Часто батьки на прохання своїх малюків дарують їм кошенят, цуценят, що може спричинити зараження зоонозною мікроспорією, стригучим лишаєм. Тож даруючи, обстежте пухнастого друга у ветеринарного лікаря, а при немовлятах у родині бажано уникати перебування тварин в оселях.
Мікроспорія – це дуже контагіозне захворювання. Інкубаційний період триває 3-7 днів.
Клінічні прояви на гладкій шкірі з’являються у вигляді множинних червоних плям округлої форми з чіткими межами, які схильні до периферичного росту. Поверхня плям вкрита лусочками. По краю вогнищ запальний валик із вузликами, окремими везикулами більш виражений. Вогнища ураження є як на відкритих ділянках шкіри, так і на закритих, іноді вражається область бороди, вусів, брови та вії. При подразненні можуть виникати мікіди – алергічні висипи у вигляді еритематозно-сквамозних плям або ліхеноїдних вузликів. На волосяній частині голови з’являються 1-2 великих округлих вогнища обламаних волосків на висоті 5-8 мм з чіткими межами та рясним, висівкоподібним лущенням, наче ділянка викошеної трави. Ці вогнища дають багато відсівів – маленьких вогнищ по периферії. У хворих можуть збільшуватися шийні, потиличні, завушні лімфатичні вузли.
Джерело зараження - коти (90%), особливо кошенята, які можуть бути носіями гриба без клінічних проявів, рідше собаки. У 80-85% випадків зараження відбувається при безпосередньому контакт із хворими тваринами або речами, інфікованими шерстю, лусочками шкіри хворих тварин. Від хворих людей зараження переноситься рідко (3-5%).
Захворювання гладкої шкіри і волосяної частини голови виліковне, але повинне лікуватися в медичному закладі лікарями, щоб не спричинити ускладнення і облисіння дитини.
Профілактика захворювання на мікроспорію полягає в ізоляції лікуванні хворого, оглядах дитячих колективів, дезінфекції одягу і предметів користування хворим, обстеженні домашніх тварин і членів сім’ї, відлові бездомних кішок, собак.
Ольга ШИЛІНА,
лікар Лубенського обласного шкірвендиспансеру.