26 листопада на Кургані Скорботи під Лубнами - першому меморіальному комплексі, зведеному, щоб вшанувати память закатованих голодом українців - зібралися представники громадськості, влада. Щороку, у четверту суботу листопада, тут відбувається акція памяті по 4 мільйонах замучених голодом українцях, а ще 600 тисячах ненароджених наших земляках. Така сумна статиститка Інституту памяті...
Такі непоправні втрати були завдані сталінським режимом народу, який сіяв хліб і ростив дітей на найбагатшій землі.
Скорботною ходою учасники мітингу-реквієму вирушили до символічного для кожного українця місця. Попереду прапор України, дівчата у національних костюмах та з колосками в руках.
Звучить у запису голос народного артиста України Богдана Ступки
Під музику "Реквієма" Моцарта колона завмирає біля підніжжя Кургану Скорботи, насипаному тут на початку 90-х років.
Ведуча заходу Валентина Павлічук нагадує про злочини, скоєні 90 років тому: голод убив мвільйони українців, а долі тих, хто вижив, - скалічив.
Символом подій, що відбулися тоді на цій землі стають слова Матері-України, у образі якої виступає Наталія Медведовська. Вона промовляє до неба і долюдей, до нащадків померлих від голоду.
Піснею нагадує про трагедію народу Алла Самозвон.
Хвилиною мовчання вшановують присутні память закатованих голодом у 1932-1933 роках.
До меморіального комплексу на вершині Кургану кладуть квіти народний депутат Анастасія Ляшенко, заступник начальника Полтавської обласної військової адмініцстрації Катерина Рижеченко, міський голова Олександр Грицаєнко, начальник Лубенської районної військової адміністрації Сергій Сіряченко, заступник голови Лубенської районної ради Оксанга Цимбал, представники громадських організацій, мешканці Лубен.
Вічна память загиблим від голоду. Свідченням цього буде акція "Запали свічу памяті", коли о 16.00 кожен свідомий громадянин України має запалити на підвіконні свічу у память про закатованих голодом предках.