Два основних інгредієнта смузі — банани і лід: перші допоможуть зробити напій більш густим, другий, навпаки, рідким. Крім того, саме банани радять додавати в якості універсального підсолоджувача.
Для того щоб зробити ваш коктейль зовсім особливим, не забувайте додавати в нього унікальні інгредієнти: це можуть бути горішки, трави або навіть насіння. Ви можете варіювати навіть основу напою — від молока до холодної кави.
Фруктовий смузі
- • Знежирене молоко
- • Нарізані скибочками фрукти (свіжі, заморожені або консервовані)
Найпростіший з усіх рецептів. Його зможе приготувати кожен. Помістіть нарізані фрукти в блендер і залийте молоком, щільно закрийте кришку, подрібніть.
Фрукти
- • Знежирене молоко
- • Ванільний йогурт з низьким вмістом жиру
- • Ананасовий або апельсиновий сік
- • Заморожена полуниця
- • Банан
Смузі з фруктів, йогурту і соку — це прекрасний і смачний сніданок. Не забувайте, що в полуниці багато вітаміну C.
Полунично-персиковий
- • Знежирене молоко
- • Ванільний знежирений йогурт
- • Персики
- • Полуниця
- • Подрібнений імбир
- • Кубики льоду
- • Цукор — за бажанням
Цей знежирений кремовий смузі подарує вам незабутні моменти задоволення. Якщо переживаєте за фігуру, не додавайте цукру — смак від цього не стане гіршим.
Нормалізація роботи травної системи, гарне волосся, нігті і шкіра, міцний сон – лише неповний список чудес від полівітамінних продуктів, що володіють очисним ефектом. І найпростіше поєднати їх в одному напої.
Чорниця + банан + лимон + селера
Чорниця – це дуже смачна і корисна ягода. Вона зміцнює імунітет і благотворно впливає на зір людини. Змішайте у блендері 2 банани, 3 столових ложки чорниці, сік 1/3 лимона, 2-3 стебла селери, склянку води.
Морква + буряк + селера + огірок + яблуко + петрушка + імбир
Готуємо густий напій, в якому поєднується ударна доза вітамінів і яскравих фарб. У блендері необхідно змішати 1 морква, 1 буряк, 1 стебло селери, 1 огірок, 2 яблука, пучок петрушки і невелика кількість імбиру. Смачно і корисно.
Морква + яблуко + імбир + банан + апельсин + м’ята
Настрій підніметься навіть при одному погляді на цей яскравий і соковитий напій. Візьміть 3 морквини, 2 зелені яблука, шматочок імбиру, 2 банани, 1 апельсин, жменю листя м’яти. З моркви, з яблук і апельсина необхідно зробити сік, а потім змішати в блендері з іншими інгредієнтами. Не забудьте пригостити одного, адже рецепт розрахований на 2 порції.
Полуниця + брусниця + банан + м’ята
Освіжаючий і соковитий варіант напою – це ягідний з м’ятою. Візьміть 200 грамів замороженої полуниці, 150 грамів мороженої брусниці, журавлини або вишні, 2 банани, 1 склянка листя м’яти, 1 склянка води. Змішайте всі інгредієнти і відправте в блендер.
Банан + яблуко + висівки + кінза
Відмінний початок дня може бути тільки разом з напоєм, до складу якого входить багато корисних інгредієнтів. Візьміть половину банана, половину зеленого яблука, 1 столову ложку висівок, пучок кінзи, базиліка, шпинату або м’яти і добре збийте в блендері. Зелень краще вибрати яку-небудь одну, щоб не змішувати смаки.
Огірок + шпинат + ананас + зелений чай + лимон + імбир
Напій можна приготувати і на основі зеленого чаю. Такий напій буде багатий антиоксидантами і вітамінами. Змішайте у блендері всі інгредієнти до однорідного стану: 1 огірок, 2 пучки шпинату, 2 чашки порізаного ананаса, чашку завареного зеленого чаю, сік половини лимона, корінь імбиру.
Грейпрут + лляні насіння + полуниця + виноград + авокадо + банан + лимон
У такому напої міститься велика кількість вітаміну С, який зміцнює імунітет і покращує загальне самопочуття. У блендері подрібніть ложку лляних насіннячок. Потім закиньте туди ж всі інші інгредієнти: половину грейпфрута, 15 заморожених полуничок, жменю винограду без кісточок, половину авокадо, 1 банан, сік половини лимона або лайма. Добре змішайте.
Яблуко + лимон + огірок
Лимон багатий вітаміном С, а яблуко – залізом і пектинами. Чому б не поєднати ці інгредієнти в одному напої? Змішайте у блендері 1 яблуко, сік половини лимона і додайте 2 огірка.
Ви можете приготувати смузі з будь-яких інгредієнтів: найкраще, щоб їх кількість не перевищувала трьох-чотирьох, консистенція виходила не дуже рідкою і не дуже густий, а сам напій містив всі необхідні нашому організму поживні елементи. Так, наприклад, найкращим джерелом білка і корисних жирів стануть молоко, горіхи і сир, джерелом повільних вуглеводів — висівки та вівсянка, а клітковини — будь-які фрукти і овочі.