Випускники Лубенського лісотехнічного коледжу – люди талановиті. Один з них випускник 2015 року Сергій Дука. Його роботи з дерева зібрали багато схвальних відгуків, викликали захоплення й цікавість.
Дитинство Сергія промайнуло у селі Гаї Роменського району Сумської області серед розкішної природи. Щоденне спілкування з лісом, розповіді батька, який 14 років працює в лісовій галузі, любов до всього сущого зіграли ключову роль у виборі професії. Після закінчення місцевої дев’ятирічки Сергій ні хвилини не вагався, куди піти вчитися - обрав Лубенський лісотехнічний коледж.
І після його закінчення вже п’ятий рік працює за фахом в Роменському агролісгоспі. І вирізує з дерева справжні витвори мистецтва.
- Робота дуже подобається, - зізнається майстер-різьбяр. – Майже щодня буваю в лісі, живу біля лісу. Знахродячись на природі, часто звертаю увагу на різні, здавалося б непомітні дрібниці - як розміщена кора, гілки, листя, коріння в різних дерев. Все це допомагає якомога реалістичніше передати в своїх різьблених виробах красу природи.
Щоб створити таку красу, треба не тільки взяти в руки інструмент, а ще й бути художником, мати естетичний смак, «відчувати» дерево. Всім цим Сергій Дука наділений.
— Ідеї знаходжу здебільшого в Інтернеті. Цікавлюся, як працюють інші умільці, щось повторюю, але переважно «позичаю» елементи в різних майстрів і створюю власний виріб.
А ще надихаюся лісом. Там стільки цікавого! Кожний листочок чи тварина неповторні. Робота в мене така, що спонукає бути спостережливим і уважним. Тому, хто любить природу, вміє бачити, вона завжди дасть підказку, — ділиться секретами свого захоплення юнак.
І хай зараз тих секретів ще й не так багато, в Сергія все попереду. Молодий, енергійний і напрочуд скромний молодий чоловік творить із дерева справжні дива.
— Пробував різати з груші, як це роблять на Західній Україні. Не сподобалося, видалася твердуватою. Тож «облюбував» липу. Однорідна за структурою, м’яка, вона однаково добре ріжеться уздовж і впоперек волокон, піддається обробці практично будь-яким способом, — продовжує посвячувати мене в таїну своєї справи молодий майстер.
Він дійсно майстер, це не просто красиве слівце. У свої 23 роки Сергій багато знає про особливості, фактуру деревини й успішно застосовує ці знання в роботі. Наприклад, для того, щоб вирізати композицію з совою та бобром, спочатку треба з кількох дощок склеїти такий собі щит, відшліфувати. Потім нанести малюнок і тільки тоді братися за інструменти. Стамески й різьбярські ножі — найперші помічники хлопця. Вони в основному ще радянського виробництва. Також є стамески сучасні, українського виробника, які не поступаються дорогому професійному обладнанню відомих фірм.
Важливо повторити структуру листочка, соснової гілочки, пера птаха чи шкурки тваринки. Багато важить і фарбування. Спочатку заготовка зашліфовується, покривається морилкою, знову шліфується, аби з’явилися певні відтінки. І нарешті покривається кількома шарами лаку. Лише тоді виріб виглядає дуже ефектно.
Але цьому передує кілька місяців праці. Не може Сергій дозволити собі щодня займатися улюбленою справою, бо життя в селі вимагає від хазяїв, аби був лад і на городі, й на подвір’ї, і в хліві. А Сергій Дука саме такий. Тому «викроює» годинку-другу, коли поробить усе по господарству, й усамітнюється в майстерні. Тоді дає волю фантазії, і здається, що дерево аж співає в його руках.
Звичніше розповідати про захоплення людини з великим життєвим досвідом. Та Сергій переконаний, що це не головне. Треба мати терпіння, творчу «жилку», хист і бажання втілювати задумане в життя. В нього це виходить. Завітайте на його сторінку у фейсбуці й переконайтеся самі. Впевнені, будете в захваті, а може, й замовите що-небудь.
Багато прихильників у юного майстра з’явилось з того часу, як він виставив фото своїх робіт у соціальних мережах. Є серед них і охочі придбати його роботи. Навіть замовлення надходять від мисливців на виготовлення мисливських трофеїв. Все це додає майстру бажання творити та самовдосконалюватись. Поза роботою та домашніми клопотами, коли з’являється вільна година Сергій усамітнюється у своїй майстерні й вирізує. Сьогодні його роботи можна побачити поки що лише в Інтернеті, але в майбутньому, у планах показати їх загалу на виставках та ярмарках.
Тетяна Донець, класний керівник Сергія, викладач фахових дисциплін Лубенського лісотехнічного коледжу;
Олександр Литвиненко, викладач фахових дисциплін, адміністратор сайту Лубенського лісотехнічного коледжу.
У статті авторами використано матеріали, надруковані у газетах «Вісті Роменщини» та «Добрий господар»
фото – зі сторінки Сергія Дуки у мережі Facebook.