11 лютого в церковному календарі – перенесення мощей священномученика Гната Богоносця.
Гна́т Богоно́сець або Гнат Антіохійський (грец.Ιγνάτιος ο Θεοφόρος, 35, Сирія — 107, Рим) — один з перших отців Церкви, єпископАнтіохії, учень апостола Івана Богослова,
святий, мученик.
Святий Гнат Богоносець був учнем св. Івана Богослова. Згодом він став єпископом Антіохії і, як добрий пастир, впродовж 40 літ підтримував дух свого стада в час переслідування християн. За правління імператора Траяна його ув'язнили і повезли до Рима на суд. Під час довгої подорожі Гнат укріпляв місцевих християн у правдах святої віри. Тоді ж він написав сім листів до різних церковних громад. Саме Гнат Богоносець у листі до вірних міста Смірна в Малій Азії вперше використав вислів «Вселенська Церква».
Коли християни Рима намагалися визволити Ігнатія від смерті, він сказав їм: «... ніщо мені не в радість — ні зриме, ні незриме, тільки б зустріти Ісуса Христа. Нехай вогонь, і хрест, і зграя звірів; нехай розкидають мої кістки, відрубають члени, змолотять в порох все тіло; нехай прийдуть на мене муки диявола — тільки б зустріти Ісуса Христа»[4]. Помер Гнат мученицькою смертю 107 року в Римі, а його святі мощі перенесено в Антіохію.
Св. Гнат Богоносець загинув мученицькою смертю в Римі за імператора Траяна, який наказав кинути його на розтерзання звірам. Вірні позбирали кості св. Гната і поховали у Римі. Згодом святі мощі відіслали до Антіохії, де їх поховали у храмі на дафнійському передмісті. У 450 році святі мощі перенесли до нової церкви, збудованої на місці зруйнованої поганської богині Фортуни. Мощі св. Гната прославилися численними дивами. У середині VII ст. їх перенесли до Рима в церкву св. Папи Климента.
Саме священномучеником Гнатом були введені антифони (почерговий спів двох хорів), які стали дуже популярними під час богослужінь.
Що не можна робити в цей день
11 лютого забороняється багато працювати.
Не сваріться з близькими і не лихословте.
Не слід 11 лютого зловживати алкоголем чи переїдати.
Ввечері забороняється ходити в гості.
Народні прикмети і традиції на 11 лютого
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
дивилися, який сьогодні день: якщо дим “коромислом”, то скоро прийде потепління;
червоний місяць 11 лютого означає, що буде поривчастий вітер;
якщо на небі молодик, то така ж погода як 11 лютого буде і у березні;
а якщо місяць повний, то з середини березня до його кінця;
11 лютого шумить ліс до потепління.