Створення системи безоплатної правової допомоги в Україні є конструктивною відповіддю на реальні потреби суспільства. На нашу думку, навіть більше, це сигналізує про новий та вкрай необхідний підхід до задоволення потреб вразливих верств суспільства в Україні.
Безоплатна правова допомога є основою розширення доступу до надання правових роз’яснень та консультацій громадянам та правосуддя.
Захист прав людини шляхом забезпечення рівного доступу до правової інформації та правосуддя, посилення правових можливостей і правової спроможності представників соціально вразливих груп, територіальних громад та спільнот. Ми віримо, що гідне життя напряму залежить від того, наскільки людина знає свої права, має бажання та можливості їх реалізовувати.
Останнім часом виникла реальна потреба суспільства у висвітлені питання оформлення спадщини на земельний пай. На практиці - це складає значний відсоток у кількісті питань, з якими звертаються до Лубенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги її клієнти. Тому ми вирішили розповісти про це більш детально.
Згідно чинного законодавства України земельна частка (пай) — умовна частка землі, визначена у результаті поділу земель, переданих у колективну власність, серед членів сільськогосподарського підприємства. Спадкування це перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Спадкоємцем за заповітом є особа, визначена у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини, здійснюється спадкування за законом. Наголошуємо, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Необхідно знати, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкоємцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6-місячного строку з дня смерті спадкодавця або з дня, з якого він оголошується померлим не заявив про відмову від неї.
Є певна категорія осіб, які спадкують незалежно від змісту заповіту. Це - малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки - спадкують половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка). Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.
Порядок оформлення права власності на земельну ділянку :
1.Необхідно подати державному або приватному нотаріусу заву про прийняття спадщини. Відповідно до п.2 статті 1269 Цивільного кодексу України заяви про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Такий строк обраховується з дня смерті спадкодавця або з дня, з якого вона оголошується померлою. Якщо спадкоємці пропускають зазначений шестимісячний строк, у таких випадках цей строк може бути поновлений судом, але пропущений строк має бути лише з поважних причин.
- Необхідно з’ясувати чи внесені відомості про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, а також про наявність документів, що підтверджують право власності померлого на земельну ділянку, чи присвоєний земельній ділянці кадастровий номер.
Якщо є державний акт на ім’я померлого, але кадастровий номер земельній ділянці не присвоєний, або ж кадастровий номер присвоєно, але відомості про земельну ділянку у електронній системі Державного земельного кадастру відсутні, необхідно виготовити технічну документацію з відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
- Земельну ділянку необхідно зареєструвати у Державному земельному кадастрі та як результат – отримати Витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Для цього слід звернутись до територіального органу Держгеокадастру в районі (місті).
- Після спливу 6 місячного строку з дня смерті спадкодавця, необхідно звернутись до нотаріуса, якому було подано заяву про прийняття спадщини. Нотаріус зобов’язаний зареєструвати право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. З цього моменту особа є повноправним власником успадкованої земельної ділянки.
Згідно із законодавством, зміна власника земельної ділянки (орендодавця) не є підставою для припинення договору оренди землі.
Отже, успадкувавши пай, спадкоємець приймає на себе не тільки право власності на нього, а й права і обов'язки, що виникли у спадкодавця за договором. Причому, до закінчення терміну оренди новий власник не має права в односторонньому порядку розірвати договір. Якщо, звичайно, в договорі оренди не прописано, що смерть орендодавця є підставою для припинення дії договору.
В разі якщо у Вас виникнуть додаткові питання пропонуємо Вам звернутися для отримання безоплатної правової допомоги до Лубенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Лубни, вул. Монастирська, 17 (у дворі суду) або ж по телефону (05361) 7-74-79, моб.: (095) 253-66-14 з 9.00 до 18.00 години у робочі дні.