Зимової пори варто уважно переглянути гілки плодових дерев, насамперед на предмет яйцекладок і зимуючих гнізд шкідливих комах.
Так, кільчатий шовкопряд відкладає світло-сірі яйця, які щільним кільцем оперезують гілку дерева. У них усередині уже сформувалися маленькі гусенички. Завдяки міцності своєї оболочки яйце надійно захищає гусеницю від дії сильних морозів, що навіть доходять до -30 градусів Цельсія.
Яйцекладку кільчатого шовкопряда краще видалити саме зараз, не чекаючи весни, коли з початком розпускання бруньок гусенички, вигризаючи отвір в оболонці яйця, негайно починають харчуватися молодими листочками,що тільки що з`явилися. Гніздо метелика-бояришниці, небезпечного шкідника ряду плодових культур, важко оминути увагою: зараз воно добре виділяється після повного листопада на гілках дерев декількома сухими бурими листками, які згорнулися в трубочку. У ньому здатні ховатися більше 40 гусеничок, надійно захованих від зимової холоднечі білими щільними коконами. Як тільки навесні потеплішає, ці "черв’ячки" пробуджуються від зимової сплячки і приступають до харчування першими листочками, знищуючи їх у великій кількості, в результаті чого останні не розпускаються. Складно пропустити порівняно велике гніздо злато гузки, що утворене кількома листочками і зазвичай кріпиться за допомогою міцної павутини до розвилки сучків. Цей шкідник також зимує в стадії гусениці. З приходом тепла і початком набрякання бруньок ненажерлива гусінь активно харчується спочатку бруньками, потім приймається за листя. Гнізда всіх цих шкідливих метеликів зараз найкраще спалити. Бурий і червоний плодові кліщі, що висмоктують в період вегетації соки з листя, зимують у вигляді малесеньких яєць, які можна виявити близько зародків листя,в тріщинах кори або біля основи в розвилках плодових дерев. Яйця червоного кліща оранжево-червоного кольору більш помітні, ніж у іншого шкідника. Варто також проводити боротьбу з мишовидними гризунами. Під час відлиг намагайтеся втрамбувати сніг навколо плодових дерев,тим самим перериваючи мишачі ходи.
Як бачимо, робота в саду завжди знайдеться, тож варто постійно слідкувати за плодовими деревами і вони щедро віддячать за Вашу турботу.
Провідний спеціаліст відділу контролю за обігом засобів захисту рослин Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспожислужби в Полтавській області Василь Багно.