На полотні вишиваного слова

knyga litobednannja 28092018Лубни літературні – це неповторна перлина духовності нашого краю. На полотні вишиваного слова Посульського краю на початку ХХ століття яскравим орнаментом стала подія, яка мала місце у жовтні 1923 року, коли майбутній дитячий письменник Олесь Донченко разом з Марком Кожушним створив філію спілки селянських письменників «Плуг» при редакції тодішньої газети.

Саме від «Плугу» так чи інакше з історією розвитку літературного процесу в Україні і поза її межами пов’язані імена  Пилипа Капельгородського, Василя Барки, Івана Гончаренка, Павла Усенка, Леоніда Первомайського, Люціани Піонтек та інших. По-різному склалися їхні долі. Одні були визнані при житті, інші – реабілітовані після смерті, треті – тільки після здобуття Україною незалежності.

У передвоєнні роки та роки окупації полум’яне слово ніс землякам поет-антифашист Петро Артеменко, розстріляний окупантами у 1942 році. А вже після звільнення Лубенщини від «коричневої чуми» ХХ століття  у 1944 році повернулися до рідного міста Надія Хоменко, Олесь Донченко, а після закінчення Другої світової війни переїхав жити в Лубни бойовий офіцер, письменник Петро Лубенський.

Часи післявоєнної відбудови позначилися потужним сплеском літературного життя. Активно працювали на письменницькій ниві подружжя Надії Хоменко і Петра Лубенського, які опікувалися творчою молоддю. Розкриваються таланти Володимира Малика, Віктора Безорудька. У Черкасах спалахує яскрава зірка нашого земляка з с. Біївці Василя Симоненка. Пізніше приходить у літературу, як дитячий письменник, Петро Мостовий. Переїздить жити в Лубни письменник Євген Наумов.

Говорячи про сучасний літературний процес на Полтавщині, не можна оминути увагою 1030-літнє місто Лубни. Тут нині живуть і працюють шість членів Національної спілки письменників України Наталія Баклай, Ольга Хало, Раїса Плотникова, Олександр Міщенко, Юлія Манойленко, Ганна Кревська, які гуртують довкола себе кращі творчі сили краю. Більшість авторів об’єднані в літературну організацію – літоб’єднання ім. О.Донченка при редакції газети «Лубенщина», яке в нинішньому році відзначає своє 95-річчя. Це дозволяє говорити про системну роботу з підтримки та розвитку літературного процесу на Лубенщині.

У роботі з молоддю велику роль відіграють численні творчі конкурси, головним з яких традиційно залишається «Поетична весна», яка у цьому році була ювілейною – 55-ю. Серед здобутків літоб’єднання – проведення традиційних конкурсів читців до дня Пам’яті і примирення «І подвиг солдата в ім’я Перемоги хай буде нащадкам на пам'ять» та на краще читання творів Василя Симоненка. Літератори незмінно беруть участь в урочистостях до Шевченківських днів у с. Ісківці, врученні літературно-мистецьких премій імені Василя Симоненка, Володимира Малика та Олеся Донченка. Літоб’єднанням ім. О.Донченка видається власна газета «Ліра». Члени літоб’єднання стають лауреатами численних літературних премій. Щорічно письменниками та літераторами краю видається понад два десятки високохудожніх книг, а ще – колективні збірники, календарі, інша друкована продукція, яка покликана популяризувати літературне слово серед мешканців Полтавщини і України.

На полотні вишиваного слова яскравими орнаментами вигаптувані імена Ніни Шерстюк та Олександра Печори, Геннадія Когтєва та Володимира Васильєва, Андрія Дальнього та Миколи Кочерги, Ольги Босікової та Бориса Кононенка,  Олександра Кияна та Лариси Назаренко, Андрія Осацького та Ніни Третяк (м. Гребінка), для яких творчість є сенсом життя. 

Таким чином за насиченістю літературно-мистецькими подіями, яскравими літературними іменами, кількістю і якістю авторської книжкової продукції, яка видається лубенцями у різних видавництвах міста, області, України – місто є лідером літературного процесу на Полтавщині, а 95-річний ювілей заснування літоб’єднання ім. О.Донченка – можливістю підбити певні підсумки і спрямувати свій погляд у майбутнє!

Олександр МІЩЕНКО, член Національної спілки письменників України, голова літоб’єднання ім. О.Донченка при редакції газети «Лубенщина».

Календар свят

Вересень, 2024
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
День знань.
2345678
Різдво Пресвятої Богородиці.
91011121314
Воздвиження Чесного Хреста.
15
Всенародний день батька.
1617
День рятувальника.
День працівників лісу.
Іменини святкують Ілля, Софія, Віра, Надія, Любов.
1819202122
День осіннього рівнодення.
День партизанської слави України.
23242526272829
День пам’яті трагедії Бабиного Яру.
30
День перекладача.
Всеукраїнський день бібліотек.
День усиновлення.
      

Онлайн-передплата

Лубенщина онлайн-передплата

Реклама

Замовити рекламу

Як стати журналістом

Привітання в газеті

Видавництво Лубни

Погода

Погода

Курс валют

Контакти

  • Адреса редакції: 37500, м. Лубни, проспект Володимирський, 43 (вхід з двору), 2-й поверх.
  • Телефон: +38(05361)61651
  • Телефон: +38(05361)74556
  • E-Mail: Lubenschina@ukr.net

Телефони

  • Директор підприємства (редактор) (05361) 7-45-56
  • Головний бухгалтер (менеджер з реклами) (05361) 6-16-51

Інформація

  • - Директор підприємства (редактор): Олександр Міщенко
  • - Індекси 61247. 61501. 61502

Угода

  • - За точність викладених фактів відповідальність несе автор
  • - За зміст та достовірність інформації у рекламі відповідальність несе рекламодавець
  • - Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій
  • - Редакція залишає за собою право скорочувати матеріали
  • - При використанні, або копіюванні матеріалів з сайту, посилання на сайт газети "Лубенщина" - обов'язкове!