Натхнення – світоч, що запалює людські серця. Для нього не суттєві вік і статус. Воно не має зникнути в нікуди, тому світ – усвідомлює це чи ні – завжди багатий на його носіїв. Багатий не в сенсі численності – у сенсі значимості. Натхнення – наш код доступу до ноосфери. Долучитися, відчути, передати іншим, навіть якщо їм ніколи вгору глянути, – це і привілей, і обов’язок.
Скажімо, Михайло Коцюбинський по крупинах, ризикуючи життям, зібрав неоціненний фактаж для своїх «Тіней забутих предків». Сергій Параджанов заплатив власною свободою і здоров’ям за кінематографічне втілення та тріумф свого шедевру.
Завен Саркісян, унікальний фотомистець, не обмежився статусом особистого фотографа Параджанова й став хранителем і популяризатором його пам’яті, заснувавши в Єревані Дім-музей.
Як в іконописній перспективі сакральний образ стає початком розширення світу, так і тут натхнення одного майстра породжує творіння нового рівня, залучаючи й зацікавлюючи все ширші верстви. Значення музею для державності – гасло, з яким Завен Саркісян звертався до світу, без сумніву, буде підхоплене іншими ентузіастами.
То чому б і кожному з нас не розглядати творчий досвід геніїв як своєрідний ключ до скарбів світової культури?
Про це й не тільки йшлося на нещодавній мотиваційній гостині в Лубенській ЗОШ №10. У рідні стіни на зустріч з учнями 7 – 9 класів завітали цьогорічні випускниці: Анастасія Довбиш та Вікторія Хом’як, переможниці Всеукраїнського історико-літературного конкурсу «Вони є. Вони поруч», присвяченому пам’яті Завена Саркісяна».
Вони презентували власні творчі здібності, креатив, унікальний погляд на світ, виконавши літературно-мистецький проєкт «Чумацький шлях веде у синє небо, в вічність, Чумацький шлях веде в безодню до зірок (О. Авагян)». У ході роботи над проєктом під керівництвом педагогів Ольги Іщенко, Наталії Брекало, Людмили Бедрик дев’ятикласниця Анастасія Довбиш виконала в техніці рельєфу авторський триптих за мотивами життя і творчості Олександра Авагяна, а Вікторія Хом’як відтворила враження від діапазону творчості спелеолога, археолога і барда в есе.
За підсумками конкурсу Анастасія Довбиш та Вікторія Хом’як отримали Диплом І ступеня, а педагоги -наставники – подяки від Міністерства освіти і науки України.
Юні авторки поділилися як власною радістю з приводу нагоди, так і досвідом роботи над проектом. Анастасія Довбиш запропонувала охочим майстер-клас з виготовлення рельєфу з сатен-гіпсу.
Основна ж порада наших конкурсанток наступним поколінням: не обмежуйтеся шкільною програмою, беріть участь у цікавих конкурсах, особливо тих, які пропонує щорічний проєкт «Моя Батьківщина – очима дітей етносів України» під керівництвом Олени Оганесян – вони дають неймовірні можливості для самореалізації. Не бійтеся зануритися у світ геніальних творчих особистостей, адже завдяки їм ми долучаємося до скарбів світової культури!
Людмила Бедрик,
учитель української мови і літератури,
Лубенська ЗОШ №10