Президент Володимир Зеленський дав зрозуміти, що медреформу Уляни Супрун треба переглянути. Він почав з того, що внаслідок реформи масово закриються лікарні і будуть звільнені лікарі.
«Через новий механізму фінансування може бути звільнено до 50 тисяч медиків і закрито 332 лікарні по Україні», - сказав Зеленський. Також, за його словами, майже тисяча лікарень отримає набагато менше финасирования, ніж в минулому рік.
«Під загрозою опинилася екстрена медична допомога, багатопрофільні лікарні, онкоцентри, госпіталі ветеранів, більшість дитячих лікарень, психіатрична і туберкульозна служби», - сказав Президент. - На межі закриття більшість протитуберкульозних лікарень та диспансерів. Я не можу цього допустити».
«Саме тому я закликаю міністра охорони здоров'я, голови профільного комітету Верховної Ради та головного санітарного лікаря України невідкладно запропонувати шляхи вирішення цих питань. Нам потрібно не згортання реформи, а її виправлення. Визнання помилок і їх виправлення», - заявив Зеленський.
НАГАДАЄМО
Медреформа, задумана Уляною Супрун ще в 2016 році, складається з трьох основних етапів.
Перший – реформа первинної ланки лікарської допомоги. Тобто терапевтів, педіатрів та інших лікарів, які з тих пір почали називати "сімейними". Пацієнтів зобов'язали укладати договори зі своїми лікарями. І платити сімейним лікарям держава почала за кількістю пацієнтів, яке ті взяли на обслуговування.
Питань до цієї ідеї було багато, але головний - лікарі в глибинці, де пацієнтів набагато менше, перестануть отримувати зарплату. Тобто змушені будуть звільнятися. При цьому ніякої знижки на це у Супрун не зробили: наприклад, не збільшили тариф для тих лікарів, у кого просто немає стільки хворих, скільки в мегаполісах.
Другий етап, який фактично стартував 1 квітня 2020 року, передбачає той же принцип для вторинної ланки допомоги - поліклінік і спеціалізованих лікарень. Вони отримували б гроші з держбюджету тільки за конкретні послуги для пацієнта.
Звучить ніби гладко, але за фактом вийшла профанація. Тарифи за послуги, які компенсуються лікарням, держава встановила відверто викидні. І вижити в таких умовах зможуть лише лікарні в густонаселених районах - просто за рахунок великого числа пролікованих пацієнтів. У підсумку знову страждають провінційні лікарні, які просто не проводять стільки медичних процедур, щоб окупити зарплати персоналу і оплатити побутові потреби.
Звідси і почався парад страйків лікарів, яким вже оголосили, що їх лікарня в квітні закривається. Зрозуміло, що наявність розгалуженої мережі лікарень - це питання національної безпеки. Навіть якщо вони не заповнені на 100% від потужності. Адже багато пацієнтів до знаходяться на віддалі лікарень можуть просто не доїхати.
Закриття лікарень і скорочення медперсоналу - це взагалі головний підсумок і мета медреформи, задуманої Супрун. Під приводом боротьби з корупцією, влада вирішила зняти з себе найважливіше соціальне зобов'язання, яке ще залишилося в спадок від СРСР. Просто скоротивши число лікарень - згідно з другим етапом медреформи, інтенсивну терапію повинна проводити одна лікарня на кілька районів. Раніше було - в кожному райцентрі своє медустанову.
Паралельно при Супрун вводилися нові протоколи медичної допомоги, які переслідували ту ж мету. Скорочувалися бригади "швидких", викорінили інститут дільничних лікарів - більше не зобов'язували відвідувати пацієнтів, в тому числі дітей. Більш того, на другому етапі передбачалася нова "оптимізація" - тобто скорочення - служб екстреної допомоги.
Переводилися на амбулаторне лікування безліч хворих. Уляна Супрун доводила, що Україна - країні з епідемією туберкульозу - не потрібні тубдиспансери. Другий етап медреформи зупиняв фінансування і психлікарень, переводячи їх пацієнтів додому, під нагляд сімейних лікарів. З передбачуваним результатом - ніхто ні за ким спостерігати не буде, а психічно нездорові люди будуть масово перебувати серед здорових.
Третій етап з поки ще невизначеними термінами - це перехід на платну і частково платну медицину по тим медичним процедурам, які не підпадають під покриваються державою список.
Однак, якщо навіть з другим етапом величезні проблеми, то до третього - соціально найнебезпечнішому (узаконення платної медицини) влади навіть підходити боятися. Час від часу, правда, лунають заяви, що до платних форм переходитимуть тільки після впровадження системи обов'язкового медичного страхування, яке б покривало платні послуги. Але коли це буде - ніхто не каже.
При цьому фінансування лікарень продовжиться по тій же схемі, що і в 2019 році. І приблизно в тих же обсягах, з поправкою на зростання зарплат і необхідні витрати на боротьбу з коронавірусом, включаючи доплати медикам.