Про ДИФТЕРІЮ в доказових джерелах небагато інформації, адже, завдячуючи вакцинації, вона стала вкрай рідкісним захворюванням.
І якщо Ви звернетесь до лікарів Європі з болем у горлі, то спеціаліст проведе диференціацію вірусного тонзилофарингіту від бактеріального...призначить відповідне лікування...і розслабиться.
Та якщо він дізнається, що Ви з пострадянської країни, то його зіниці розширяться, а сфінктери звузяться. Бо саме наші країни є "постачальниками" цієї хвороби...
Кілька слів про саму ДИФТЕРІЮ.
Це бактеріальна інфекція, що передається повітряно-крапельним шляхом.
Характеризується тяжким тонзилофарингітом, що супроводжується набряком верхніх дихальних шляхів, який у дітей може перекрити дихальні шляхи і призвести до асфіксії. І в цьому перша небезпека дифтерії.
А по друге, це токсин (яд) бактерії, котрий вражає серце (міокардити) та нервову систему (паралічі).
Діагностується ДИФТЕРІЯ по типовій клініці (брудно-сіруваті плівки на мигдаликах, набряк шиї, міокардит), а також виявленні збудника в мазку при посіві.
Щодо лікування: то воно проводиться в умовах інфекційного стаціонару і складається з антибактеріальної терапії та введення АНТИТОКСИНУ(сироватки). З останньою в нас в країні часто проблеми.
Отже...Європа пам'ятає про загрозу дифтерії завдячуючи нам. А що ми?..
А в Україні 02.04.22 було зафіксовано і підтверджено випадок ДИФТЕРІЇ у вимушено переміщеної особи з Донецької області.
На щастя, пролікований та ІЗОЛЬОВАНИЙ...
Але це ду-у-уже тривожний дзвіночок для нас усіх...
Та є і хороша новина...і ми зможемо забути про цю хворобу. Для цього варто просто НЕ НЕХТУВАТИ ВАКЦИНАЦІЄЮ.
Станом на початок 2023 року в Україні від дифтерії/правцю вакциною АДП-м:
У віці 16 років щеплено - 71% населення.
А дорослого населення лише 37.9%!!!!
Нагадую, щоб уникнути епідемій даний показник має бути вище 90%.
Україна зробила багато кроків, щоб бути Європою і зараз, як ніколи, близька до Євросоюзу. Чергова епідемія нам зараз не потрібна. А тому, щеплюйте своїх дітей і не забувайте раз в 10 років, починаючи з 16-річного віку, робити щеплення АДП-м.
Вакцина АДП-м захищає від двох захворювань: дифтерії та правцю.
Вона безкоштовна і наявна в достатній кількості. Переноситься легко, можливі поодинокі місцеві реакції.
Тому, якщо Ви не пам'ятайте коли останнє щеплювались або з моменту вакцинації минуло більше 10 років - зверніться до свого сімейного лікаря і зробіть чергове (як зараз модно казати - БУСТЕРНЕ) щеплення АДП-м.
Давайте зробимо ДИФТЕРІЮ надбанням нашої історії, а не реаліями медицини.
З щирою вірою у наше майбутнє.
Олег Єрченко, головний спеціаліст відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Лубенського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області .