31 грудня - церковне свято на честь святителя Модеста Єрусалимського. Також Православна церква 31 грудня вшановує пам'ять святого Севастіана.
За переказами, Модест народився у Малій Азії у християнській сім’ї. З юних роки відчув потяг до чернечого життя і прийняв постриг. За свої духовні труди став настоятелем монастиря святого Феодосія Великого у Палестині. Тоді на Сирію та Палестину напали перські війська, вони руйнували християнські храми і полонили єрусалимського патріарха Захарія. І саме Модесту було доручено керувати Єрусалимською церквою. Святитель за допомогою патріарха олександрійського Іоанна Милостивого відновив зруйновані християнські святині, поховав рештки вбитих ченців. Коли через 14 років патріарх Захарія повернувся, Модест передав йому повноваження. Однак люди настільки полюбили святеля, що після смерті Захарії він знову обійняв його пост.
У цей день у наших предків існували різні ритуали на Новий рік, які дійшли до наших днів.
Найпоширеніший: до початку нового року потрібно віддати борги і помиритися з близькими. Пращури в цей день піклувалися про худобу - прибирали в стайні, хліві, сажі, курнику і т.д., напували і чистили коней, корів, доглядали за свиньми, птицею, дрібною рогатою худобою, щоб вона була здоровою в новому році. Давали їсти собаці, годували кота. Святого Модеста вважали покровителем домашньої худоби, тому селяни зверталися до нього з молитвами, просили допомогти тваринам легше перенести зиму.
Чим сильніші були морози, тим менш були можливі у майбутньому снігопади і заметілі. В останній день року, що минає, передбачали долю на рік прийдешній. Для цього лягали на тік, де молотили хліб, і слухали: якщо під тим, хто ворожить застукає, на нього чекає смерть, якщо задзвенить — весілля, а якщо почується молотьба, буде багатим.
Ще вірили, що вустами дитини в цей день говорить Ангел. Тому уважно прислухалисядо дитячих прохань.
Для залучення в життя щастя і удачі потрібно було 31 грудня: придбати новий віник, який обів’язати червоною стрічкою і поставити в кутку кухні вгору мітлою; на столі для домовика залишити келих з вином і тарілку з салатом; повісити вінок з ялинкових або соснових гілок на вхідні двері будинку; змити з себе всю негативну енергетику; незадовго до настання Нового року в кожній кімнаті житла запалити по свічці; попросити вибачення у близьких і пробачити образи.
Є і заборони, яких слід дотримуватися.
31 грудня не можна: бити посуд – це призведе до сварок з домочадцями; лаятися за святковим столом – трапиться нещастя; залишати новорічний стіл порожнім – до бідності і голоду; викидати залишки їжі з новорічного столу – виженете свою удачу; відмовляти в гостинності – будете жити в нужді. Не можна залишати молоко у відкритому посуді, щоб туди злі духи не залізли. Не можна проводжати рік у боргах.
Якщо у Новий рік гості, то цілий рік будуть гості. Позичати гроші під Новий рік не можна, щоби весь наступний рік не бути у боргах. У кого у Новий рік буде порожньо в кишенях, той весь рік проведе у злиднях. Коровай та сіль на новорічному столі – до добробуту.
Цей день в історії
Народилися:
1892 — Михайль Семенко, український поет, основоположник українського футуризму (панфутуризму);
1989 — у Києві відкрито першу ділянку (1,9 км) 3-ї (Сирецько-Печерської) лінії столичного метрополітену з трьома станціями: “Золоті ворота”, “Палац спорту”, “Мечникова” (нині “Кловська”).