Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії — повна назва свята, що Православна Церква відзначає 21 вересня за новим стилем (8 вересня за старим стилем). Це одне з двунадесятих православних свят.
Двунадесяті свята догматично тісно пов’язані з подіями земного життя Господа Іісуса Христа і Богородиці і діляться на Господські (присвячені Господу Іісусу Христу) і Богородичні (присвячені Божій Матері). Різдво Богородиці — Богородичне свято.
Свято за православною традицією триває 6 днів, з 20 по 25 вересня. Цей період включає предпразднство і попразднство. Предпразднство – один або декілька днів перед великим святом, в богослужіння якого вже входять молитвослів’я, присвячені події, яку святкуватимуть. Відповідно, попразднство — такі ж дні після свята.
Історія свята Різдва Діви Марії
Подія, яку ми святкуємо в цей день, не описана в Новому Завіті. Відомості про нього дійшли до нас з Церковного Передання, одного з джерел нашого віровчення, разом зі Священним Писанням.
Про Різдво Діви Марії розповідає Протоєвангеліє Іакова, яке було написано у II столітті. А відзначати свято як окремий святковий день стали в другій половині V століття. Про це ми, наприклад, читаємо у Константинопольського патріарха Прокла (439-446 роки) і в требнику (богослужбовій книзі) Папи Геласія (492-426 роки).
Пресвята Діва Марія з'явилася на світ в Палестинському місті Назареті. Її сім'єю були праведні Анна та Йоахім. Вони були бездітними до похилого віку, але не втрачали надії та вірили, що Господь змилостивиться над ними. Вони обіцяли, що в разі народження дитини, присвятять її життя служінню Богу в Єрусалимському храмі. Їх молитви були почуті – Архангел Гавриїл повідомив їм радісну новину про те, що у них народиться дочка Марія, за допомогою якої буде подаровано порятунок всьому людству.
Традиції і звичаї на Різдво Богородиці 2020
У східних слов’ян церковні традиції святкування Різдва Пресвятої Богородиці тісно переплелися з народними. Різдво Божої Матері називали «Малою Пречистою», за аналогією з «Великою Пречистою» — празником Успіння Богродиці. А ще — Аспосов день, в який зустрічали «матінку-осенину», тобто осінь. Взагалі, часи були для наших предків основним джерелом звичаїв, обрядів і творчості: пісень, прислів’їв, приказок.
У Аспосов день ходили один до одного в гості, вшановували молодят, накривали багато стіл. В цю пору селяни прибирали на зиму бджолині вулики, збирали цибулю. Це був кінець літніх польових робіт і початок осінніх приготувань. Хлібороби вшановували Богородицю — Небесну покровительку землеробства, Подательницю врожаю, Спорительницю хлібів — за зібраний урожай та просили Її допомоги на рік майбутній.
Хліб, спечений або куплений в цей день, потрібно з'їсти в колі сім'ї. З чужими людьми їм ділитися не можна.
Бездітним жінкам, які мріють завагітніти, в цей день потрібно молитися, щоб Господь послав їм дитину. Також слід замовити молебень в церкві та подати милостиню жебракам.
Різдво Пресвятої Богородиці треба відзначити урочистим богослужінням. Вона полегшує біль, до Неї часто зверталися з молитвами, замовляннями та заклинаннями в різних життєвих випадках.
Також у цей день молодята частували своїх родичів – до них приходили рідні та знайомі.
Як і в день весняного рівнодення, 21 вересня в хатах оновлювали вогонь – старий гасили та запалювали новий. Щоб уникнути лихого ока, псування і хвороб палили старе і непотрібне взуття та одяг, дітей на порозі будинку обливали водою.
Заборони на свято 21 вересня
- Не можна ділитися з чужими людьми хлібом.
- Заборонено зловживати алкоголем і влаштовувати пишні святкування.
- Також не можна лаятися, сваритися, оббріхувати.
- Ще у цей день під забороною фізична праця. 21 вересня треба відпочивати, ходити в гості до родичів або друзів, а також молитися Пресвятій Богородиці.
Джерело: maximum.fm