На український ринок пестицидів потрапляє величезна кількість підробленої продукції, під назвами відомих препаратів продають невідомі хімічні сполуки.
Питання фальсифікованих засобів захисту рослин стоїть дуже гостро, адже воно безпосередньо пов’язане з процесом виробництва сільськогосподарської продукції та продуктів харчування, які мають бути абсолютно безпечними для споживання.
Фальсифіковані пестициди становлять особливу небезпеку, оскільки інформація про їх хімічний склад невідома, тому неможливо її визначити у продуктах або рослинах. Дія від застосування таких пестицидів — непередбачувана, а завдана шкода — істотна та тривала.
Наслідки застосування фальсифікату.
Ось лише неповний перелік того, що чекає на всіх нас при використанні фальсифікованих пестицидів:
- Часткове чи повне знищення врожаю;
- Відсутність ефекту бажаної дії від підроблених гербіцидів, інсектицидів та фунгіцидів.
- Загибель культури.
- Забруднення зовнішнього середовища, поверхневих та ґрунтових вод;
- Погіршення родючості ґрунтів.
- Непридатна до споживання сільськогосподарськаu продукція, забруднена залишками заборонених шкідливих речовин та домішок.
- Шкода здоров’ю людини під час внесення препарату.
- Порушення репродуктивної функції людського організму.
- Незворотній розлад імунної та нервової систем.
- Вроджені каліцтва.
- Суттєві матеріальні збитки.
- Зіпсована репутація фермера як постачальникаu якісної та безпечної продукції.
При цьому основна небезпека криється в тому, що наслідки застосування фальсифікату неможливо навіть гіпотетично спрогнозувати! Токсичні домішки невивчених препаратів потрапляють у довкілля, накопичуються у поверхневих та підземних водах і на довгі роки залишаються у ґрунті, впливаючи на майбутні врожаї! Для певних представників фауни контакт із підробленими пестицидами закінчується фатально. Лабораторні дослідження, проведені зі зразками фальсифікованих ЗЗР, майже завжди фіксують непередбачуваний та зазвичай украй негативний вплив фальсифікату на зовнішнє середовище та живих істот.
Основні види підробок:
- відсутність діючої речовини в імітації препаративної форми;
- зниження вмісту діючої речовини;
- продаж замість препарату невідомих речовин;
- продаж низькоякісних копій під назвою оригінальних препаратів.
Основні канали надходження підробок:
- Імпорт з Китаю. Згідно з інформацією правоохоронних органів, в Європейському Союзі понад 85% вилученого фальсифікату ЗЗР було завезено з Китаю.
Інтернет (неконтрольований продажu фальсифікату в будь-якій формі — як у вигляді готових препаратів, так і окремими компонентами) Купуючи препарати, звертайте увагу на інформацію, зазначену на упаковці. На етикетках оригінальних препаратів обов’язково має бути вказано назву препарату, діючу речовину, номер ТУ або ДСТУ, номер партії, масу або вагу препарату, дату виготовлення, термін придатності, назву фірми-виробника і фірми-фасувальника, адресу й телефон фірми-виробника, культури і об’єкти, для обробки яких призначено препарат, спосіб і норму витрати, термін очікування, запобіжні заходи при роботі з препаратом.
Не забувайте, що кожне торгове місце повинно мати сертифікати якості препаратів з номером, який повинен збігатися з номером партії на упаковці препарату. Якщо у вас виникли підозри з приводу якості продукції, яку ви маєте намір придбати, не соромтеся поцікавитися у продавця наявністю сертифіката.
- Навіть незважаючи на всі ці запобіжні заходи, є ризик стати об’єктом шахрайства, тому безпечніше купувати засоби захисту рослин у спеціалізованих магазинах. Неодмінно слід зберігати касовий або товарний чек, адже чек – це документ, за яким можна довести свою правоту
Не купуйте пестициди і агрохімікати на стихійних ринках, з вантажівок, у невідомих продавців без чеку та сертифікату якості, а також через Інтернет.
Віта Фепа, Державний фітосанітарний інспектор.