14 лютого, в православному календарі — день пам’яті святого Трифона-мишогона.
Трифон народився в убогій християнській сім'ї і жив у селі Кампсиді, що в Малій Азії. Він відзначався даром творення див з дитинства, мав силу вигнання бісів та зцілення різних хвороб.
Одного разу врятував рідне село від голоду, силою молитви змусив піти шкідливих комах, що знищували хлібні злаки. Під час переслідування християн за правління Імператора Декія Трифона і його товариша Респіція було ув'язнено за те, що вони поклонялися Христові, а не поганським божкам.
У нікомедійській в'язниці вони мужньо переносили жорстокі тортури: їм забивали цвяхи у ступні, шмагали та обсмалювали смолоскипами. Під час мук явився їм Божий ангел, який поклав на їхні голови прегарні корони. Наступного дня Трифона і Респіція жорстоко побили батогами з прив'язаним оловом, а потім відрубали голови. Це сталося у 250 році. Християни хотіли поховати тіло у Нікеї, але у видінні святий Трифон наказав поховати його на батьківщині.
Їхні святі мощі перенесли до Єрусалима, а згодом — до Рима. Зараз частина мощей святого Трифона зберігається в кафедральному соборі в чорногорському місті Которі
В народі на честь святого Трифона святкують свято "Трифон-мишогон" або Заклинателель мишей — цього дня обізнаний чоловік заговорював мишачі нірки та виганяв мишей, щоб ті не псували врожай.
У Болгарії, Сербії та Македонії Трифона називають Зарізаном або П'яницею і вважають заступником виноробів. Свято відзначається під час першої обрізки виноградника.
Існує два перекази:
- про Трифона та Богородицю, які вважалися братом і сестрою. За легендою Богородиця прокляла Трифона за образу, завдану їй і дитині по дорозі до церкви, після чого святий відрізав собі ніс;
- Трифона називають Зарізан, бо коли він підрізав лозу, будучи добре пяним, замість лози порізав собі ніс.
Також в молитвах Трифона просять про благополучне полювання, позбавленні від шкідників посівів та врожаю, про гарних наречених, сімейне благополуччя, любов і взаєморозуміння подружжя. Також молитва святому мученику Трифону допомагає вилікуватися від очних хвороб і від хропіння, у вигнанні лукавого, в позбавленні від пристріту.
Народні традиції та прикмети
- Яка погода на Трифона, таким і весь місяць буде.
- На Трифона погода хороша — весну чекай ранню, пригожу.
- На Трифона Зоряного багато зірок — зима триватиме довго, а весна буде пізньою.
-
на Трифона тепло — така ж погода буде наступні 30 днів;
-
погода цього дня вказує на те, якою буде весна;
-
мороз означає — весна прийде пізно;
-
йде сніг — весною литимуть дощі.
Що не можна робити
Цього дня не варто ставити свічки за упокій, а також ходити до лазні. Намагайтеся бути обережними з гострими предметами.
-
Що можна робити сьогодні
-
Наші предки цього дня молилися святому Трифону.
-
Особливо часто до нього зверталися дівчата, які просили послати їм хорошого нареченого.
-
Лютий в цілому вважається місяцем сватання.