Хворо́ба Ла́йма (також відома як - бореліоз, Лайм-бореліоз, системний кліщовий бореліоз) — природно-осередкова інфекційна хвороба з групи бактеріальних зоонозів, яку спричинюють борелії. Хворобу передають кліщі. Характеризується вона переважним ураженням шкіри, а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця. Поширена у Північній Америці та Європі, і є другою за швидкістю зростання інфекційною хворобою в США після ВІЛ-інфекції.
Епідемічна ситуація з хвороби Лайма в місті Лубни та Лубенському районі залишається неблагополучною. У районі сформувався стійкий осередок цього захворювання, який має значний епідемічний потенціал і становить небезпеку для здоров’я населення. Якщо з 2001 по 2005 роки реєструвались поодинокі випадки (всього 5), то в 2018 році- 24 випадки, в 2019 році - 17, в 2020 році – 14 випадків. В поточному році зареєстровано 5 випадків хвороби Лайма.
У поточному році за медичною допомогою у лікувально - профілактичні заклади міста з приводу присмоктування кліщів звернулося 46 осіб. Не дивлячись на зниження захворюваності, ситуація в районі залишається нестійкою, адже за останні роки спостерігається зростання кількості осіб, які зазнають нападів кліщів.
Переважна більшість хворих зазнають нападів кліщів у паркових та лісопаркових зонах міста, під час відпочинку на берегах водойм, на присадибних ділянках міста, на території сільської місцевості та за межами району.
Сприйнятливість до хвороби Лайма є високою. Хворіють переважно люди активного віку, частіше представники професійних груп ризику (мисливці, лісники, грибники тощо). Захворюваності на хворобу Лайма притаманна сезонність, яка зумовлена біологією кліщів. Сезонна активність кліщів в Україні має два виражених піки - в квітні-травні і серпні-вересні.
Хвороба Лайма має схильність до рецидивів і хронічного перебігу.
Переконливою ознакою хвороби Лайма є поява на місці укусу червоної плями. Така пляма ( мігруюча еритема ) з часом збільшується і може сягати 20-30 см в діаметрі. Інкубаційний період захворювання – 3-32 дні.
Найбільш простим і ефективним засобом профілактики хвороби Лайма є уникнення присмоктування кліщів. З метою попередження інфікування кліщовим бореліозом при відвідуванні лісів, парків та інших місць відпочинку необхідно застосовувати основні профілактичні засоби : захисний одяг, репеленти, що відлякують кліщів, а після прогулянки уважно оглянути шкірні покриви. Також необхідно своєчасно проводити оздоровлення територій відпочинку біля водойм, розчищати від сушняку і чагарників, регулярно скошувати траву в паркових, лісопаркових зонах, на узбіччі доріг, на газонах та біля приватних домоволодінь, застосовувати масові протикліщові (акарицидні) обробки.
Небезпека хвороби Лайма полягає в тому, що вона може викликати важкі ускладнення.
Пам′ятайте! Ранні стадії хвороби добре піддаються лікуванню, тому якщо Вас вкусив кліщ, не зволікайте – зверніться до лікаря. Вчасне виявлення хвороби допоможе уникнути ускладнень і збереже Ваше здоров′я!
Завідувач відділення епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань Лубенського МВПЛД ДУ" Полтавський ОЛЦ МОЗ України" Тамара Давиденко.