщина" - обов'язкове!